52 Noten 1. Parmono Atmadi, Pelita Borobudur, Re- publik Indonesia 1979. 2. H. P. Berlage, Mijn Indische Reis, ge dachten over cultuur en kunst, Rotterdam 1931. 3. Een goed overzicht van wat in de 17e en 18e eeuw werd gebouwd vindt men in: V. I. van de Wall, Oude Hollandsche bouwkunst in Indonesië, Antwerpen/Utrecht 1942, met uitstekende literatuuropgave. Nadien ver scheen nog: H. A. Breuning, Het voormali ge Batavia, Heemschutserie, Amsterdam 1954. 4. A. P. de Franca, Portuguese influence in Indonesia, Jakarta 1970. 5. Enige voorbeelden staan in: J. G. Watt- jes, Nieuw-Nederlandsche Bouwkunst, Am sterdam 1929. Indonesische publikaties over Jakarta tonen dikwijls goede voorbeelden van 19e en 20e eeuwse architektuur, bv. R. Mohammed Ali en F. Bodmer, Djakarta through the ages, Djakarta (toen nog met D!) 1969 en A. Surjomihardjo, The growth of Jakarta, Jakarta 1977. Vrij veel 19e eeuwse en enige 20e eeuwse architektuur is voorts afgebeeld door P. Heijboer in: Reizen door een onvoltooid verleden, Haarlem 1980. dels tijd daterende 'Harmonie' wordt nog steeds gediscussieerd. De laatste fase van de Nederlandse architek tuur, die tussen de beide wereldoorlogen, is soms heel karakteristiek (grote delen van Bandung werden in die jaren gebouwd) en begint ook belangstelling te trekken. Ook wat dat aspekt betreft zou een samenspel met Nederland op prijs gesteld worden! Zijn er nog bureaus, die tekeningen hebben van vóór 1940 in Indonesië uitgevoerde werken? In de 'Droogbak' is daarvan nog steeds wei nig aanwezig. Niet meer dan een fractie kon ik hier aanroe ren. Een schat aan architektuur ligt daar nog op onderzoek-in-samenspel te wachten! C. L. Temminck Groll Afb. 4: Stadhuis en plein met brongebouwtje na restauratie. Foto museum Jakarta. Afb. 5: Sergio dello Strologo en een medewerker op het opgegraven fundament van het brongebouwtje midden op het plein Taman Fatahillah. Foto restauratiebureau Jakarta. Afb. 7: Detail van de ingangspartij van het huis Reinier de Klerk. Foto C.L.T.G. Afb. 8: Een deel van het presidentieel paleis te Bogor, het vroegere paleis van de G.G. Afb. 6: De pakhuizen bij de Pasar Ikan. Foto C.L.T.G.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1982 | | pagina 12