51 Afb. 3: De kerk van afb. 2 en enige fortgebouwen in gerestaureerde toestand. Foto Karen Tambayong. Monumentenzorg) meermalen adviezen uit. Van de drie suggesties van Dello Strologo: het stadhuisplein Taman Fatahillah, de pak- huiswijk bij de Pasar Ikan en het eiland On rust zijn de eerste twee in grote trekken ver wezenlijkt. Aan het stadhuisplein fungeert thans het uit 1705 daterende raadhuis-met-koepeltje (W. J. van de Velde en J. Kemmer) als his torisch museum. Het oude museum aan dit plein, een laat 19e eeuws gebouw op de plaats waar eens de kerk stond waar vermoe delijk J. P. Coen werd begraven, werd het Wayang-museum. Het vroeg 19e eeuwse gerechtsgebouw, met zijn Grieks-dorisch tempelfront, bevat col lecties schilderijen, porcelein etc., benevens ruimten voor wisseltentoonstellingen. Al met al een groep bezienswaardigheden, waarmee de bezoeker een hele dag bezig kan zijn. Het plein werd herbestraat en in het midden werd het vroeg 18e eeuwse bronge- bouwtje gereconstrueerd, dat op oude afbeel dingen staat en waarvan het fundament van klein baksteen werd teruggevonden (afb. 4- 5). Bij de haven, de Pasar Ikan (vismarkt, afb. 6) waar steeds de verrukkelijkste vissers schepen liggen, zijn behalve de aardige oude uitkijktoren ook reeds enige van de geweldi ge V.O.C.-pakhuizen gerestaureerd en inge richt als scheepvaartmuseum. Met een aantal volgende is men nog bezig. Het is alleen jammer, dat men - om lekkages tegen te gaan - de mooie rode oud-hollandse dakpan nen verving door een machinale pan van bruinachtige tint. Het derde plan is niet tot leven gekomen. Dello Strologo wilde op het eiland Onrust de oude werven en woongebouwen reconstrue ren en daar, als toeristische attractie, een jachthaven maken. Ik betreur het niet, dat dit alles niet doorging: er is weinig bekend over de echte oude bebouwing; wat er nu staat is niet meer dan een restant van wat tijdens de Japanse bezetting werd gebouwd. Er is el ders nog zoveel échts te restaureren, dat het niet opportuun lijkt om terwille van toeristen iets te reconstrueren, waar men eigenlijk niet veel van weet. Het is ook in strijd met de traditie van de Indonesische monumenten zorg, die altijd veel waarde heeft gehecht aan zeer exacte betrouwbaarheid. ACHTTIENDE EEUWSE HUIZEN Eerder al was het mooiste van de grote 18e eeuwse huizen uitstekend gerestaureerd: het huis Reinier de Klerk (ca. 1760), sinds lang Landsarchief. Juist dit gebouw toont aan, hoe groot rondom het midden van de 18e eeuw de invloed vanuit Java al kon zijn. Enerzijds is het huis heel herkenbaar als een soort Vechtbuiten, maar anderzijds wijkt het Afb. 2: De kerk in het fort Rotterdam, vóór de restauratie. Foto C.L.T.G. in dakvorm, decoratie, indeling en kleurstel ling in hoge mate af, van wat hier gangbaar was (afb. 7). Een ander groot huis, Tandjong Oost of Groene veld, wacht nog steeds op restauratie. Er is nog menig 18e eeuws stadhuis in min of meer herkenbare vorm intact, alleen de Toko merah ('rode winkel', rood naar de opge schilderde baksteen) is gerestaureerd. Vele andere zouden dit meer dan waard zijn! Wat langzamerhand dringend wordt, is de 'Portugese Buitenkerk', een protestantse kerk uit 1699 (van Ewout Verhagen) met vele kostelijke details, o.m. een geweldige preekstoel van H. Bruyn. In het algemeen zou men het - ik merkte dat meermalen op - erg op prijs stellen, wanneer er vanuit Neder land wat meer belangstelling werd getoond voor de monumenten uit de Nederlandse tijd en voor wat de Oudheidkundige Dienst - waaronder de monumentenzorg valt - daar mee doet. Men heeft er geen enkel probleem mee, deze gebouwen ook als belangrijke mo numenten van de eigen historie te onderken nen. Bij een gebouw als dit zou niet alleen een wetenschappelijke belangstelling, maar ook een geldelijke bijdrage vanuit Nederland op zijn plaats zijn. VROEGERE WILLEMSKERK Wél opgeknapt is de uit 1834-1839 dateren de Willemskerk (arch. J. H. Horst), nu Im- manuëlskerk geheten (met subsidie voor het orgel vanuit Nederland), een grote koepel kerk aan het Merdekaplein. In het algemeen bestaat er een duidelijke belangstelling voor de architektuur van de 19e eeuw. De be stuursgebouwen van Daendels en verschil lende grote huizen aan het Merdekaplein, welke thans openbare funkties huisvesten, staan er keurig bij. Het paleis te Bogor (Buitenzorg) is perfect (afb. 8). Ook de neogotische kathedraal van 1899 (architekt Wit), met ijzeren spitsen, wordt goed onderhouden. Over de uit Daen-

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1982 | | pagina 11