h l 37 - overigens uit Amsterdam afkomstige - stu- cadoorsfamilie Van Gorkum; hun atelier voerde onder andere de grote balzaal in het Stadhouderlijk Kwartier op het Binnenhof (de huidige Tweede Kamer) uit. Maar nog in 1771 kon Johannes le Francq van Berkhey in zijn Natuurlyke Historie van Holland schrij ven, dat bij 'de konst van het gips maaken en gieten, uit Italien herwaarts overgebragt men moet, 't is waar, erkennen, dat de Itali- aanen nog de meesters zyn, in het werken met gips uit de hand, ter vercieringe van platfons, en 't opmaaken van zolder stukken'. ITALIAANSE STUCADOORS Deze noord-Italiaanse stucadoors behoorden meestal tot grote families - vooral afkomstig uit de streek rond Como - die door de toene mende vraag benoorden de Alpen steeds ver der trokken, zodat we leden van deze fami- De bovenhal van het huis Schuylenburch, Lange Vijverberg 8, Den Haag, met stucwerk door Giovanni Baptista Luraghi, ca 1715 (foto Rijksdienst voor de Monumentenzorg). lies van zuid-DuitsIand tot in Nederland, En geland en de Scandinavische landen toe aan treffen, hoewel zij meestal een hechte relatie met hun geboortestreek bleven onderhouden en nieuwe krachten ook van daar werden gerekruteerd. Namen en werk van Italiaanse stucadoors in de 18de eeuw zijn tot in de verst afgelegen provincies van de toenmalige Republiek, van zuid-Limburg, tot Groningen en Friesland of Zeeland, aanwijsbaar. Ook bij het Goudse Doelengebouw - de aanlei ding van dit artikel - zijn dergelijke Italiaan se stucadoors in twee periodes ingeschakeld geweest, bij de bouw in 1719 en de herbouw in 1763/4. De stucwerker Giovanni Baptista Luraghi, die op 8 februari 1719 730 betaald kreeg voor het stucwerk met ornamenten en wa pens van de plafonds in de nieuwe zaal en een daaraan gelegen kamer in de Goudse Doelen, mag exemplarisch worden genoemd voor de in Nederland werkende Italiaanse stucadoors en kan daarom hier uitstekend als voorbeeld dienen voor het soort carrière en de verwevenheid van relaties die binnen deze groep gebruikelijk was. G. B. Luraghi be hoorde tot een stucadoorsfamilie die al in de i- -*v~. '-x' 17de eeuw naar zuid-Duitsland uitzwermde, al werd hijzelf omstreeks 1675 in Pelsopra bij Como geboren. Rond 1700 wordt hij voor het eerst in Nederland genoemd waar hij in de jaren 1701/4 Willem van Mieris assisteer de bij het boetseren van een viertal tuinvazen voor de Leidse tuinliefhebber Pieter de la Court van der Voort. Uit dezelfde jaren da teert ook zijn eerste bekende rekening voor stucwerk, en wel voor het Loo, het jachtslot van koning-stadhouder Willem III, waar Lu raghi samenwerkte met een andere Italiaanse stucadoor Andrea Casella. In 1710 vestigde hij zich voorgoed in Den Haag, waar hij door zijn huwelijk de zwager werd van de stuca door Joseph Bollina, afkomstig uit hetzelfde Pelsopra bij Como, wiens werkzaamheden vooral in Delft zijn te traceren, en wiens broer Jacob Bollina overigens weer in Am sterdam aanwijsbaar is. Later zetten drie ne ven van Luraghi, ook weer uit Italië overge komen, diens stucadoors- en steenhouwers werkplaats voort. In Den Haag bevindt zich Luraghi's belang rijkste werk, voorzover we dat tenminste nog kennen: het stucwerk in het huis Schuylen burch aan het Lange Voorhout, de huidige Trappenhuis in Breestraat 18, Leiden, met stucwerk toegeschreven aan Giovanni Baptista Luraghi, ca 1722-1730 (foto Cor van Wanrooy, Kunsthistorisch Instituut Leiden). Duitse ambassade, aangebracht bij de ver bouwing van omstreeks 1715. In een groot aantal vertrekken zijn daar nog de door hem gestucte en zeer gevarieerde plafonds aanwe zig, met als apotheose de op het trappenhuis aansluitende, geheel gestucte bovenhal (afb. 2). Vooral naar analogie van dit stuc werk in de late Lodewijk XlV-stijl zoals die door Daniël Marot in Holland was geïntrodu ceerd, zijn meer stucdekoraties aan Luraghi toe te schrijven, niet alleen in Den Haag, maar bijvoorbeeld ook in Leiden, waar hij zich nog vóór zijn vestiging in Den Haag aan de universiteit had laten inschrijven. Zo is

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1982 | | pagina 13