Kunstmatige heuvels9 en Terpen9 in Friesland HEEMSCHUT 70 HEEFT JUIST NÜ UW STEUN HARD NODIG POSTGIRO 124 326 mentenzorg in Zeist en vele anderen. In gewijden zouden graag zien, dat de Leerlingbouwplaats een bredere basis zou krijgen, er zou - zeker ook van de zijde van de overheid - veel meer daad werkelijke belangstelling moeten ko men! Tot dusverre was er helemaal niets voor opleiding van bouwvakrestaurateurs, het particulier initiatief heeft nu het spits afgebeten. Hofmeijer staat perio diek in een bouwkeet, ergens in het land, voor een ezel, met een pijpje krijt, als lesgever. Hij vertelt dan - een greep - over bouwwijzen in de 16de en de 17de eeuw, staat stil bij oude gereedschappen en de ontwikkelingen daarvan, behan delt onderscheidene profielen, heeft het over borstweringen en dakbeschotten, venstertypen en metselverbanden, riet- dekkerswerken en materialen, kortom dat hele boeiende mozaïek, dat van een gebouw een monument maakt. "U zag de jongens nu bezig bij de werf- muren van Utrecht, dat is een betrekke lijk eenzijdig karwei. Werken aan een monumentenpand vergt natuurlijk meer disciplines," licht Hofmeijer toe, die er aan toevoegt, dat je nimmer om de bouwhistorie heenkunt. "Onze Stichting wenst vurig, dat meer aannemingsmaatschappijen het belang van deze leerlingencursus zouden willen inzien. Onze klasjes zijn vooralsnog klein, we zouden méér kunnen doen. Er zijn zeer beslist mogelijkheden aanwe zig." (Het is nuttig voor belangstellenden te weten, dat Hofmeijer graag tot een oriënterend bezoek bereid is. Hij woont Berkenlaan 48 in Peize (Drente GX 9321, tel. 05908-32449). Waarnemer De Nederlandse terpen (In Duits- Friesland 'wurten' genaamd) zijn net als de kunstmatige verhogingen min of meer hoog en rond of ovaal gevormd, maar hebben in tegenstelling tot die verhogin gen niet de greppels behouden. Het me rendeel hiervan blijkt echter van veel grotere afmeting te zijn, aangezien zij meer en oudere bezettings- en herin richtingsfasen hebben gekend. De eerste terpen verschenen inderdaad reeds van af de Protohistorie (1) terwijl de kunst matige heuvels pas tegen het einde van het tijdperk van de Karolingers zouden zijn opgekomen, als men tenminste in deze zo op elkaar gelijkende constructies twee verschillende bouwstijlen wil deze terpen niet zijn gebouwd in de geest van hun makers om zich te verdedigen tegen hun eventuele vijanden, zelfs als zij oorspronkelijk waren bedoeld om weerstand te bieden tegen de aanval van de golven? Het schijnt inderdaad dat de opgravin gen tot op heden geen aanleiding geven om sporen van omheiningen te vermoe den die aan deze toevluchtsoorden een militaire functie zouden hebben gege ven... De enige plaats die greppels ver toont en dus een waarschijnlijker militair aspect draagt is Woltersberg, bij Jever in Friesland. Volgens W. Haarnagel zou deze uit de IXe Eeuw stammen. De terp zou zelfs een slottoren hebben gehad. zien..., zoals het merendeel van de spe cialisten. Het belangrijke argument voor onder scheid tussen deze verhogingen en de terpen is gebaseerd op de beschouwing dat deze laatste in tegenstelling tot de verhogingen slechts een civiele functie zouden hebben gehad. Dat wil meer toe gespitst zeggen, dat ze een rol hebben gespeeld bij de bescherming tegen het buiten de oevers treden van de rivieren in deze lage landen die gemakkelijk overstromen. Bovendien zouden ze stukje bij beetje opgebouwd zijn, lang zaam, door opeenvolgende verhoging en, zich richtend op het niveau van het water of op de wederopbouw van verval len woonplaatsen. Maar hoe kan men er zeker van zijn dat Motte te Jellum Fr.) Foto: S. J. van der Molen Men zou er bijna uit kunnen afleiden dat de Friezen nauwelijks oorlog kenden en dat zij elke militaire inrichting verwaar loosden... Welnu, sommige teksten uit de Oudheid en de Middeleeuwen leren ons dat het meest voorkomende traditio nele middel van verdedigen in dit deel van Europa niet alleen bestaat uit houten omheiningen maar uit doornachtige ha gen (2)1 Deze, soms zeer brede en dichte hagen vormden hindernissen die veel doeltreffender waren dan de omheining - en die gemakkelijk te vernielen waren met een bijl of met vuur. De heuvels en ongetwijfeld ook de ter- 226

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1981 | | pagina 26