Boekennieuws Eendenkooien: Wat is een een^rrkóoi en hoe werkt een kooiker ermee; Sietzo Dijkhuizen beschrijft wat er allemaal rond die kooi gebeurt en hoopt meer belangstelling te wekken voor dit stuk cultuur- en natuurhistorie waarvan er destijds vele honderden in ons land wa ren. Jan van de Kam verzorgde, als ge bruikelijk, de foto's. Uitgeverij Terra, Zutphen, ISBN 90 6255 063 0: f 16,- Tuinen door de eeuwen heen. Onder de boeken over de geschiedenis van de tuin neemt 'Tuinen door de eeuwen heen' een bijzondere plaats in. Een boek dat de samenhang behandelt tussen de tuin- cultuur enerzijds en de sociale en politie ke achtergronden anderzijds van de vroegste tijden tot nu. Renaissancetui- nen ontstaan pas na de middeleeuwen toen niet langer bescherming nodig was van klooster- of kasteelmuren. Kasteel tuinen werden gekunstelde paradijzen, geïnspireerd op herontdekte klassieke oudheid. De formele tuin was een uit drukking van macht en van beheersing van de natuur. Uit afkeer van macht en beheersing keerde men terug tot de na tuur: de landschapstuin. Christopher Thacker's boek werd ver taald door het echtpaar Van Melle- Meijer; uitgeverij Ploegsma, Amster dam; ISBN 90 216 0861 8; 79 sn_ Architectuur langs de rails, doo.f dohan W. van Dal. De toename van de belangstelling voor de technische vernieuwingen in de 19de eeuw is ook merkbaar aan het aantal uit gaven die op dit terrein verschijnen. Voor de 'opregte' liefhebber van stations is er weer een nieuwe uitgave, die een overzicht geeft van de stationsarchitec tuur in Nederland. De verzakelijking van het reizigersver- voer èn de stations in de loop van een kleine anderhalve eeuw, die in dit boek tot uiting komt, is opmerkelijk. Daarbij moet aangetekend worden, dat de joyeuse aanpak van de grote(re) stations in de vorige eeuw ook toen niet gold voor de z.g. waterstaatsstations, waarvan 5 ty pen 'besteld' konden worden volgens vaste plattegrond en ontwerp; een heel rationele benadering. Een illustratief detail uit de begintijd van de spoorwegen: Het eerste station van Haarlem werd buiten de stadswallen ge legd zodat er geen reizigers de stad bin nen konden komen zonder behoorlijk poortgeld te hebben betaald. De uitgave is goed verzorgd en bevat veel zwart/wit foto's, ook van de aller nieuwste stations. Kluwer technische boeken BV, Deven ter. ISBN 90 021 1430 1; 37.50 E.deW. Museumboek voor Amsterdapi Tn de reeks Bosch Keunings Muséumboe- ken (Gelderland, Utrecht, Z. Holland, Zeeland, Friesland en Drente) vormt dit boek van Hans Vogels een uitzondering, alleen een stad tot onderwerp hebbend. Bij de behandeüng van de hoofdstedelij ke musea is steeds de historie, met name de ontstaansgeschiedenis, naar voren ge haald. In elk der hoofdstukken heeft men gelijksoortige musea bijeenge bracht om een thematisch verband te leg gen: o.a. Historie van stad en land, Gou den Eeuw, Universitaire collecties, Flo ra en fauna, Techniek en vervoer enz. Adressen, telefoonnummers en openingstijden, alsmede overzichtskaar ten maken het ruim geïllustreerde boek je tot een handige gids in zakformaat. Bosch en Keuning, Baam. ISBN 90 246 43767 15,- Grote Momenten in de ArchiteSuur. Na de reeds verschenen boeken 'De Kathe draal', 'De stad', 'Het Kasteel' enz. likt David Macaulay zijn fantasie de vrije loop: bekende en toch vreemde bouw werken, steeds als variatie op een thema zoals: de toren van Pisa op een scheve tekentafel en meer van die dagdromen. Uitgeverij Ploegsma, Amsterdam ISBN 902160430 2; 15,90 Boek van de maand 'verleden land', Archeologische opgravingen in Neder land samengesteld door Dr. L. P. Louwe Kooijmans, Dr. J. H. F. Bloemers en Drs. H. Sarfatij. De laatste tientallen jaren is er veel in onze vaderlandse bodem gegraven. Er kwamen daarbij vele verrassingen aan het licht. Opzienbarende vondsten en belangrijke ontdekkingen, die ons wijzer hebben gemaakt over het dage lijks wel en wee van onze vroegste voor ouders. Er is nu veel meer bekend dan we vroe ger op school hebben geleerd. Drie vooraanstaande Nederlandse archeologen hebben de voornaamste feiten bijeengebracht om voor een groot publiek in het Boek van de Maand sep tember 1981 een actueel overzicht te geven van wat onze voorouders in en op de grond hebben achtergelaten. Meulenhoff Nederland BV. Amsterdam ISBN 90 290 9992 5 Prijs 48,50 Op de bres voor de vrijheid. Dit. boek j van J. H. Kruizinga behandelt oorlogs- ,4 verzets- en bevrijdingsmonumenten in Amsterdam, zoals het Nationale Monu ment, De Dokwerker, De Hollandsche Schouwburg en vele andere. Buijten Schipperheijn, Amsterdam, ISBN 90 6064 368 2; 17,50 Romaanse kerken van het Noordeéérf. door S. J. van der Molen, foto'sPauL Vogt. De Walburg Pers, 1981 35.-. Op een zonnige lentedag in April op het wijde Groninger terpengebied werden in de openlucht op het kerkhof van het gaaf bewaarde romaanse kerkje van Marsum (gemeente Appingedam) de eerste ex emplaren van het nieuwe boek 'Ro maanse kerken van het Noordererf' van S. J. van der Molen, journalist te Leeu warden, aangeboden aan de voorzitters van de Stichting Oude Groninger Ker ken en van de Friese zusterstichting. Van der Molen heeft zich in de loop van lange jaren doen kennen als een waar pleitbezorger voor het eigen karakter van Friesland en in vele artikelen, bro chures en boeken gewezen op het waar devolle van de lokale en regionale ge schiedenis en cultuuruitingen. De laatste jaren heeft hij zijn werkter rein verbreed, waarvan een viertal publikaties in de reeks 'Noordererf' ge tuigenis afleggen, nl. 'De Klokkestoelen', 'Stinzen, borgen en havezathen', 'Molens' en 'Boerderijen'. Het boek geeft in 175 pagina's een in teressant overzicht van de resten der romaanse kerken in Groningen, Fries land en Drenthe. Daarbij komen de volgende onderwer pen aan de orde: 'Wat is romaanse bouwkunst', 'Het ro maanse in de Lage Landen', Vijf noor delijke facetten (plattegrondvormen, Noormannenpoortjes, zadeldaktorens, gereduceerde Westbouwen, houten kerkjes) en tenslotte romaanse kerken 183

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1981 | | pagina 37