mengsel van kleurende metaaloxiden en realiseren dat ook bouwmaterialen een glasvormende materialen de emailles die zekere beperkte levensduur hebben, altijd een transparant effect hebben. Zwaveldioxide, een gas dat ontstaat Door het branden, dat een vak apart is, wanneer zwavelhoudende verbindingen hecht de verf zich aan het glas en geeft op worden verwerkt of verbrand, kan in de die plaatsen een iets andere opbouw aan atmosfeer omgezet worden en uiteinde- het glas, waardoor nieuwe spanningen lijk zwavelzuur vormen. Sommige glas- worden toegevoegd. Glas is dus van huis bestanddelen zijn enigszins oplosbaar in uit niet zo'n stabiel materiaal als we wel 'ater en kunnen zich op het oppervlak eens geneigd zijn te denken.(4) Naast de van het glas afzetten. Dat materiaal kan verweringsverschijnselen, die zijn toe te reageren met het zwavelzuur en na ver schrijven aan de spanningen in het glas loop van tijd lijden tot de vorming van zelf, dient men ook de gevolgen van een dikke korst. Daarachter wordt weer luchtverontreiniging in ogenschouw te méér vocht vastgehouden en het proces nemen. Deze vorm van verontreiniging versnelt zichzelf. De samenstelling van wordt wel eens wat te snel als oorzaak het glas bepaalt daarbij in welke mate van verval van glas, steen of andere het watergevoelig is en dus kan worden bouwmaterialen aangewezen. In feite is aangetast door de producten van de op het ogenblik de concentratie van gas- luchtverontreiniging. Er zijn natuurlijk sen die voor dit soort materialen gevaar- veel variaties op het thema denkbaar lijk zijn, beduidend veel geringer dan in waarbij glassamenstelling, vervaardi- de achter ons liggende eeuw. (s) gingstechniek, onderhoud en de mate Ten gevolge van de opkomst van de in- van luchtverontreiniging de snelheid van dustrie en het gebruik van kolen voor de het verweren bepalen, verwarming was de concentratie van zwaveldioxide, die de ware schuldige is, toen vele malen hoger dan thans. Veel Kapel St. Annahofje, Leiden: Loslaten schade is toe te schrijven aan de gevolgen van contour en aantasting van het glas. van onvoldoende onderhoud of bouw kundig minder gelukkige constructies en foto: G. Dukker, Rijksdienst vandalisme. Voorts dient 'men zich te Monumentenzorg. Glasconservering Conserveren, 'behouden wat er nog is', begint en eindigt met de aandacht voor het glas en remt zo mogelijk de voort gang van het verval. Aandacht in kunst zinnige zin en in technische zin. Het eerste wordt misschien wel eens wat te snel vergeten zodra het technische onderzoek start! Francis Bacon (1561- 1626) deed in zijn 'Novum Organum' een beroemd geworden uitspraak: 'Natura non nisi parendo vincitur', (vrij vertaald: de natuur wordt slechts overwonnen door haar te gehoorzamen.)(6) Wanneer we de processen kennen die de verwe ring veroorzaken, dan kunnen we trach ten ze te beheersen. Een goed voorbeeld daarvan is de regen. Deze spoelt op ge zette tijden de ramen eens schoon waar door er geen dikke vuillaag kan ontstaan waarachter zich de verwering versneld voltrekt. Zo is dus ook een wasbeurt ééns per jaar uitgevoerd een goede con serverende handeling. (7) Een andere vorm van corrosiebeheersing is het voor komen van condensatie op de ramen. In het buitenland is hiertoe een werkwijze ontwikkeld waarbij de oorspronkelijke ramen iets naar binnen worden geplaatst en in de oorspronkelijke sponning een modern voorzetglas komt. Tussen de twee glasoppervlakken wordt een ruimte opengehouden voor ventilatie. In deze doorlopende ventilatiesleuf ontstaat een opwaartse luchtbeweging. Daardoor neemt het oude glas de temperatuur aan van het binnenklimaat zodat de kans op condensatie vrijwel nihil is geworden. Het glas blijft droog en verdere verwe ring treedt nagenoeg niet meer op. De oplossing is bekend geworden als de 'mu seale beglazing'. Ze heeft vele voorde len, ook wat betreft mogelijke restaura ties. Deze behoeven niet meer tegen weer en wind te kunnen, ze kunnen op eenvoudige wijze reversibel, omkeer baar, zijn en toch de functie van het raam: het doorgeven van een vertelling, het brengen van licht en sfeer in een huis of gebouw, ondersteunen. Als nadeel zou men kunnen noemen de verandering van het buitenaanzicht van het gebouw door het monteren van voorzetglas op de plaats van het originele raam met zijn loodindeling en karakteristieke struc tuur. Er zijn een aantal oplossingen voor dit probleem mogelijk, waarover het laatste woord echter nog niet is gespro ken. Glasrestauratie Bij de restauratie van gebrandschilderd glas staan restauratieopvatting en doel 161

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1981 | | pagina 15