Stevensweerteen oude veste opnieuw bezien M Stevensweert in jaartallen Het kost nogal wat moeite om er te komen, voor wie niet op de hoogte is van de merkwaardige aardrijkskundige ligging. De naam van een gehucht in de buurt duidt al aan, wat de reden daarvan is. Het heet 'Eiland'. Eigenlijk ligt het midden limburgse Stevensweert op een langgerekte strook land tussen de beddingen van de Oude Maas in het oosten en de Nieuwe Maas in het westen. En dat was in het verleden een belangrijk gegeven, zoals verderop duidelijk zal worden. Maar minstens zo noodzakelijk als het eiland-karakter in de zeventiende eeuw voor het ontstaan van Stevensweert is geweest, was de hernieuwde isolering ten tijde van de grote veranderingen, in de negentiende en twintigste eeuw, voor het behoud van de oorspronkelijke structuren. De Nieuwe Maas werd in 1839 grensrivier met het jonge koninkrijk België. Aan de andere kant van de plaats werd door het graven van het Juliana-kanaal, vlak langs de Oude Maas, een nieuwe barrière opgeworpen. Deze afgelegenheid heeft er ongetwijfeld voor gezorgd, dat u Stevensweert van daag leert kennen, zoals het al sinds tijden is. In het plaveisel midden op het plein te Stevensweert is met Maaskeitjes in ver schillende tinten een vreemde meetkun dige figuur uitgelegd. Uit een middel punt ontstaat een stralenbundel, die be grenst wordt door een zeshoek. Daar omheen ligt een soort ster met evenveel punten. Bij een nauwkeuriger beschouwing val len echter al snel enkele onregelmatighe den in het patroon op. Ze wekken niet de indruk willekeurig te zijn of misschien uit fantasie of zelfs door de nalatigheid van de stratemaker te zijn ontstaan. Het ver moeden rijst, dat we hier niet met een louter decoratieve versiering te doen hebben, maar dat het lijnenspel aan onze voeten tevens een min of meer nauwkeu rige beschrijving van iets wil zijn. Een blik in de rondte zal dit vermoeden met een bevestigen: we staan voor de stenen plattegrond van de voormalige vesting stad Stevensweert. Nu ligt die platte grond er niet alleen, omdat hij zo'n ver rassend fraai lijnenspel biedt, maar nog meer om inzicht te geven in de merk waardige opbouw van het stratenplan. Want alle straten waaieren van het meet kundig middelpunt uit naar de zes hoe ken van de vesting. Het opmerkelijk ge volg daarvan is, dat de huizenblokken tussen twee straten naar het middelpunt toe steeds smaller moeten worden, tot dat op het laatst soms alleen nog maar plaats is voor een enkel smal venster of een nauwe deuropening. Dit soort vreemde architectonische bij verschijnselen spruiten direct voort uit het streven van de zeventiende-eeuwse Voorname huizen aan het plein met op de voorgrond de plattegrond van de vesting in maaskeitjes i, j, 1 is 1632 Prins Frederik Hendrik neemt de stad Maastricht in en eveneens de vestin gen Venlo en Roermond. 1633 De Spaanse markies D'Aytona, plaatsvervangend bestuurder der Zuidelijke Nederlanden, geeft op dracht om van Stevensweert, precies halverwege Maastricht en Venlo, een sterke vesting te maken. Hij sluit daarmee de belangrijkste verbinding over water tussen beide steden af. 1637 De Spaanse tactiek heeft succes. Venlo en Roermond gaan voor de Verenigde Nederlanden verloren. 1702 De eerste (en enige) belegering van de vesting Stevensweert vindt plaats gedurende de Spaanse Succes sieoorlog. Het wordt een meevaller voor de Hollandse belegeraar: na slechts één dag geeft het Spaanse gar nizoen zich over. De vesting wordt overgenomen en bezet met een half tot een heel regiment. 1765 De laatste Staatse soldaten lichten hun hielen. De vestingwerken verval len. 1806 Keizer Napoleon is zeer geïnteres seerd in Stevensweert, doch het her stel wordt plotseling afgebroken, 'omdat het door de grote overwinnin gen van de Keizer toch al overbodig is geworden'. 1874 De vestingwerken worden door de Inspectie der Domeinen openbaar verkocht en vervolgens gesloopt. 1975 De gemeenteraad besluit tot een re habilitatieplan voor de oude kern. 120

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1981 | | pagina 18