Boeken 'T Oge' of Callensoog; dit was een van de kleindere waddeneilanden in de late Middeleeuwen. Deze studie over de be wogen bewoningsgeschiedenis van het eiland, van 1250 - 1614, door Henk Schoorl, is een uitgave van de Histori sche Vereniging Holland, met steun van het Hoogheemraadschap Noordhol lands Noorderkwartier en het Anjer fonds Noord-Holland. Prijs 62,50 te bestellen door overmaking op giroreke ning 3593767 t.n.v. de Historische Vere niging Holland, 's-Gravenhage. In 'Vijftig eeuwen volk langs de IJssel' beschrijven de journalist Willy H. Heitling en historicus Leo Lensen de aaneengesloten geschiedenis van de Gelderse IJssel en zijn invloed op de ge beurtenissen in het omringende land: voorzien van talrijke interessante en ori ginele illustraties. Uitgeverij Terra Zutphen B. V.; ISBN 90 6255 060 6;/89,-. 'Steden en Dorpen in Overijssel' In de serie Jaarboeken Overijssel ver scheen ultimo 1979 dit boek over wonen, vroeger en nu. Een uitgebreide inventa risatie geeft een overzicht van ontstane woonkernen en hun geschiedenis. Onder redactie van H. Schelhaas en B. Molenaar. Uitgeverij Waanders Zwolle. ISBN 90 70072 564 33,50. 'Acht Zwerfstenen uit het Gel ders Landschap' Werd, eveneens ultimo 1979, uitgegeven door de Stichting 'Het Gelders Land schap' ter gelegenheid van haar 50-jarige bestaan. Acht verschillende schrijvers belichten onderwerpen zoals bodem, plant en dier en de mens, onder redactie van D. J. G. Buurman, drs. G. J. de Maret Tak. Ir. P. N. Ruige, 65,- te bestellen door overschrijving op girore kening nr. 91 21 13 t.n.v. Het Gelderse Landschap. (Reductie voor leden van Natuurmonumenten, Heidemaatschap pij en I.V.N.) 'Luchtatlas van Nederland', sa mengesteld onder auspiciën van het Kon. Nederlands Aardrijkskundig Genootschap.Met behulp van grote luchtfoto's en bijbehorende kaartjes wordt het ontstaan van de landschaps- vorm en de stedebouw behandeld. In 1979 uitgegeven door Uniekboek B.V. Bussum girorekening 55 19 55. ISBN 90 228 25 280; 29,50 'Middeleeuwse kastelen van Noord-Holland' door mr. J. W. Groesbeek. De kastelen en burchten, die ooit het noordhollandse landschap sierden zijn voor een belangrijk deel ver dwenen. Met behulp van de rijke ar chiefverzamelingen, in het bijzonder die van leenkamers, rentmeestersrekenin gen, transportregisters etc., is de auteur er in geslaagd uitvoerige beschrijvingen te geven van de verdwenen en nog be staande versterkingen in Kennemerland, het Gooi, Amstelland, Waterland, West-Friesland en op Texel. Aan het wel en wee van de bewoners en hun bewogen geschiedenis is eveneens ruime aandacht geschonken. Meer dan 100 afbeeldingen en oude gravures illustreren de tekst van dit bijzonder waardevolle boek. Uitgeverij ElmarB.V., Rijswijk (Z.-H.) - ISBN 90 61 20 2337; 59,50. 'Getekende ontmoetingen met on ze provinciën', door Anco Wigboldus, omvat tekeningen over monumenten, met door de 81-jarige kunstenaar zelf, aan de hand van impressies en notities uit zijn dagboeken, gemaakte begeleidende tekst. 'Soms schreef ik en dan tekende ik en wandelend van hier tot daar ontstond dit werk als een verbonden groet aan de pro vincies van ons land'. Prof. dr. H. J. Prakke schreef een woord vooraf als hommage aan de 'harmonie gelovige Zuidhornse meester van het penseel, de unieke kastelen schilder', van wie eens werd getuigd, dat hij het eigen niveau nooit, omwille van welke dwingende Geest-des-Tijds ook, heeft willen verlagen. De Walburg Pers, Zutphen - ISBN 906011.196.6: 45,-. 'Architectuur' Regelmatig verschij nen er nieuwe overzichtswerken over bouw(kunst)-geschiedenis, die echter in het algemeen weinig nieuwe gezichts punten opleveren. Ook deze uitgave, handelende over vijftien eeuwen bouw kunst van de westerse beschaving, door B. Risebero, bewerkt door H. Janse, maakt er geen aanspraak op in alle op zichten het perfecte handboek te zijn, maar er vallen wel veel sterke punten in aan te wijzen. Positief is b. v. de prettig leesbare tekst en de naar verhouding van de stof beknopte omvang, die het boek ook voor een eer ste introductie in deze materie en voor bepaalde vormen van onderwijs geschikt maken, maar die anderzijds hier en daar aanleiding geeft tot een te schematische voorstelling van zaken, waarbij nuances wegvallen. Te waarderen valt verder de wat moder nere aanpak, die de bouwgeschiedenis centraal stelt, in nauwe wisselwerking met de maatschappelijke veranderingen, maar begrijpelijkerwijs wordt daardoor minder aandacht gegeven aan kunsthis torische aspekten als vorm- en ruim teontwikkeling. Uit didactisch oogpunt ware het beter geweest het aantal te be handelen gebouwen te beperken en in- plaats daarvan diepgaand(er) op een klein aantal voorbeelden in te gaan. Deze uitgave kan voor amateur en leek een goede aankoop zijn, niet in het minst om de vele charmante en accurate (bouw)tekeningen waarvan de tekst voorzien is. Uitgeverij Ploegsma, Amsterdam - IS BN 90 216 0593 7; 52,50. E. d. W. 'Twente dag in dag uit' Hoewel uit de tekst van dit boek duidelijk blijkt, dat de auteurs Adriaan Buter - Rob Lucas e.a. het Twente van de veelal eeuwenou de tradities een warm hart toedragen, wordt toch ook een ruime plaats inge ruimd voor de nieuwe ontwikkelingen. Zo ontstond een overzicht, waarin alle facetten van het hedendaagse Twente, èn de geschiedenis, de folkloristische ge bruiken, de veranderingen in de landbouw en het boerenhuis, het dialect enz., belicht worden, en dat alles toege licht met vele foto's. Er is bijv. een hoofdstuk gewijd aan-de in overig Ne derland niet voorkomende instelling van 'Klopjes'. Dit waren vrouwen met een zekere ascetische leefregel, die echter geen kloosterzusters waren. De eerste oplage is intussen uitverkocht, maar voor dit boek, dat in herdruk is, 82

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1981 | | pagina 30