1 «BiaSi mt zorgvuldige vorm-restauratie is vooraf gegaan. Dat gebeurde in het begin van deze eeuw, van 1907 tot 1911, onder lei ding van de genie-officier Theodoor van Erp. Het gebouw, pas in de 19e eeuw weer ontdaan van aarde en planten, was in hevige mate uit elkaar gezakt en ge drukt, ten gevolge van aardbevingen, plantenwortels, grondverzakkingen èn van steenroof. Tot op kilometers afstand waren blokken in bouwsels van alledag verzeild geraakt! In 1901 was er in het toenmalige Nederlands-Indië een Oudheidkundige Commissie in het leven geroepen, die (in eerste instantie alleen ten behoeve van Java en Madoera) monumenten regis treerde en adviezen uitbracht omtrent restauraties. Er werden in de begin jaren van deze eeuw o.m. restauraties uitge voerd aan Candi tempel) Mendut en Candi Pawon. Toch was de ervaring nog maar heel bescheiden toen men met het grote werk aan Borobudur begon. Van Erp - hoe kwam de leiding bij zulk een goede kracht, die niet in een eerder werk van zijn kwaliteiten blijk had kunnen ge ven? - ontwikkelde daarbij een restaura tiefilosofie die ver vóór lag op wat op dat tijdstip in Nederland gebruikelijk was. Bij ons was restaureren tóen nog: terug brengen in een (veronderstelde) oor spronkelijke vorm, met weinig eerbied voor het echte authentieke werk. Wat niet bekend was, werd in de stijl van de bouwtijd bijgemaakt (één uitzondering: 1 De interpretatie van een van de 147 tempels, die op de reliëfs van Borobudur voorkomen, van dr. Parmono in voor- en bovenaanzicht 2 Een typisch voorbeeld van een tempel met 2x3 cella's Plaosanmet op de voorgrond een stupa 3 Een van de vele architektonische omlijstingen (Borobudur) 4 Een nieuwe tempelpoort op Bali; de sculptuur is hier nog niet voltooid (omgeving Klunkung) langwekkende studie ook van belang voor India en het is te hopen, dat het voornemen om er een Engelse vertaling van uit te brengen ook werkelijk verwe zenlijkt kan worden! Juist nu Borobudur al geruime tijd internationaal in de be langstelling staat, zou het werk door middel van een vertaling de aandacht kunnen krijgen die het verdient. Die gro te belangstelling is een gevolg van de zeer ingrijpende technische restauratie die het monument thans ondergaat. De ze heeft ten doel door verbetering van de onderbouw en van de afvoer van het door de voegen heen dringende water een blijvende stabiliteit te verzekeren. Velen realiseren zich niet, dat er aan de ze technische restauratie een uiterst mÊsmtM

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1981 | | pagina 25