werkt. Janssen zegt in dit verband: 'Tien jaar geleden hebben we al een uitgebreide inventarisatie gemaakt in verband met de AW-subsidieregeling. Het kost ons nu ook weinig moeite om onze prioriteiten kenbaar te maken voor het Integraal Struktuurplan Noorden des Lands (ISP) en voor de nieuwe onderhoudsregeling zijn we ook helemaal klaar.' Een andere zaak die met meer zekerheden is omkleed, zijn de molens waarvoor het provinciaal bestuur een draaipremierege- ling in het leven heeft geroepen. Ook worden er onderhoudssubsidies verleend en draagt de provincie bij in de kosten van molenaankopen. Het Drentse Bureau Monumentenzorg, dat als provinciale dienst landelijk gezien nog steeds uniek is (Janssen: 'Het verbaast ons nog altijd dat andere provincies niet zo'n dienst in het leven roepen'), onder houdt nauwe relaties met de Monumen- tenwacht en kan ook langs die weg aan dringen op een betere bescherming van monumenten. 'We zijn in Drenthe nog niet uitgerestau- reerd', zegt de heer Janssen. 'Wel is het accent de laatste jaren meer komen te lig gen op goed onderhoud; zo is het moge lijk om geleidelijk aan ook schoonheids foutjes aan monumenten weg te werken. Het kasteel in Coevorden, en de kerk in Norg zijn inmiddels gerestaureerd. 'De grote klap hebben we toch wel gehad,' zegt monumentenzorg Janssen. De res tauratie van de zeven eeuwen oude Ab- -f dijkerk is Assen is na langdurige bestuur- 209 lijke touwtrekkerij tussen Rijk en provin cie nu eindelijk in volle gang. De kerk, een van de oudste gebouwen in de Drentse hoofdstad, wordt straks onderdeel van het Drents Museum. Eind '81 moet de restauratie z'n beslag krijgen. Een klus waar het Bureau Monumenten zorg ook volop mee bezig is, is de restau ratie van de havezathe Huis te Echten en te verwachten valt dat binnen een paar jaar ook de restauratie van de havezathe Mensinghe in Roden kan worden aange vangen. Tal van Drentse boerderijen ('zorgenkin deren' volgens de heer Janssen) zijn even eens toe aan een grondige opknapbeurt om (verder) verval tegen te gaan. Dren the kent een zgn. rietdakregeling waar mee al menig boerderijdak een gesubsi dieerde opknapbeurt heeft ondergaan. In feite bestaan er twee regelingen naast el kaar, één van het Rijk (voor de 'echte' monumenten) en één van de provincie (voor de niet-monumentale maar wel beeldbepalende panden). Tot grote er gernis van Comeille F.Janssen doet zich nu de situatie voor dat door bezuinigin gen van het Rijk de daken van de 'monu menten' in een veelal slechtere staat ver keren dan de daken die voor provinciale subsidie in aanmerking komen. Janssen: 'We proberen nu via het ISP dit stuw meer in de Rijksregeling weg te werken.' Het Drentse Bureau Monumentenzorg, dat, behalve door Comeille F. Janssen, wordt bemand door een architect, drie inspekteurs en een tekenaar, kan dan ook nog jaren vooruit. Dirk van der Meulen.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1980 | | pagina 31