Uw aandacht voor. De heer P. J. Graaff te Wassenaar, lid van de Monumentenraad, is aangewezen als lid van afdeling V (rijkscommissie voor de bescherming van monumenten tegen rampen en oorlogsgevaren). Staatssecretaris Wallis de Vries heeft de nota 'Antwoord van de rijkscommis sie voor de Monumentenzorg op enige recentelijk gepubliceerde bezwaren tegen het huidige rijksmonumentenbeleid' be sproken met een delegatie uit genoemde commissie. Besloten is de nota in de kring van de meer direct betrokkenen en de vakgenoten bekendheid te geven en hen uit te nodigen commentaar daarop te leveren. De Koninklijke Eijsbouts (klokken gieterij) te Asten heeft opdracht ontvan gen om voor de Sint Romboutstoren te Mechelen de 17e-eeuwse Hemony-bei- aard met uur- en speelwerk te restaureren en naar een andere verdieping van die toren over te brengen, alsmede een ge heel nieuwe concertbeiaard te gieten, be staande uit vijftig klokken met als bour don een klok van 6000 kg. Met de order is een bedrag van ca. één miljoen gld. gemoeid. De Mechelse toren zal straks uniek zijn in de zin van twee zware beiaarden in één toren. De gemeenteraad van Etten-Leur heeft een subsidieregeling vastgesteld voor de onderhoudskosten van monu menten. De regeling treedt 1 januari 1981 in werking en zal gelden voor de onder houdskosten voor zover er op de ge meentebegroting gelden beschikbaar zijn. De regeling heeft betrekking op: a) gebouwen van méér dan plaatselijke be tekenis, die voorkomen in het register van beschermde monumenten; b) mo lens, die al dan niet in bedrijf zijn en c) rieten daken van boerderijen, die voor komen in het register van beschermde monumenten. De subsidieregeling geldt niet voor het onderhoud van woonhui zen en andere panden, die zakelijk wor den geëxploiteerd, met uitzondering voor het onderhoud van rieten daken. Eigenaren van gebouwen van méér dan plaatselijke betekenis en van molens die nen aangesloten te zijn bij de monumen- tenwacht. In Leiden is een begin gemaakt met de restauratie van de voormalige Latijnse school (oorspronkelijk 14e eeuw), met een trapgevel uit i600. CRM draagt in de subsidiabel gestelde restauratiekosten 923.933 bij. In Woerden is begonnen met de res tauratie van de Ned. Herv. Kerk (een laat gotische driebeukige kerk); de toren da teert uit ca. 1400. Het voorlopig subsidia bel gestelde bedrag is 9.250.000, waar van CRM 50% voor haar rekening neemt. De restauratie zal ca. 2Vi jaar vor deren. Van de neo-classicistische Jozefkerk (Ned. herv.) uit 1848 zullen kap, gevels, raampartijen en toren worden hersteld. De restauratie zal ongeveer twee jaar du ren. Het bedrag dat voor subsidie in aan merking komt bedraagt 1.790.000 waarvan CRM ca. de helft voor haar re kening neemt. De geschiedkundige vereniging 'Die Haghe' in Den Haag bestond onlangs ne gentig jaar. Het jubileum is gevierd met een bijeenkomst in de Nieuwe Kerk. De vice-voorzitter, mr. G. W. van Herwaar den hield een voordracht, waarin hij o.a. de tegenwoordige functie van de vereni ging behandelde. Drs. Y. P. W. van der Werff te Breda, onlangs afgetreden als vice-voorzitter van de Bond Heemschut, is benoemd tot voorzitter van de Monumentenraad. Aan de heer J. Voskuil te Monster is eervol ontslag verleend als lid van de Monumen tenraad. Het, geïsoleerd op een terp gelegen, achthoekige Herv. kerkje in Zweins (1783) is gerestaureerd. Het torentje werd van zijn oorspronkelijke koepel voorzien. Opgericht is de Vereniging tot behoud van monumenten van bedrijf en techniek Zaanstreek. De vereniging is voortgeko men uit een werkgroep met hetzelfde doel. De gemeentekalender van Amsterdam voor 1981 is gewijd aan de hofjes van de hoofdstad. Hiervoor is gebruik gemaakt van kleurrijke historische pren ten uit het gemeente-archief, terwijl he dendaagse situaties door foto's in kleur, resp. in zwart-wit, worden uitgebeeld. De verklarende teksten werden gemaakt door het Gem. Bureau voor Monumen tenzorg. De kalender is verkrijgbaar bij de Stadsboekwinkel, Weesperplein 6 17,50). Schriftelijke bestelling door overmaking van 20,50 op postgironr. 73600 van de Stadsdrukkerij. Het Utrechts Monumentenfonds heeft restauratie-plannen voor de panden Breedstraat 24 en voor Predikherenstraat 26/Loeff Berchmakerstraat 21-21bis De Stichting Streekhistorisch Cen trum Stadskanaal heeft aan B. en W. van deze gemeente een documentatie aange boden betreffende een aantal objecten, die, naar de overtuiging van het centrum voor bescherming tegen afbraak of ver wijdering, resp. tegen verandering in aanmerking zullen moeten komen. De toekomst van het Canisius-college in Nijmegen is nog steeds onderwerp van discussie. De initiatiefgroep Behoud Canisius-college heeft onlangs een bro chure gepubliceerd waarin de ontwikke lingen ten aanzien van dit gebouw met de achterliggende sportvelden nog eens op een rijtje worden gezet. Volgens deze uit eenzetting is de gemeenteraad nu bereid het hoofdgebouw te handhaven, maar wil het gemeentebestuur wèl de sportter reinen bebouwen, althans 3500 m2 van het totale oppervlak van 19.000 m2. Het gehele sportcomplex is evenwel uit ar cheologische overwegingen op de voor lopige lijst van beschermde monumenten geplaatst. v.d.W.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1980 | | pagina 27