uit het koor verwijderd en door een li- thurgisch centrum vervangen; het werk van Jacob Berkman. In het begin van de 19e eeuw kwam er een nieuwe preekstoel in Lodewijk XVI- stijl. Toen werd ook een nieuw koorhek gemaakt. Met de werkzaamheden aan de preekstoel werd de gepensioneerde tim mermansbaas J. van der Haas belast; de beeldhouwers waren J. Heyken uit Dor drecht en Mulder uit Den Haag. Er is ook een geheel nieuw verwar mingssysteem aangebracht (Wolter en Dros, Amsterdam). Het koor werd ver rijkt met een nieuw vijfstemmig orgel, gebouwd door de fa. Ernst Leeflang te Apeldoorn; de kosten daarvan werden door de stichting Gouds Orgelcomité ge dragen. Het uit 1736 daterende Moreau-orgel op de daarvoor gebouwde galerij tegen dé toren werd hersteld, eveneens door Leef lang, bijgestaan door de adviseurs A. J. Keijzer en dr. M. A. Vente. Voor de curiositeit maken we nog even een stap terug in de geschiedenis. Na de brand van 1552, waarbij het orgel ook verloren ging, kregen mr. Heinrick Nie- hoff Jasper Jansz. en Claes Hendriksz, orgelbouwers in Den Bosch opdracht een nieuw orgel te bouwen. Hiervoor werd een bedrag van 380 overeengekomen. Het werd in 1742 voor 1100 aan de Lutherse Kerk verkocht om in 1904 te worden overgebracht naar de Parochie kerk van Abcoude, waar het nu in een niet al te beste staat nog steeds is. De kerkbanken werden enigszins gemo derniseerd door de restaurateur E. W. de Keijzer te Gouderak. De twee zgn. bank- blokken ter weerszijden van de preek stoel (de zgn. soldaten- en vrijbanken) zijn - als overbodig - verwijderd. En tenslotte: aan de binnenzijde van de hoofdentree is een glazen portaal aange bracht. In de laatste fase, die nu is afgesloten zijn nog allerlei restauratiewerken verricht, waardoor de totale restauratiekosten op ongeveer 25,5 miljoen zijn gekomen. Van allen, die aan deze intensieve restau ratie hebben meegewerkt dienen zeker afzonderlijk te worden genoemd archi tect ir. T. van Hoogevest, die deze taak van Cuypers overnam en de hoofdop zichter De Jong van Woudenberg, welk 5 OOK HET UIT 1736 DATERENDE MOREAU-ORGEL WERD HERSTELD bedrijf voor de funderingswerken werd bijgestaan door J. L. Dirksen bv te Capel- le a.d. IJssel; de paalfundering werd uitge voerd door De Waal, Amsterdam. Een honderdjarige restauratie geschiedenis - we zeiden het al - is moei lijk in enkele woorden samen te vatten. We moesten dus wel wat uitvoerig zijn, maar de betekenis van de St. Janskerk is dat zeker waard. Die betekenis schuilt in tussen eerder in de gebrandschilderde gla zen. Als men het over 'de' Goudse glazen heeft denkt men eigenlijk alleen aan de gebrs. Crabeth, die ook elders kerkramen maak ten. Van al hun werk zijn die in Gouda echter de enige die overbleven. Zij maak ten evenwel niet alle glazen voor de St. Jan. Het glas, voorstellende de Vrijheid der Consciëntie werd gemaakt naar een ontwerp van Joachim Wttewaal (1596). In hetzelfde jaar maakte Willem Tybaut het glas, de verovering van Da- miate in 1219 voorstellende (een ge schenk van Haarlem). Het glas: de Dordtse Stedenmaagd is van Gerrit Ger- ritsz. Het Wapenglas der Hoogheemra den van Rijnland (1594) is van A. de Vrije. Het oudste glas dateert van 1555: de Doop van Christus (Dirk Crabeth), geschenk van Joris van Egmond, bis schop van Utrecht. Het glas: Offer van Elia en Voetwassing (Wouter Crabeth) was in 1562 een geschenk van de landvoogdes Margaretha van Parma. Bij deze beperkte opsomming moeten we het laten. We merkten het eerder op, de St. Jans kerk in Gouda is uit historisch architecto nisch oogpunt stellig niet de belangrijkste kerk in ons land. Haar roem is voorna melijk terug te voeren tot de prachtige glazen, die jaarlijks duizenden bezoekers uit binnen- en buitenland trekken. Maar al moge de St. Jan dan op zich niet zó interessant zijn en ook niet zó opvallend, omdat ze grotendeels schuil gaat achter een wonderlijk mooie straatstructuur met veel bewaard gebleven monumenta le panden, ze behoort wel tot het kostelij ke omvangrijke monumentenbezit van Gouda, de stad die haar roem mede dankt aan de kaas èn de stroopwafels.* v.d.W. Dit artikel is tot standgekomen met medewerking van de heer TSterenborg Vele gegevens zijn ontleend aan: De restauratie van de Grote of Sint- Janskerk te Gouda 1964-1980 door T. Sterenborg De Rijksdienst voor de Monumenten zorg Kunstreisboek voor Nederland (P. N. van Kampen en Zoon, Amsterdam) Geschiedenis Monumentenzorg door ir. J. A. C. Tillema (Staatsuitgeverij 1975) Holland op zijn smalst door Victor de Stuers; heruitgave 1975 (De Haan, Bus- sum).

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1980 | | pagina 26