Contributie 1981 Terloops noemt hij de boerderijen-bouw in de Zuiderzeepolders, maar daar blijft het bij en dat vinden we eigenlijk wel jammer. Het zal overigens duidelijk zijn, dat voor alle drie boeken een keus is ge maakt, ook in 'Kijk op kastelen' (auteur drs. H. M. J. Tromp). De boeken zijn uitermate geschikt om cadeau te doen, ook aan buitenlandse bezoekers, al zullen die node een korte samenvatting (bijv. in het Engels) missen. Bij deze enkele kriti sche opmerkingen kunnen we het laten. De nieuwe serie biedt zoveel kijk-genot, dat we haar graag in vele handen zouden zien. Het behoeft nauwelijks te worden vermeld, de boeken zijn voortreffelijk geïllustreerd. Het boerderijenboek en het kastelenboek hebben o.m. ook een lijst met woordverklaringen; het kastelen- boek bevat bovendien route-beschrijvin gen. Uitg.: Elsevier Nederland, Amster dam; 32,50. DE ALBLASSERWAARD. Hiervan ver scheen in 1976 (Heemschut, mei '76) de eerste druk. Blijkbaar is voor dit boek, dat een van de mooiste rivier-streken van ons land beschrijft, zoveel belangstelling geweest, dat een tweede druk nodig werd. Voor wie belangstelling heeft voor de stoffering van dit uitzonderlijke land schap, voor folklore en de geschiedenis van een brok (scheepsbouw-)industrie, zal in dit boek veel van zijn gading vin den. Uitg.:J. N. Voorhoeve, Den Haag; 49,90. DE STEDE. Enkele jaren geleden werd in de Grote Kerk te Veere door de Stichting Delta-Cultureel een tentoonstelling ge houden over de stad als leefruimte. Ter gelegenheid daarvan zijn enige symposia gehouden, waar Nederlandse en Belgi sche stedebouwkundigen, architecten, planologen e.d. hebben gesproken. Hun teksten zijn thans in boekvorm versche nen. De introductie is van prof. ir. J. F. Berghoef. Behandelde onderwerpen o.a.: de sociale functie van de urbane ruimte, de stedelijke structuur, een ba lans van het bouwen sedert het einde van de 19e eeuw, de levende binnenstad, ste- debouw als ambacht. Ook voor hen die zich voor het (oude) stadsgezicht interes seert een interessante publikatie. Uitg.:DeWalburgPers,Zutphen;/ 29,50. DEVENTER. Een door Bert Molenaar vlot geschreven boekje over de 'koekstad' met Zo'n belangrijk historisch verleden, een stad bovendien waarin restauratie en stadsherstel na de Tweede Wereldoorlog zo'n grote rol hebben gespeeld en nog spelen. Theo Peterse maakte er mooie zwart-wit foto's bij. Hij en de schrijver geven er blijk van, dat ze hun hart aan Deventer hebben verpand. Voor de in woners van deze stad een boekje om te bezitten, voor anderen een boekje dat tot voorbeeld kan strekken in die zin, dat men er lering uit kan trekken hoe men een oude binnenstad en al wat er leeft in stand kan houden, mits men de schoonheid en de culturele waarde ervan onderkent. Ui tgANKH-HermesDeventer; 2750 Boerenerven in een groene lijst. Doel van deze door Het Oversticht geëntameerde uitgave is meer belangstel ling te kweken voor - en inzicht in de problematiek van het boerenerf en in het bijzonder de bebouwing en beplanting - te kweken. Het idee was afkomstig van ir. P. P. Bosch, landschapsconsulent van Staatsbosbeheer. E. J. M. Habets schreef er een scriptie over. De schrijver van het boekje, Adriaan Buter, die al menige pu blikatie op zijn naam heeft staan, putte uit de scriptie bij de samenstelling. J. A. Len- sink (medewerker van Het Oversticht) maakte er heel mooie zwart-wit foto's bij. Tekeningen van o.m. bomen en planten zijn van H. Wester. De directie van het Rijksmuseum Twenthe en de besturen van de Oudheidkamer Twenthe, van Na- tura Do eet en van Het Oversticht leidden het boekje in met een oproep om de oude houtopstanden te bewaren, de wallen rond weiden en bouwlanden te sparen, de gevels van de Saksische boerderijen te sparen en het Neder-Saksische dialect en oude Saksische namen in ere te houden. Uitg.: Waanders, Zwolle. Binnenkort zult U een acceptgirokaart ontvangen ter betaling van de contributie over 1981. Op het strookje van deze acceptgirokaart staan de diverse verschuldigde minimum contributiebedragen vermeld; in deze be dragen is sinds 1977 geen wijziging geko men. Niettemin, de uitgaven zijn wel degelijk gestegen, zodat U zich voor kunt stellen, dat het ieder jaar moeilijker wordt de eindjes aan elkaar te knopen. Wij zullen het dan ook bijzonder op prijs stellen indien U een hoger bedrag dan het minimum bedrag voor het zo noodzake lijke Heemschutwerk op de acceptgiro kaart wilt invullen. In 't bijzonder aan onze 65+ leden willen wij vragen om indien de financiële noodzaak hiertoe niet aanwezig is, de volle, inplaats van de ge halveerde contributie te willen (blijven) betalen. Voorts zult U ons een grote dienst bewij zen indien U de acceptgirokaart binnen 14 dagen na ontvangst, voorzien van Uw handtekening, naar Uw postgirokantoor of bank wilt verzenden. Tenslotte vragen wij nog voor een ander punt Uw medewerking. Jaarlijks dient een zo goed mogelijke prognose te wor den gemaakt van de inkomsten-post 'contributies'. Hiervoor is het o.m. noodzakelijk dat wij bekend zijn met de leeftijd van onze leden. Maar ook zonder aan deze begrotingstechnische zaak te denken, zal het U duidelijk zijn, dat het voor een vereniging van groot belang is, een juist inzicht te hebben in de opbouw van haar ledenbestand. Wij doen daarom een dringend beroep op U - voor zover van toepassing in het daarvoor bestemde vakje op de voorzijde van de acceptgirokaart Uw geboortejaar te vermelden. Dit gegeven wordt vanzelfsprekend ver trouwelijk behandeld. Gaarne rekenen wij in deze op Uw mede werking.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1980 | | pagina 21