Samen op weg Heemschut porto) 3,70 Koningin Beatrix beschermvrouwe van Heemschut Jaargang 57 no. 10 oktober 1980 Maandblad van de Bond Heemschut Opgericht in 1911 Beschermvrouwe: H.M. Koningin Beatrix Eindredacteur: J.E. van der Wielen HEEMSCHUT verschijnt 10 keer per jaar Alle correspondentie betreffende de redactie van het tijdschrift: Secretariaat van de Bond Heemschut Korenmetershuis Nieuwezijds Kolk 28 1012 PV Amsterdam Postbus 10525 1001 EM Amsterdam Postgiro 124326 Tel. (020) 22 52 92 Ledenadministratie Tel. (020) 23 09 94 Alle correspondentie betreffende advertenties: B.V. 't Koggeschip Postbus 1198 1000 BD Amsterdam Tel. (020) 22 97 21 BOND HEEMSCHUT Lidmaatschap per jaar: individuele leden 40, mogelijkheid van reductie voor 65 en 25- 20, donateurs niet-indiv. leden 55, losse nummers (incl. Uit de inhoud: 171 Heemschutdag in Oldambt 172 Doetinchem heeft drie fraai gerestaureerde molens 174 Monumentenzorg in de Rijksbegroting 1981 176 Monumentenzorg op Curaijao 180 Boekennieuws 183 Op de lijst 186 Heemschut in actie Foto omslag: De Velsmolen in de Doetinchemse buurtschap IJzevoorde Foto: Henk Westerveld, Aalten Bestek '81 en 'ombuigingsbeleid' deden voor een conjunctuurgevoelige sector als monumentenzorg het ergste vrezen. De staatssecretaris van CRM, de heer Wallis de Vries, o.m. belast met de monumen tenzorg, is er voor het komende jaar echter in geslaagd de begroting op dit onderdeel vrijwel op peil te houden. 1 )e Troonrede, voor 't eerst uitgesproken door koningin Beatrix, geeft blijk van een zeer sobere visie op de economie van ons land en op de middelen, die de rege ring ter beschikking staan om het finan ciële hoofd boven water te houden. Daarmee rekening houdende is aan de sector Monumentenzorg nauwelijks ge tornd. De meeste posten van dit begro tingsonderdeel zijn relatief in geringe mate verhoogd, maar deze verhogingen dragen een trendmatig karakter, zoals de salarisposten en de sociale premies. Maar de belangrijkste post, t.w. het bedrag, dat van rijkswege in 1981 direct voor res tauraties beschikbaar wordt gesteld, is, in vergelijking met 198(1 vvèl lager, nl. drie miljoen en is daarmee op ruim 1(16 mil joen gebracht. Ook lager is de post 'Uit hoofde van in het dienstjaar aan te gane verplichtingen' omlaag gegaan en wel met 13 miljoen (ƒ6 miljoen in 1981 tegen 19 miljoen in 1980). Daartegen over is de post 'Uit hoofde van in vorige dienstjaren aangegane verplichtingen' met tien miljoen hoger (voor 1981 100 miljoen). Nog een wijziging in vergelij king met de begroting 1980 betreft de post 'Subsidies en overige uitgaven van verenigingen en stichtingen, werkzaam op het gebied van de monumentenzorg'. Deze post is met ca. twee ton verhoogd. Om met dit laatste te beginnen: deze ver hoging verheugt ons. De verlaging van de rijksbijdragen in restauraties met drie miljoen vervult ons echter met zorg. Die post was in 1979 nog ƒ113 miljoen. Mo gelijk moet dit ongunstige verschil ge zocht worden in de verstreken termijnen van enkele zeer kostbare restauratie objecten. die de laatste tijd gereed zijn gekomen, zoals de Nieuwe Kerk in Am sterdam I laartegenover staan echter toe zeggingen voor enige nieuwe grote objecten, zoals de St. Bavo in Haarlem, de St. Jans kathedraal in Den Bosch, de St. Servaes in Maastricht en de Grote Kerk in Dordrecht. Die restauraties gaan in 1981 al opa de begroting drukken en l;OTO: MAX KOOT Ha verheugt ha Dagelijks bestuur vati Heemschut tv hittmai iiictlcdclai dat H. M. Koningin Beatrix zich be reid heeft verklaard het hescherm- vrontvschap van onze hond op zich te hebben trillen nemen. Tot de troonsafstand door prinses jn- liana tras deze liescherinvronivc van de Bond Heemschut. wanneer men dan bedenkt, dat de bouw kosten zich nog steeds in stijgende lijn bevinden, dan is onze zorg over het teruglopen van de rijksbijdrage in restau ratiekosten niet ongemotiveerd. Deze teruggang valt te meer te betreuren, om dat er de laatste jaren een duidelijke toe neming van de rijksbijdragen viel waar te nemen, ook al door bijdragen uit het werkgelegenheidsprogramma. Deze kanttekeningen zouden er op kun nen duiden, dat het met de beschikbare rijksmiddelen voor monumentenzorg toch bergafwaarts gaat. Oppervlakkig gezien - de cijfers in aanmerking nemen de - lijkt het daarop inderdaad. Maar het rcstauratiebclcid is de laatste jaren niet uitsluitend-afhankelijk van CRM. In het kader van het werkgelegenheidsbeleid

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1980 | | pagina 9