Heemschut in actie Een woord vooraf Vught Capelle aan den IJssel Gieten Het bureau van de Bond Heemschut ont vangt dagelijks berichten over waarde volle panden, die met sloop bedreigd worden, maar die behoud resp. zorg ver dienen. We worden ook geregeld geïnformeerd over bestemmingsplannen en -streekplannen. Aan al die berichten wordt door de afdeling Technische zaken van de bond aandacht besteed in die zin, dat Heemschut zich tot de bevoegde au toriteiten wendt indien ook maar het ver moeden bestaat, dat er cultureel erfgoed verloren dreigt te gaan. In deze rubriek van ons tijdschrift wordt van deze 'geval len' een selectie gepubliceerd. Het aantal 'gevallen', dat ter kennis van de Bond Heemschut wordt gebracht, is echter zeer veel groter. Toch heeft de afd. Technische zaken van de bond moeten constateren, dat een 'monument' of een beeldbepalend deel van een stad of dorp onvoldoende aan dacht krijgt, omdat we daarvan niet tijdig op de hoogte zijn gesteld. Om deze reden zal de afdeling Techni sche zaken (hoofd: drs. J. P. J. van der Haagen) het bijzonder op prijs stellen als lezers ons opmerkzaam zouden willen maken op 'gevallen', die naar hun oor deel voor behandeling door ons in aan merking komen. U kunt ervan verzekerd zijn, dat er door de afdeling Technische zaken de nodige aandacht aan zal worden besteed. In ons juni-nr. 1980 (bldz. 120) maakten we gewag van ons bezwaar tegen het plan van B. en W. om de villa Vliertstraat 20 te slopen ten behoeve van de bouw van een openbare bibliotheek. Abusieve lijk werd daarbij een verkeerde foto ge plaatst. Hierbij nu een foto van de onder havige villa. Intussen heeft Heemschut zich ook tot de Monumentenraad ge wend met het verzoek de villa, evenals het pand Kapellaan l/St. Elisabethstraat 2-4 (in de onmiddellijke nabijheid van de Vliertstraat 20) op de voorlopige lijst van beschermde monumenten te plaatsen. Beide panden leveren een uiterst waarde volle bijdrage aan het karakter van Vught, welke gemeente slechts weinig monumenten heeft. De bouwstijl van beide percelen is voor Vught van een uit zonderlijke allure, aldus schreef Heem schut aan de Monumentenraad ter moti vering van zijn verzoek. DE VILLA AAN DE VLIERTSTRAAT 20 IN VUGHT. DIE MET SLOOP WORDT BEDREIGD. FOTO:J. VERHOEFF, DEN BOSCH er daarvan elf op de lijst van beschermde monumenten. Het gemaal in Capelle heeft dus geen zeldzaamheidswaarde, ook al niet, omdat de stoommachine met schoepenrad ca. vijftig jaar geleden is verwijderd. Het bijzondere van het ge bouw, behalve de zuidgcvel, is, dat het origineel kan worden genoemd. Het bouwkundig uiterlijk als stoomgemaal is nog goed herkenbaar en het gebouw is op een stedebouwkundig belangrijke plaats gelegen. Heemschut kent het gemaal dan ook monumentale waarde toe, ook al vertoont de bouwkundige kwaliteit ge breken. Onze conclusie is, dat ondanks deze gebreken, het casco van het gebouw en de fundering goed zijn en dat het ge- De Vereniging tot Behoud van Oud- Capelle had zich tot onze bond gewend met het verzoek een onderzoek in te stel len naar de monument-waarde van het gemaal aan de Dorpsstraat. Heemschut heeft graag aan dit verzoek willen vol doen en heeft nu rapport uitgebracht. Nederland had vroeger zo'n 6(10 a 700 stoomgemalen in bedrijf. Het zijn er thans veel minder. Het aantal gemalen, dat nog geheel compleet is, nl. met stoommachine en schoepenrad, enz. is ook niet zo groot meer. In elk geval staan maal na een eenvoudige restauratie als een zeer betrouwbare omhulling kan die nen voor de noodzakelijk gedachte nieuwe inrichting. Voor het behoud van het bestaande uiterlijk, acht Heemschut het gewenst de trafo in een nieuw ge bouwtje onder te brengen. Het gebouw heeft de overgang van stoom naar diesel mogen overleven en Heemschut hoopt, dat het met dezelfde inventiviteit moge lijk zal zijn de overgang van diesel naar electra hierin te realiseren. In ons september-nummer maakten wc gewag van ons bezwaar tegen het voor-

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1980 | | pagina 26