184 boerderij in HlNDELOOREN en de stads- boerderij aan de Tuinen 17, aldaar. 13ij de talrijke beslissingen van de Monu- mentenraad troffen we verder o.a. de de finitieve bescherming aan van de Schut sluis in Nieuwe wetering (gem. Loe- nen a.d. Vecht), de 19e-eeuwse ijskelder behorend bij het landgoed Het Laar te OMMEN, waarvan het gebouw thans ook beschermd is. Dit laatste geldt even eens voor de Dirck Crabethbrug in Gouda. Deze gietijzeren draaibrug werd nog gemaakt door de ijzergieterij 'De Prins van Oranje' in Den Haag, welk bedrijf al lang ter ziele is. De brug dateert van 1867. Het Gelders Landschap zag twee van zijn opstallen definitief beschermd, t.w. het koetshuis van het voormalige buiten 'Lichtenbeek' en de boswachterswoning van dit buiten. Blijven we nog even in de buurt, in ARNHEM is thans definitief be schermd het pand aan de Koningstraat 86 van de Broederschap van Sint Nicolaas, vooral van betekenis vanwege het inte rieur van de regentenkamer. Eveneens definitief beschermd werden in ARNHEM de panden Kempenbergerweg 190 t/m 196 (midden 19e eeuw). In GOUDA is op de lijst van voorlopig beschermde monumenten geplaatst het complex van bedrijfsgebouwen (midden 19e eeuw) aan de Kattensingel 1 De categorie grenspalen zijn we een tijdlang niet tegengekomen bij de beslis singen van de Monumentenraad. Nu tref fen we op de lijst aan de natuurstenen grenspaal (1770) bij de Looierslaan in Leidschendam. De dekplaat is voorzien van de gekroonde wapens van Voorburg en Veur. Toen we een tijd geleden een artikel schre ven over de monumentenzorg in CULEM- UORG, vestigden we o.m. de aandacht op de voormalige synagoge (1867-1868, ont worpen door J. Sillevis in neogotische stijl). Die vroegere synagoge, thans in ge bruik bij de Ncd. Geref. Kerk, is nu defi nitief beschermd verklaard. Het Hoogheemraadschap Delfland is in zijn waterschapsgebied eigenaar van ver scheidene waardevolle objecten, sommi ge met een lange historie. De schutsluis in

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1980 | | pagina 24