Uw aandacht voor. mensteller Rudi Molegraaf. Gebaseerd op een enquête onder de Nederlandse musea, met aanvullende gegevens. Naar provin cie ingericht en met drie informatieve re gisters. Uitg.: Staatsuitgeverij: 17,50. De Drentse boerderij-, auteur. L. de Jong. Uitg.: Museum fonds Drents Mu seum, Assen: 18.- incl. porti; giro: 13 27 986 t.n.v. directeur v.h. Prov. Mu seum van Drenthe (onder vermelding 'boerderij' MEPREL EN DE grachten: deelnota IV (De oude Hoogeveense Vaart) en deelnota V (wegen en water in Meppel). Uitg.: Stuurgroep 'Het Groene Plan voor Mep pel e.o.': secr. Merelstraat 56, Meppel. Historisch Jaarboek Vlaardinc.en 197H: auteurs o.a. Huig H. de Koning en Theo J. Poelstra. Uitg.: 'De draak' m.m.v. gemeentebestuur van Vlaardin- gen: 16,50. TERSCHELLING: auteur: S. J. van der Mo len. Vierde druk. Uitg. Triangelreeks, Boekencentrum: 16,50. Boerderijen van het Noordererf: auteur: S. J. van der Molen. Historisch- architectonische beschrijving met veel fo to's van Paul Vogt. Uitg.: De Walburg Pers, Zutphen: 35,-.- VRIJBURG: geschiedenis en toekomst van een Amsterdamse schuilkerk. Auteurs: drs. E. Lievense-Pelser, H.J. Zantkuijl, P. M. Luca, Dr. J. van Goudoever en dr. S. B. J. Zilverberg. Uitgegeven t.g.v. het 350-jarig bestaan van de Oude Remon strantse kerk door Uitg. Ploegsma, Am sterdam: 22,50. Monumenten uit de oertijd: Oor spronkelijke titel: Zeugen der Vorzeit: au teur: Felix R. Paturi. Archeologische mo numenten. Vertaler: J. H. Esvelt. Uitg.: Ankh-Hermes, Deventer: 42,50. Vernieuwing van het woon-en LEEFMILIEU: Nederlandse versie van het rapport 'Vernieuwing van het woon- en leefmilieu, een maatschappelijke uitda ging'. Rapport van de Raad der Europese gemeenten. Zo LEEFDEN zij. Auteur: Sietzo Dijkhui zen. Een beeld van het wonen, werken en spelen van mensen in Nederland tussen ca. 1850 en 1920. Uitg.:.Terra, Zutphen: 35,- DE KOPEREN LAMP t.g.v. het 10-jarig be staan van de Ver. Vrienden van de Am sterdamse binnenstad; een keuze uit de publicaties tussen 1967-1979. Al jaren is er discussie gaande over het voormalige stadhuis in Vlissingen, be kend als Van Dishocckhuis, dat in 1733 werd gebouwd door J. P. van Baur- scheidt de Jonge, die ook architect was van de provinciale bibliotheek in Middel burg. Indertijd werd een sloopvergun ning geweigerd; later is deze weigering teniet gedaan op voorwaarde, dat het Van Dishocckhuis elders zou worden herbouwd. De Stichting Stadsherstel, het wijkcomité Binnenstad en de werkgroep Beschermd Stadsgezicht zijn het niet eens met de sloop van het inmiddels sterk ver vallen monument en stellen voor het te restaureren en in te richten als diensten centrum voor bejaarden. De kosten daar van worden op II) miljoen geraamd. In het juli/augustusnr. van dit tijd schrift werd in het artikel 'Den Haag zet nieuwe stap op de weg van monumen tenzorg' (bldz. 133) het vermoeden uit gesproken, dat de villa Winjewanje aan de Nieboerweg zou zijn gebouwd door Chr. Wegerif en Fr. Gerretsen. Dank zij enige belangstellende lezers van ons tijd schrift hebben we over de architect nu zekerheid. Het was nl. Frits Gerretsen. Aangezien het Gent. bureau voor de mo numentenzorg van Den Haag ons over het 'vermoeden' had gesproken, hebben we dit bureau de werkelijke bouwmees ter nu kunnen mededelen'. Mr. E. Dienaar is toegetreden tot het dag. bestuur van de Bond Heemschut. Zijn benoeming dient nog te worden be krachtigd door de alg. ledenvergadering. Mr. Dienaar, die voorzitter is van de Amsterdamse Monumentenraad, wordt belast met het voorzitterschap van de vergaderingen van de technische advi seurs van Heemschut. Dr. E. B. J. Postma, lid van het alge meen bestuur van de Bond Heemschut, is ter gelegenheid van zijn afscheid als rector van Nijenrode, benoemd tot rid der in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Dr. Postma is voorzitter van de prov. commissie Utrecht van de bond Heemschut. In het Provinciaal Overijssels Mu seum te Zwolle. Melkmarkt 41, wordt tot 31 december a.s. een tentoonstelling gehouden onder de naam 'Thuis in de late middeleeuwen', gewijd aan het Neder landse burgerintcrieur. Het is de eerste keer, dat dit onderwerp op een tentoon stelling zo uitgebreid is te zien. De ten toonstelling is dagelijks geopend van 10.00 tot 17.00 u; zondags van 14.00 tot 17.00 u; Ie Kerstdag gesloten, 2e Kerst dag van 10.00 tot 17.00 u. De dr. H. P. Berlagestichting te 's Gravenhage is begonnen met de publica tie van geïllustreerde vouwbladen met routebeschrijving (wandel- en fietstoch ten) langs bouwkundig interessante ge bouwen en wijken in de regeringsstad. Men wil met deze publicatie bij het pu blick ruimere belangstelling wekken voor de Haagse architectuur. De serie zal uit acht vouwbladen bestaan; drie zijn er inmiddels al verschenen. De overige vijf zullen voor het einde van dit jaar uitko men. De eerste drie vouwbladen (met kaartje) hebben betrekking op de woningbouw in de jaren twintig en dertig, de Haagse neo-renaissance en Art Nouveau rond 1900 en op Scheveningen, vissersdorp en badplaats. Deze architectuurwandclin- gen zijn samengesteld door ir. K. Sant. De vouwbladen zijn tegen betaling van 1.50 per stuk verkrijgbaar bij de VVV- kantoren, aan de kassa van het Gemeen temuseum en in een aantal boekwinkels. De stichting Wonen organiseert van medio januari tot eind maart 1981 in het gebouw Leidsestraat 5 te Amsterdam een tentoonstelling onder het motto 'Zorg om monumentenzorg'. Het wordt een kritisch-informatieve tentoonstelling. Ter gelegenheid van deze expositie ver schijnt een speciale aflevering van het tijdschrift Wonen-TA/BK, die als catalo gus van de tentoonstelling is bedoeld. In deze catalogus is een groot aantal artike len opgenomen van onderscheidene au teurs, handelend o.a. over het slopen in Den Haag, de nationale landschapspar ken, over Hengelo en voorts o.m. over de vraag: Monumentenzorg en restaura tie: waar zijn we mee bezig. Het is uiter mate boeiende lectuur, die als zeer op bouwend kan worden beschouwd al zul len sommige .opvattingen van de ver schillende auteurs waarschijnlijk niet ie ders instemming krijgen. Men kan de

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1980 | | pagina 22