Mill Den Bosch Gieten Middelbeers Groningen Breugel Den Haag Harderwijk uit de dijk, waar een verkeersweg over heen loopt. Geheel ongevaarlijk is de si tuatie bij niet ingrijpen dus niet. B. en W. menen de gemeenteraad tot sloping te kunnen bewegen op grond van de volgende argumenten: restauratie zou 30.000,- gaan kosten; de toren staat niet op de lijst; men mag niet voor het plezier van een beperkt aantal 'liefhebbers' de gemeenschap op kosten jagen; investe ringen in deze toren kunnen nooit renda bel zijn, omdat hij geen enkele ge bruikswaarde meer heeft; de emotionele waarde die de 'liefhebbers' eraan hechten kun je niet laten betalen door een meer derheid, die het zonde vindt dat aan deze toren gemeenschapsgelden gespendeerd worden. Intussen blijken veel inwoners van Hei- nenoord en Goidschalxoord (de toren staat halverwege tussen beide dorpen in) aan dit alleraardigste torentje, waarvan beweerd wordt dat het het kleinste wa tertorentje van Nederland is, gehecht te zijn. Deze minderheid (als het een min derheid is) is er van overtuigd dat sloop, ook door hen die nu nog onverschillig staan tegenover dit sfeervolle stukje ver leden, later zal worden betreurd. Behalve het financiële bezwaar is er geen enkel punt dat tegen het handhaven van dit torentje kan worden aangevoerd. Als de gemeenteraad niet voor de kosten van de restauratie wil opdraaien, dan zou het dak in elk geval provisorisch hersteld kunnen worden. De bond heeft bij de gemeenteraad be zwaar gemaakt tegen een ontwerp- bestemmingsplan, dat beoogt de bouw mogelijk te maken van een woonhuis aan de Hoogveldseweg. De realisering van het geplande woonhuis zal visueel- ruimtelijk afbreuk doen aan de cultuur historische waarde van oud Mill. stelling van het bestemmingsplan 'Vul- dersbrink 1978'. Dit plan heeft betrek king op een gedeelte van het centrumge bied van Harderwijk, deel uitmakende van het beschermd stadsgebied. Ged. Staten deelden ons mede, niet te kunnen instemmen met de in het plan voorziene doorbraak ter plaatse van het pand Schoenmakerstraat 2. Hierdoor zou het historisch beloop van de straat geweld worden aangedaan en daartegen bestaan bij Ged. Staten in het kader van het be schermde stadsgezicht overwegende be zwaren. Met deze beslissing zijn Ged. Staten aan de bezwaren van Heemschut tegemoet gekomen. De minister van VRO heeft ons geschre ven geen aanleiding te hebben bezwaar te maken tegen het besluit van B. en W., waarbij aan een projectontwikkelings maatschappij vergunning is verleend voor het uitvoeren van een wo ningbouwproject op de grond aan de Clarastraat, waarop thans nog het voor malige Clarissenklooster staat, en dat dus gesloopt zal worden. Onze bond heeft bij B. en W. ernstig bezwaar gemaakt tegen het voornemen vergunning te verlenen om achter de wo ningen Naweg 8 en 10 twee windturbi nes op te richten, zulks in afwijking van het vigerende bestemmingsplan. Heem schut heeft er op gewezen dat de windturbines ver zullen uitsteken boven de dorpsbebouwing. Bovendien zou er sprake zijn van ernstige aantasting van het dorpsbeeld ter plaatse, aangezien de twee windturbines in de onmiddellijke nabijheid van de molen 'De Hazewind' zullen worden opgericht. M .a. w.er zou sprake zijn van aantasting van de 'molen biotoop'. Uit deze gemeente het goede bericht, dat B. en W. de stichting 'het oude Kerkje' hebben verzocht de benodigde onder houdswerkzaamheden aan de spits van de voormalige St. Willibrorduskerk te verrichten. Heemschut had om een der gelijke stap verzocht. De bond heeft aan B. en W. een brief geschreven om er op aan te dringen het N.W. hoekpand Visserstraat te handha ven. Het pand met schilddak is in het betreffende stadsbeeld van wezenlijk be lang en vormt door zijn hoogtemaat en bepleisterde gevels één compositie met de Z-gevel van het Jacob- en Anna- Gasthuis. In een brief aan de gemeenteraad heeft de Bond Heemschut het bezwaarschrift van de Heemkundekring 'Son en Breugel' te gen het ontwerpbcstemmingsplan Kom Breugel, onderschreven. Het plan biedt volgens onze bond ten enenmale onvol doende waarborgen om de zeer waarde volle kom van Breugel in stand te doen houden c.q. te accentueren. De daarvoor geldende normen zijn te summier om terug te vinden (ontbreken in bepaalde onderdelen zelfs geheel) of worden vol komen over het hoofd gezien en met be trekking tot de invulling bij de St. Geno- vevakerk zelfs genegeerd. De kerk van de H.H. Engelbewaarders aan de Brandtstraat, (arch. Nicolaas Mo lenaar) gebouwd tussen 1913 en 1915 is 'veroordeeld' tot de sloop. Het kerkge bouw is een vijfbeukige hallekerk in de typische neo-gotische stijl van Molenaar. De kerk staat helaas niet op de lijst van beschermde monumenten, zoals wèl het geval is met de r.k. kerk aan de Eland straat, eveneens in Den Haag, die ook door Molenaar werd gebouwd. De kerk van de H.H. Engelbewaarders is inder tijd bij de selectie van de neo-gotische kerken die voor bescherming in aanmer king kwamen, afgevallen. Het kerkge- Onze bond had bij het provinciaal be stuur van Gelderland bezwaar gemaakt tegen het gemeenteraadsbesluit tot vast

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1980 | | pagina 29