Heemschut in actie Heerenveen fijt? Slikkerveer Het einde van de Watertoren lijkt nu defi nitief gekomen, tenzij een recent onder nomen actie nog een oplossing biedt. Nog slechts enkele jaren geleden werden van de zijde van het gemeentebestuur ge ruststellende liefdesbetuigingen ge hoord. Medewerking tot sloop zou tot de onwaarschijnlijkheden behoren. Als een donderslag bij onbewolkte hemel valt dan in '77 het raadsbesluit tot sloop. Bedenkingen van een enkel raadslid en van geïnteresseerde inwoners, van orga nisaties, die waken over de karakteristie ke schoonheid van stad en land en voor lichting geven over architectonische waarden c.q. van Heemschut, de Stichting voor Moderne Architectuur, van architecten en stedebouwkundigen, halen niets uit. Zelfs een brief van de Staatssecretaris van C.R.M., waarin deze de waarde van de toren als 'Monument van bedrijf en techniek' beschrijft, de ar chitectonische en stedebouwkundige waarde van de toren voor de plaats en de omgeving belicht, meedeelt het verdwij nen van de toren te betreuren, en voorts in overweging geeft de zaak nog eens te bezien, wordt niet ter harte genomen. Het is waar, dat de staatssecretaris, zoals hij zelf ook meedeelt, thans niet kan in grijpen of hulp kan bieden, omdat de toren thans nog niet op een beschermde monumentenlijst staat, doch duidelijk wordt uit zijn brief ook, dat een zodanige maatregel in de toekomst aannemelijk is. Dit laatste houdt immers in, dat dan sub sidies kunnen worden verwacht. B. en W. èn de gemeenteraad laten in dit geval de financiën het zwaarst wegen. Maar moeten financiële motieven in dit unieke geval de doorslag geven? Het Actiecomité becijfert dat ook zonder financiële pijn de toren kan worden be houden. Maar zou afgezien daarvan Heerenveen nu echt niet in staat zijn fondsen te vinden voor het behoud van de Watertoren? Waar een wil is, is toch een weg? De wisselvallige gang van zaken doet de vraag rijzen of B. en W. c.q. de Raad in hun hart wel zeker zijn van hun omstre den besluit en of hier niet min of meer een DE WATERTOREN VAN HEERENVEEN FOTO: DE KOERIER, HEERENVEEN prestigeslag wordt geleverd met de Wa tertoren als inzet. De reparatie van Heerenveen is, waar het het behoud van architectonisch erfgoed betreft, niet best. Heerenveen dempt en sloopt en ontneemt de plaats zijn duidelij ke merktekenen. Straks zal ons alleen Crackstate's koepel blijven, compleet met carillon (Heerenveen is toch niet zomaar een dorp?), waarover men de reiziger zal in formeren: 'Hier werd tot een platvloers en nederig Heerenveen besloten'. Heerenveen, let op uw saeck. Steunt de actie tot behoud van uw toren. Ir. D. Tuinstra b.i. Deze zomer is dan toch gebeurd wat wij enkele jaren geleden al vreesden en waar over wij in Heemschut (6/1976) onze be zorgdheid uitten: de 18e-eeuwse boerde rij 'De Kleine Donck' viel ten offer aan de dijkverzwaringen. De Stichting Dijk- groep Lek en Merwe, vertegenwoordigd in de provinciale Coördinatiecommissie Dijkverzwaring, heeft zich van meet af aan ingezet voor behoud van dit monu ment, evenals voor de in hetzelfde dijk vak gelegen 'Vredenburg', een monu mentale boerderij uit de 17e eeuw. Aanvankelijk zag het ernaar uit, dat minstens één van de door de dijkgroep aangedragen alternatieven 'De Kleine Donck' zou kunnen sparen, want hoewel door een ambtelijke dwaling eind 1975 - na een aanvankelijk door de minster van Verkeer en Waterstaat uitgevaardigd sloopverbod - toch een vergunning tot sloop werd afgegeven, bleef men in de coördinatiecommissie naarstig pogen dit oorspronkelijk stukje Slikkerveer te be houden. Nog in augustus 1979 verklaarde de ver tegenwoordiger van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg in de vergadering van de CCD, dat de door CRM afgege ven sloopvergunning zeker niet beteken de, dat het monumentaal belang van de boerderij niet al te groot werd geacht; indien de beide panden door onderheiing zouden kunnen worden bespaard, zou de Rijksdienst een gunstig advies aan de mi nister uitbrengen over het verlenen van subsidie in de herstelkosten van beide panden en een evenredig aandeel in de kosten van fundering. Na de positieve stellingname van Monumentenzorg en het door de CCD genomen besluit een hernieuwd grondmechanisch onderzoek te laten instellen naar de mogelijkheid tot het aanbrengen van een paalfundering onder de 'Vredenburg', zou het overleg over beide boerderijen in een volgende vergadering worden hervat. Desondanks

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1980 | | pagina 27