m Boekennieuws Alkmaar, gevels van de binnenstad Theekoepels en tuinhuizen in de Vechtstreek en 's-Graveland. In het februari-nummer (1979) van Heemschut beschreef B.O. van den Berg een diep gaand onderzoek naar theekoepels en tuin huizen in de Vechtstreek. Hij kondigde toen aan dat deze studie eerlang in boek vorm zou verschijnen Welnu, dat boek is thans als uitgave van de Stichting Com missie voor de Vecht en het Oostelijk en Westelijk Plassengebied verschenen. Het eerste exemplaar van het boek werd op een feestelijke bijeenkomst in het Mui- derslot door de voorzitter van de stichting, dhr. A.Stork uitgereikt aan mr. H. P. Gorter. Van den Berg heeft het boek samenge steld in samenwerking met fotograaf Evert Boeve, die zijn vakmanschap hier mee nogeens bewijst. Verder zorgde de historicus Dedalo Carasso, conservator aan het Amsterdams Historisch Museum voor oude afbeeldingen en historische ge gevens, die de architectuur-historische achtergrond vanuit andere disciplines aan vullen. Tenslotte schreef de biohistorica Carla S. Oldenburger, als wetenschappe lijk medewerkster verbonden aan de Cen trale bibliotheek van de Landbouwhoge school te Wageningen een overzicht, waar in - voor het eerst - de koepel als verschijn sel in de Nederlandse tuinarchitectuur wordt belicht. Daarmee is het regionale aspect van de hoofdopzet van het werk overschreden en kreeg het een algemeen Nederlands karakter. Zo is het boek uitgegroeid tot een belang rijk werk, dat veel meer inhoudt dan de overigens toch al lange titel belooft. Fi nanciële medewerking aan de totstandko ming van het werk (164 bldz.) verleenden behalve CRM en de provincie Utrecht een aantal fondsen. De aantrekkelijkheid van het boek wordt nog aanmerkelijk verhoogd door de schets over de achtergrond van historische tuinen, een onderwerp, dat steeds meer in de belangstelling komt en dat ook ten vol le verdient. Al met al een boek, dat we graag aanbevelen en een ruime versprei ding toewensen. Te bestellen door overmaking van 49,50 op postgiro 256092 van de Commissie voor de Vecht en het O. en W. Plassenge bied, Hilversum. v.d.W Handboek Natuurmonumenten Van deze gids is t.g.v. het 75-jarig be staan van de Ver. tot Behoud van Na tuurmonumenten een herziene (5e) druk verschenen. In kort bestek biedt de gids een schat aan gegevens. In hoeverre de gids volledig is, valt door ons niet te zeg gen, maar wel is het ons opgevallen dat onder het hoofd 'landgoederen en an- tuurgebiedcn, eigendom van particulie ren en gemeenten' (Zuid-Holland) o.m. twee belangrijke landgoederen(parkcn) ontbreken, t.w. Clingendael en Marlot in Den Haag, beide met een historische achtergrond, én eigendom van de ge meente 's-Gravenhage. Voor niet-leden 17,50. De gemeente Alkmaar gaat zijn histori sche binnenstad 'verkopen' in een boek werk vol tekeningen van alle gevelwan- den. prenten en plattegronden van het stratenpatroon. Dit op monumentaal gebied 'unieke' boekwerk wordt door de gemeente Alk maar in eigen beheer uitgegeven. Een team van monumentenzorgcrs heeft er vijfjaar aan gewerkt. 'Ik durf te stellen dat geen stad in Europa en misschien zelfs in de hele wereld zo'n volledig 'portret' van al zijn straatwan- den heeft', verklaarde het hoofd van de afdeling Monumentenzorg de heer Leo Landzaat. 159

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1980 | | pagina 21