Bloemendaal Bunschoten 's-Hertogenbosch Winschoten En tenslotte. Uw aandacht voor. .t v -r ''t'vp- fv-Tt V v7^'T\2v!:,:;7 ..'v Heemschut, die zich daarvoor tot de Rijksdienst voor de Monumentenzorg zal wenden. Heemschut heeft zich tot het gemeente bestuur gewend om aan te dringen op behoud van het voormalig raadhuis 'de Nachtegaal'. Sloop ten behoeve van de bouw van flatgebouwen zou een verar ming betekenen van het dorpsbeeld, zo meent de Bond Heemschut. Hoewel onze bond teneur en intentie van het ontwerp-bestemmingsplan 'Bun schoten-Stad' volledig kan onderschrij ven meent Heemschut o.a. dat het aanbe veling verdient te bevorderen dat op kor te termijn een gemeentelijke monumen tenverordening wordt vastgesteld en dat op grond daarvan een gemeentelijke mo numentenlijst wordt opgesteld. Wie geregeld kennis neemt van deze ru briek, die een inzicht wil geven in de activiteiten van de Bond Heemschut, zal nogal eens Brabants hoofdstad 's-Her togenbosch tegenkomen. Enerzijds bete kent dit, dat er in deze stad nogal wat gebeurt bijv. op het gebied van het invul len van de binnenstad, anderzijds, dat Heemschut telkenmale meent, dat er aan de voornemens van het gemeentebestuur iets schort. Op zich houdt dit geen kritiek in op het beleid van het Bossche gemeentebestuur, maar constateren we slechts het feit, dat de bond zich intens met de problematiek van de Bossche binnenstad bezig houdt. Nu weer heeft Heemschut een brief aan B. en W. geschreven, waarin bezwaren worden gemaakt tegen de bouwplannen voor een archiefgebouw voor het bis dom in de Lange Putstraat. De bouw van een archiefgebouw op deze plaats acht Heemschut principieel onjuist en in strijd met de beginselen van het ontwerp Structuurplan 1979. De toelaatbare grens van het aantal kantoor- en bedrijfsvesti gingen acht Heemschut reeds lang over schreden. De bond is van mening, dat ter plaatse slechts kleinschalige woningen (eventueel gecombineerd met winkel tjes) gebouwd mogen worden, die dan nauw dienen aan te sluiten bij de bestaan de oude panden van Lange en Korte Put straat. Ook op de voorgenomen archi tectuur van het archiefgebouw heeft Heemschut kritiek, mede met het oog op de daaruit voortvloeiende straatverbre ding. Heemschut heeft zich tot de Rijksdienst voor de Monumentenzorg gewend om de aandacht te vestigen op de deplorabele toestand waarin in Winschoten de Ol- dambster Herberg na een brand verkeert. De unieke ligging tussen Markt en voor malig Winschoter Diep en tegenover de in restauratie zijnde middeleeuwse kerk (13e eeuw), maakt dat hier één van de weinige waardevolle karakteristieke stadsgezichten van Winschoten in het ge ding is. Met name het gedeelte langs de Schönfeldsingel (1854) van de 'herberg' zou Heemschut gaarne gehandhaafd en hersteld zien. Er zijn serieuze gegadig den, die bereid zijn het pand te herstellen en te huren, o.a. de ANWB. Aangedron gen wordt de herberg niet van de monu mentenlijst af te voeren. heeft de nota Herinventarisatie van stads en dorpsgezichten van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg tot een brief wisseling tussen onze bond en de rijks dienst geleid. Heemschut had zich nogal bezorgd gemaakt over de toekomstige ontwikkeling van het aanwijzingsbcleid en wat daarmee samenhangt of daaruit voortvloeit. De hoofddirecteur van de rijksdienst, de heer Jessurun, is niet moe deloos, antwoordde hij de bond. Hij constateert intussen, dat kwaliteitsver lies van voor aanwijzing in aanmerking komende stads- en dorpskernen voor komt. Naar zijn mening kan veel onheil worden voorkomen door voor te be schermen gebieden voorbereidingsbeslui- ten te nemen en die - waar mogelijk - 146 reeds vóór de aanwijzing gewone be stemmingsplannen vast te stellen. De heer Jessurun deelde ons verder o.a. mee, dat een toenemend aantal aanwijzingen tot beschermd stads- en dorpsgezicht is te verwachten, mede dank zij uitbreiding van het aantal deskundigen van de dienst; de staatssecretaris van CRM heeft op grond van de daartoe aangewezen ad viesorganen gemeend niet te moeten overgaan tot bescherming van het fa briekscomplex aan de Langestraat in Geldrop. Het wordt van ontoereikend be lang geacht. Intussen ligt het wèl in het voornemen in deze gemeente het Vin- centiushuis aan de Langestraat 13, op de voorlopige lijst van beschermde monu menten te plaatsen. v. d. W. Van de Stichting Menno van Coe- hoorn ontvingen we het jaarboek 1979- 1980 met vele interessante bijdragen, o.a. over Graaf Bertrand, die in de Napoleon tische tijd directeur der genie in Amster dam was. Voorts een bijdrage van P. J. Brand over de vestingstad Hulst (Zeeuws Vlaanderen) en een artikel over het fort Pampus. Verschenen is het jaarverslag van Staatsbosbeheer over 1979. Deze rijks dienst had op 1 augustus 1978 in totaal 53.304 ha bosterrein en 23.019 ha ander natuurterrein, zoals heideterreinen en duinen) in beheer. In 1979 bedroeg het aantal bosbranden 57 (v.j. 97), waarbij 68,96 ha (v.j. 202.14 ha) verloren ging. In de Athenaeum-bibliotheek te De venter wordt t/m 21 september een ten toonstelling gehouden over de plantsoe nen in die stad. Er wordt op deze exposi tie veel aandacht besteed aan Leonard Springer (1855-1940) een van de meest bekende Nederlandse parkarchitecten. Open: maand, t/m vr. 13.00-17.30 u.; di. en vr. ook 8.30-12.00 u. en wo. 18.00- 21.00. Toegang gratis. v.d. W.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1980 | | pagina 31