Huizenbeurs Assen verruimt beschermd stadsgezicht Stichting Wijnhuisfonds te Zutphen Stichting Wijnhuisfonds te Zutphen biedt een huis van zeldzame allure en am biance in het hart van de binnenstad aan, kostelijk met achterzijde op het Zuiden gelegen aan zeer grote tuin, totale opper vlakte ca. 19 are. Het pand is bekend als Proosdijsteeg no. 2 gelegen tussen de kerk en de monu menten aan 's Gravenhof enerzijds en die aan het fraaiste deel van de Zaadmarkt anderzijds. Het huis is in oorsprong middeleeuws en zal in 1981 in overleg met gegadigde ge restaureerd worden. Het meet 21 X13 m en bevat begane grond kamers: een van 8x6, drie van 6x6, twee van 4,5X5 m. Verdieping soortgelijk. Zolder en kelder over volle oppervlakte. Boventuin 30x21 m, benedentuin daar achter 40x22 m, verdeeld door voormalige ve stingmuur, met niveauverschil van ca. 2 m. Geschikt voor bewoning op royale voet, ook voor kantoor of bedrijf beneden en wonen boven. Aangeboden wordt de economische ei gendom, prijs n.o.t.k., in de koers van vijf ton, hypotheek-financiering onbe lemmerd, ofwel huur tegen 10%. Stichting Wijnhuisfonds biedt verder aan in het hart van de binnenstad, aan het zuidelijk uiteinde van de Zaadmarkt, het fraaiste deel van de marktengordel, twee woningen begane grond met tuin en twee bovenwoningen met balcon op de verdieping, deel uitmakende van het voorname huis Zaadmarkt 100, dat een renovatie ondergaat. Fraaie woonka mers, twee meten 8,5x6,5 m kelder, zolder. Oplevering december 1980. Aan geboden wordt de economische eigen dom tegen prijzen van 220,000,- tot 240.000,- geen overdrachtskosten. Hypotheek-financiering ontmoet geen belemmering. Inlichtingen: Stichting Wijnhuisfonds, Berkelsingel 36, 7201 BL Zutphen, tel. 05750 - 1 38 29. Assen gaat, volgens een onlangs door de gemeenteraad genomen besluit, zijn be schermd stadsgezicht verruimen en er ondermeer ook het eeuwenoude Asser (ook wel: stads- of sterre-) bos in betrek ken. Het bos werd al genoemd in 1602 toen de gronden en gebouwen van het opgeheven klooster Maria in Campis in eigendom kwamen van het Landschap Drenthe. De vroegere landschapsklerk W. H. Hofstede droeg in de 2e helft van de 18e eeuw door gerichte aanplant veel bij tot uitbouw van het bosgebied; het besloeg toen zo'n 100 hectare. Het bos werd aangelegd volgens een bepaald pa troon, waarin onmiskenbaar Franse in vloeden waarneembaar zijn. Vooral de padenstructuur, die thans nog groten deels intact is, wordt cultuurhistorisch zeer waardevol genoemd. Een markant gegeven in die padenstructuur is de 'as', de huidige Hoofdlaan, die gericht is op het torentje van de Abdijkerk (de laatste wordt, overigens na jarenlang bakke leien tussen gemeentelijke en provinciale overheden, binnenkort voor ruim 2,3 miljoen gerestaureerd). In de 19e eeuw werden voor bebouwing aan alle kanten stukken van het bos ge kapt. Tegenwoordig wordt naast de cul tuurhistorische ook de natuurweten schappelijke waarde van het Asser bos DE MARKANTE RADENSTRUCTUUR VAN HET ASSERUOS AFU: GEMEENTE ASSEN ingezien. De kruidenlaag, het vrij zeldza me eiken-haagbeukenbostype, vooral het zeldzame eiken-hulstbos met eeuwen oude eiken en veel korstmossen, trek kend de aandacht van natuurweten schappers. Kortom, alle reden om deze waarden vast te leggen in een bestemmingsplan beschermd stadsgezicht. De stadsgezich ten Brink, Markt, Torenlaan, en Vaart zijn al beschermd; de raad wil er behalve het Asser bos ook de Ooster- en Zuider singel, de Gymnasiumstraat, de Col- lardslaan, het Kerkplein en de tuinen tus sen de Altevcerstraat en de Vaart n.z. onder laten vallen. Naar de cultuurhisto rische waarde van het Van der Feltzpark en omgeving is nog een onderzoek gaan de. De gemeenteraad van Assen heeft verder als zijn voornemen uitgesproken de ver spreide beschermde stadsgezichten in één bestemmingsplan onder te brengen, het bestemmingsplan beschermd stadsge zicht Assen. D.v.d.Meulen

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1980 | | pagina 29