H s 0 49 143 2. Er zijn taken op rijks-, provinciaal en gemeentelijk niveau met betrekking tot de zorg voor de openbare ruimte. In die zin zal moeten worden bevorderd dat er een meer samenhangend beleid komt op die niveaus waardoor de burger beter in zicht krijgt in die samenhang. 3. Het instrumentarium moet worden vergroot om voorwaarden te kunnen stellen aan het gebruik en/of permanente bewoning van restauratiepanden; dit voorkomt onjuist gebruik, leegstand en ongewenste speculatie. Kan men aan het wel of niet toekennen van subsidiebedra gen wel of niet voorwaarden verbinden? Tenslotte was er een zesde werkgroep, onder voorzitterschap van jhr. mr. L. M. Michiels van Kessenich, burgemeester van Mheer en Sint Geertruid, die het DE ZAANSE SCHANS BATENBURG INH ET LANDVANMAASEN WAAL DE FOTO'S 2 T/M A ZIJN VAN E. R. VAN BREDERODE onderwerp: Levende dorpen met cultuurhis torische waardenbehandelde. Zij kwam tot de volgende stellingen: 1Aangezien met name op het platte land de eigenaren van belangrijke cul tuurgronden met die cultuurgoederen hun dagelijks brood verdienen, zullen de maatregelen die gericht zijn op de be scherming van die waarden mede het be lang van die eigenaren moeten respecte ren. Aangezien bij de eigenaren veelal niet de onwil een rol speelt, doch de on bekendheid met de waarden van het object, is het gewenst hierop in te spelen. Dat kan bijv. door het instellen van een overkoepelend bureau, eventueel een ge meentelijke werkgroep (gebaseerd op een gemeentelijke verordening) waar de deskundige informatie om niet kan wor den ingewonnen. 2. Voor belangrijke panden - als zodanig door de gemeente aangewezen, gehoord eventueel andere instanties en groeperin gen, deskundig op dit gebied - verdient het aanbeveling algemene subsidierech ten van praktische aard in het vooruit zicht te stellen. Deze subsidies behoeven niet veel geld te kosten. Subsidie moet gericht zijn op die kostenelementen, die de doorsnee principaal zelf niet zou ma ken: voorbereidingskosten, plankosten, tegemoetkoming voor duurdere mate rialen e.d., kosten voor het ontwerpen van aangepaste bedrijfsopstallen. Dit kan bijv. door gebruik te maken van onder- houdsovereenkomsten. De noordelijke provincies kennen onderhoudssubsidies op rieten daken. Een kleine gemeente in Zuid-Limburg geeft subsidie op het onderhoud van vakwerk. 3. In grote gemeenten met naast grote kernen ook kleine dorpen verdient het aanbeveling om voor die kleine dorpen bouw- en woningtoezicht en stedebouw in handen te geven van een speciale afde ling of speciale functionarissen. Hierbij moet worden aangetekend dat het beleid, ontwikkeld door even genoemde instan tie of ambtenaar vanwege het gemeente bestuur moet worden gedragen. 4. In een zeer vroeg stadium van de voorbereiding van een bestemmingsplan is de inschakeling van een representatieve vertegenwoordiging vanuit de bevol king zeer gewenst, waardoor kortsluitin gen met de autochtone bevolking kun nen worden voorkomen. 5. Het verdient aanbeveling dat doelge richte agrarische rechtspersonen agrari sche bedrijven onverdeeld verwerven teneinde de agrarische bestemming te blijven waarborgen middels verpachting aan agrariërs. v.d.W.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1980 | | pagina 28