Aanbevelingen van de Monumentenstudiedag 141 In de werkgroepen, gevormd uit de deel nemers aan de Nationale Monumenten studiedag, welke maart jl. in het Jaar beurscongrescentrum is gehouden, werd een groot aantal aanbevelingen en stellin gen geformuleerd. Deze zijn tijdens de middagzitting met het forum, bestaande uit de voorzitters der werkgroepen, be sproken. Aanvankelijk lag het in de be doeling, ook de inleidingen van de voor zitters van de zes werkgroepen in ons tijdschrift op te nemen, maar een chroni sch gebrek aan plaatsruimte belet ons tot onze spijt aan dit voornemen gevolg te gevenWe laten hier nu de aanbevelingen en stellingen volgen die door de plenaire zitting zijn aanvaard. Hierbij moet intus sen worden bedacht dat er bij de definitie van stadsvernieuwingsprojecten. Hierin moet een duidelijke beleidsruimte zijn voor lokale besturen. 3. De financiering en subsidietechniek van stadsvernieuwingsprojekten moeten zorgvuldig worden bekeken, waarbij ge meentelijke en provinciale overheden ruimte dienen te krijgen voor eigen in breng. 4. Zowel op wetgevend als op beleids uitvoerend terrein moet een nauwere sa menwerking tussen de ministeries van CRM en VRO tot stand worden ge bracht. De tweede werkgroep had als voorzitter de heer H. J. Zantküyl, hoofd van het Gem. Bureau Monumentenzorg van Amsterdam met als onderwerp: Histori- ve vaststelling van het officiële verslag van deze studiedag wellicht nog enkele tekstwijzigingen zullen worden aange bracht. De eerste werkgroep, onder voorzitter schap van dhr. H. J. L. Vonhoff besprak de twee inleidingen, die in de ochtendbij eenkomst waren gehouden. Deze werk groep kwam tot de volgende aanbevelin- gen: 1De monumentenwet is op korte ter mijn aan herziening toe om beter te kun nen voldoen aan de eisen die er aan moe ten worden gesteld, zowel in het verband met de stadsvernieuwing, als voor de precieze doelstelling die met de monu mentenzorg wordt beoogd. 2. Kleinschalige uitvoering en variatie zijn essentieel voor een geslaagde aanpak sche binnenstadsgebieden in grote stedenDe ze werkgroep kwam tot de volgende aan bevelingen: 1Voor een goed stadsvernieuwings proces is decentralisatie onontbeerlijk, zowel wat betreft rijksniveau naar lagere overheden, als binnen gemeenten naar projectgroepen toe, die werkzaam zijn in de stadsvernieuwingsgebieden. Deze de centralisatie moet volledig zijn, zowel bestuurlijk-ambtelijk als financieel. 2. Het nut van bestemmingsplannen wordt algemeen onderkend doch hierbij werd een kanttekening gemaakt, nl. dat de procedure van het tot stand komen en rechtsgeldig worden van een bestem mingsplan te lang duurt. Bestemmings plannen zijn vaak inflexibel waardoor de letter gaat prevaleren boven de geest. Om in dit verband een al te stringent toepassen van het bestemmingsplan te voorkomen, zou gedacht kunnen wor den aan een structuurplan voor de bin nenstad (of deel daarvan) of een nota van uitgangspunten. 3. Aanbevolen wordt de subsidië ringsmogelijkheden van huizen met waarde als monument niet afhankelijk te stellen van de verschillende zones in een beschermd gebied. 4. De aanwezigheid van monumenten kan bevorderend werken op het niveau van de nieuwbouw in de stadsver nieuwingsgebieden. 5. Het bevorderen van kleine/partiële restauratie is een noodzaak om op lange termijn zoveel mogelijk panden te be houden. Dit mag niet geheel ten koste gaan van grote restauratiewerken. De derde werkgroep, onder voorzitter schap van architect H. C. Methorst, met als onderwerp: Eind 19e-eeuwse, begin 20e- eeitwse woonwijken met cultuurhistorische waarden, kwam tot een aantal constate ringen èn aanbevelingen: 1. Het subsidiestelsel ten behoeve van renovatie is in het afgelopen jaar nog slechter geworden. 2. Gepleit moet worden voor een ander (rijks-)subsidiebeleid, waarbij naast de afweging van de kosten van renovatie ten opzichte van vervangende nieuwbouw aandacht wordt gegeven aan de welis waar moeilijk in geld uit te drukken waardering voor de bestaande woon omgeving. SJs

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1980 | | pagina 26