De Rijksdienst voor de Monumen tenzorg heeft na overleg met de Centrale Directie voor de Volkshuisvesting, de Rijksplanologische Dienst en de gemeen te Naarden een voorstel tot aanwijzing van Naarden tot beschermd stadsgezicht in procedure gebracht. De Culturele Raad voor de provincie Groningen heeft zich tot het gemeente bestuur van Groningen (stad) gewend met het verzoek verscherpte welstandsei- scn toe te passen ten aanzien van verbou wingen van en wijzigingen aan panden, die aan de singels zijn gelegen. Verder heeft de Culturele Raad voor de Provincie Groningen zich tot het be stuur van het Integraal Structuurplan voor het Noorden des lands gewend om de aandacht te vestigen op een aantal objecten die voor restauratie in aanmer king komen: Hoofdweg 250, Bel- lingwolde; Boikemaheerd, Ezinge; Ha venstraat 2, Winsum; De Goude Karper, Winsum; Noordelijk Scheepvaartmu seum en de voormalige openbare school te Warffum, die deel uitmaakt van het gebouwencomplex van het museum 'Het Hogeland'. Ook wordt aangedron gen te komen tot een inventarisatie van woonhuismonumenten in de provincie. Met een en ander is een totaal bedrag van ca. 3.438.000 - gemoeid. De panden Realengracht 15-18 te Am sterdam zijn van de monumentenlijst af gevoerd, omdat storm, brand én sloop oorzaak waren, dat niet langer van mo numenten gesproken kan worden. De Bond Heemschut heeft B. en W. van Amsterdam een vervolg-brief ge zonden over het woonschepenbeleid, waarbij gevoegd een aantal reacties, die Heemschut heeft ontvangen op zijn zgn. inspraakbrief. Bepleit wordt o.a. een in tegraal planologisch beleid, waaraan elke ligplaatsvergunning voor een bepaald schip getoetst dient te worden. Voorts wordt op verscherping van de eisen van het uiterlijk van de woonschepen aange drongen. Ook welstandseisen worden nodig geacht en de (voormalige) vaar- functie moet waarneembaar zijn, meent onze bond. Schepen, gebruikt voor 'op slag' en/of bedrijf dienen, vooral ook vanwege de illegale en ontoelaatbare wij ze waarop vaak de wallekant wordt ge bruikt, te verdwijnen. Uitdrukkelijk stelt Heemschut, dat het niet de bedoeling van de bond is om de woonschepen het 'le ven' onmogelijk te maken. B. en W. van Venlo zijn overgegaan tot de instelling van een gemeentelijke monumentencommissie. Venlo heeft 44 monumenten op de rijkslijst staan. Het wordt nu ook mogelijk monumenten op een gemeentelijke lijst te plaatsen. 1979 lezen we o.a. dat, mede door ingrij pen van de vereniging een officieel onderzoek werd ingesteld naar de resten van het Huys te Dieren (Dongen). Voorts werd de vrees voor al te radicale veranderingen aan het Slotje Brakestein (Oosterhout) door overleg met de nieuwe eigenaars weggenomen. De Ned. Herv. kerk te Diemen, waarvan het bestaan werd bedreigd, zal verkocht worden aan de Stichting tot be houd en onderhoud van kerken. Nijkerk komt niet in aanmerking om een beschermd stadsgezicht te krijgen. In overweging is nu over te gaan tot de instelling van een gemeentelijke monu mentenlijst. Onder auspiciën van de Biologische Raad van de Kon. Ned. Akademie van Wetenschappen, de Ver. tot Behoud van Natuurmonumenten en het Ministerie van CRM wordt op vrijdag 17 oktober a.s. in het Jaarbeurscentrum te Utrecht een symposium gehouden met als onder werp: Wadden, duinen, delta. Sprekers zijn: dr. W. J. Wolff (De kust van Neder land); dr. J. J. Beukema (De ondiepe, rijke randen van de zee); prof. dr. V. Westhoff (Kustlandschap en planten groei); C. Swennen (De vogels langs de kust); dr. P. H. Nienhuis (De occologi- sche consequenties van de Deltawerken); dr. H. A. Udo de Haes (De gevolgen van de waterwinning in de duinen); mevr. drs. B. L. J. van Leeuwen (De invloed van de recreatie); dr. J. C. Duinker (De verontreiniging van ons kustwater); P. Nijhoff (slotbeschouwing). Het sympo sium wordt geopend door prof. dr. K. Verhoeffen gesloten door prof. dr. J. G. ten Houten. Men kan zich voor deelne ming aan dit symposium opgeven bij het bureau van de Biologische Raad, Am sterdam door overmaking van 17,50 (toegangsbewijs en programmaboekje, koffie en thee) of 33,- (inclusief koffie tafel in het congrescentrum) op postgiro rekening 79250 t.n.v. de Biologische Raad Amsterdam, met vermelding: Wadden-duinen-delta. Aanmelding vóór 10 oktober 1980. In het jaarverslag van de vereniging Vrienden van Brabantse kastelen over Staatssecretaris Wallis de Vries (CRM) heeft het bestuur van de stichting Restauratie van de St. Servaes meege deeld bereid te zijn subsidie te verlenen voor de restauratie van deze kerk, een van de oudste in ons land. De toegezegde subsidie betreft de eerste fase en gedeelte lijk de tweede fase, tot een bedrag van 20.690.937,- of 55% van het totale subsidiabele begrotingsbedrag. Er zal vóór 1 januari 1982 met het werk begon nen moeten worden. Aan mr. A. E. van Braam Houck- geest te Wassenaar is op zijn verzoek eer vol ontslag verleend als lid van de com missie van advies inzake de restauratie en inrichting van het rijksmuseum Paleis Het Loo te Apeldoorn. Tot lid van de commissie is benoemd drs. H. J. Wijers te 's-Gravenhage. Staatssecretaris Wallis de .Vries (CRM) heeft aan B. en W. van Amster dam meegedeeld in beginsel bereid te zijn de subsidiëring van de restauratie van de voormalige Hoogduitse synagoge een hoger percentage, nl. 50 i.p.v. 40 te han teren om de vestiging van het Joods His torisch Museum in het complex moge lijk te maken. De staatssecretaris acht de ze uitzondering verantwoord gezien de- waarde van het monumentale complex en de bestemming tot Joods Historisch museum, dat thans in het Waaggebouw is gevestigd. In het Rijksmuseum van Geologie en Mineralogie te Leiden wordt tot en met 28 september a.s. een tentoonstelling ge houden over vuurstenen en de belang rijkste vindplaatsen van vuurstenen.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1980 | | pagina 25