Stadsherstel rapporteert if&if 137 Van verschillende instellingen die zich bezighouden met stadsherstel zijn de jaarverslagen over 1979 verschenen. De N. V. Bergkwartier, mij. tot Stadsherstel te Deventer, meldt dat men zich in het afgelopen jaar in nauwe samenwerking met het gemeentebestuur vooral heeft beziggehouden met het voorbereiden van nieuwe restauraties. Een belangrijke aankoop van nog te restaureren panden in de Bergstraat zal de NV in staat stellen de laatste, sterk vervallen panden in deze straat te restaureren. Getracht zal worden de restauratie van het Bergschild binnen afzienbare tijd geheel af te ronden. Een aanvang werd gemaakt met de restaura tie van het eerste pand buiten het Berg kwartier, nl. Grote Kerkhof 19 ('Alle mansgading'). Tot en met 1979 zijn door Stadsherstel Deventer 59 wooneenheden gereed gekomen. In het jaarverslag van het Utrechts Mo numentenfonds wordt voor wat UTRECHT betreft de kritiek die drs. F. van Engelsdorp Gastelaars en drs. ir. Dreimuller over monumentenzorg heb ben gespuid, voor wat Utrecht aangaat, als niet van toepassing geacht. Het fonds is de grootste eigenaar van de in de oude stad nog resterende complexen vrijwo- ningen. Daarnaast bezit het fonds een groot aantal kleine woonhuizen, ver spreid door de gehele stad. Het beeld wordt tenslotte voltooid door de inspan ningen, die het fonds zich getroost voor het behoud van de huisjes aan de Tuin straat. Het fonds staat op het standpunt dat bewoning van gerestaureerde oude woonhuizen ook voor minder-draag- krachtigen mogelijk moet zijn. Niet het inkomen dient sclectienornr te zijn maar de belangstelling om een monument met al zijn beperkingen - te bewonen. Daarenboven verdient het sterke voor keur de oude bewoners na ondernomen restauraties in hun huis te laten terugke ren. Het telkens weer uitgesproken ver wijt dat alleen een financieel draag krachtige elite de huizen van de instellin gen kan bewonen is niet terecht zolang de overheid de instellingen niet de middelen geeft om met lage huren genoegen te ne men. Slechts indien de overheid - in Utrecht het gemeentebestuur - bereid is bij te dragen in het exploitatietekort, kan die overheid verwachten dat het inko men niet meer de selectienorm is, aldus het Utrechts Monumentenfonds. Ook de stichting Stadsherstel Gorin- CHEM bestrijdt in haar jaarverslag de kri tiek als zou monumentenrestauratie een elitaire zaak zijn. Zeker is dat niet het geval in Gorinchem. Intussen klaagt Stadsherstel Gorinchem, evenals andere instellingen elders, over de nieuwe subsidie-eisen van de rijksoverheid. Het sichtingsbestuur maakt zich overigens ook zorgen over de stand van zaken van de stadsvernieuwing binnen de wallen. Van de in 1976 in de Nota Stadsvernieu wing Gorinchem aangekondigde plan nen voor de gebieden Kortendijk, Wil- helminaplein, Verlengde Pompstraat, Revetsteeg, Poortstraat, Pesthuys en omgeving en het Kriekenstraatje, is nog vrijwel niets gerealiseerd. Het jaarverslag van Stadsherstel Den haag e.o. maakt melding van de aanvang van de restaura tie van het Oude Molstraat-projekt. De hoop wordt uitgesproken, dat nog in de loop van 1980 begonnen kan worden met de restauratie van het Severiehofje aan het Noordeinde. De bouwvergunning daarvoor is al afgegeven. Het jaarverslag van 'HENDRICK DE KEYSER' houdt zich ook al bezig met de kritiek op de restauratie van monumen ten. De negatieve publiciteit geeft in menig opzicht een verwrongen beeld, zo constateert de secretaris, de heer C. An- dré de la Porte in het jaarverslag. Nieuwe aanwinsten in 1979 waren 'Het hofje van Gratie' in Delft en Nassaulaan 14 en 16 te Haarlem. Gereed kwamen de restauratie van Bloemgracht 9, Lange Leidsedwars- straat 152, beide te Amsterdam, Wijn straat 71/73 te Dordrecht, Burgstraat 30 te Gorinchem, Noorderzeehaven ZZ 106 te Harlingen, Buiten Nieuwstraat 62 te Kampen en Achter deMolens 16/!8en20 te Maastricht. In restauratie zijn drie pan den te Amsterdam (Frederiksplein 10, Herengracht 284 en Lange Leidsedwars- straat 146), Achterhaven 105 te Edam, Bagijnestraat 3 te Enkhuizen, Wijdcsteeg 3 in Haarlem, Havenplein 28 te Harlin gen, Korenmarkt 8 te Hoorn, Aukarna- straatje 4 en 6, en St. Jacobsstraat 13 te Leeuwarden en Kwartelenmarkt 1 te Venlo. Het jaarverslag van Stadsherstel AMSTERDAM is nogal in mineur gesteld. Deels moet dit worden toegeschreven aan de omstandigheden, deels omdat 'de monumentenzorg in het algemeen niet die belangstelling van de overheid heeft kunnen' verkrijgen, die het gezien het belang voor onze samenleving ver dient'. De directie meent dat 'door rege ring en parlement in grotere mate dient te worden bijgedragen aan het herstel van historisch waardevolle stadswijken en karakteristieke steden en dorpen. Teveel wordt voorbijgegaan aan het feit dat een ruim bestand van goed onderhouden monumenten in belangrijke mate bij draagt aan de versterking van de woon functie van de binnenstad.' Er kwamen bij Stadsherstel Amsterdam vijf restauraties gereed: Egelantiersgracht 35-39, Nieuwe Herengracht 189 en Looi ersgracht 2. Slechts twee panden: Klove-

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1980 | | pagina 22