I il v.d.W. Waarschijnlijk moeten ze worden toege schreven aan Ewold van Delft of van De venter. Tijdens de restauratie zijn veel zerken en ook enkele grafkelders teruggevonden onder de vaste banken in het koor. De stenen zerken zijn nu ingedeeld in de kooromgang. Er liggen vele vooraan staande figuren in de kerk begraven zo o.a. de historicus Johannes Isacius Ponta nus. Eén onderdeel van de restauratie is nog niet gereed: het orgel. Met het her stel daarvan zullen nog enige maanden gemoeid zijn. Terloops spraken we al van het carillon. Dat bestaat nu uit 37 klokken, waarop wekelijks door beiaardier W. Westerop een beiaardconcert wordt gegeven. Overigens laat het carillon elk kwartier een liedje horen. Een speciaal beiaardco mité is intussen doende om het carillon met nog drie klokken uit te breiden. De gelden daarvoor moeten nog bijeen wor den gebracht, maar men heeft goede hoop, dat het benodigde bedrag zo tijdig bijeen zal zijn, dat aan Eijsbouts in Asten de opdracht voor het gieten van de klok ken kan worden gegeven, zodat deze het volgend jaar gereed zijn om klankrijk het 750-jarig bestaan van Harderwijk mee te vieren. De subsidiegeschiedenis is een verhaal apart. Aanvankelijk dacht men ca. 2,5 miljoen nodig te hebben. Het werden er 13,6 miljoen. Maar daarbij is óók begre pen de restuaratie van 'De Wheme' een eeuwenoud pand, dat in zeer bouwvalli ge toestand verkeerde. Het behoorde aan de gemeente Harderwijk maar werd door een ruil aan het kerkbestuur overge dragen. Ook dit pand is nu hersteld en kreeg de bestemming als verenigingsge bouw. Bovendien werd een kosterswo ning bijgebouwd. Harderwijk mag zich in menig monument verheugen; een stad met een lange geschiedenis. In 1221 kreeg het stadsrechten en was lid van de Hanze. De stad kreeg bijzondere ver maardheid door zijn Hogeschool (17e en 18e eeuw), die o.m., de beroemde Lin- naeus als student afleverde. Als monu- mentenstad oefent Harderwijk niet ten onrechte aantrekkingskracht uit, al gaat tegenwoordig de grootste belangstelling uit naar het dolfinarium. Bovendien vormt Harderwijk een van de toe gangswegen tot de IJsselmeerpolders. Maar met de voltooide restauratie van de Grote Kerk verdient de oude Zuiderzee stad extra belangstelling van hen die het oude monument minnen. Een kerk waarop Harderwijk, ja heel Nederland trots mag zijn. Een kostelijk historisch bezit. De restauratie werd verricht door archi tect ir. T. van Hoogevest te Amersfoort; hoofdaannemer was het aannemingsbe drijf Gebr. Den Hoed te Bergambacht. Bronnen 1Ir. T. van Hoogevest: artikel geschre ven voor de Stichting Gelderse ker ken. 2. H. Portheinejr.: De St. Maria-, O.L. Vrouwe - of Groote Kerk te Har derwijk (Bijdragen en Mededelingen 'Gelre' II 1899). 3. R. Meischke in het Bulletin KNOB 1963. 4. Kunstreisboek, P. N. van Kampen en Zn., Amsterdam/Standaard Uitgeve rij, Antwerpen; 1977. 5. Schilder's Nieuwsblad; april 1980. 6. J. Otter, publicatie Historisch Ge nootschap Oud Gelre, 1978.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1980 | | pagina 13