Uw aandacht voor. Aan Prinses Beatrix werd op haar ver zoek met ingang van 25 maart jl. eervol ontslag verleend als lid van de Commis sie van advies inzake de restauratie en de inrichting van het rijksmuseum Het Loo. Met ingang van dezelfde datum is als haar opvolgster benoemd Prinses Mar griet. De Stichting Diogenes te Amsterdam is voor het jaar 1979 de Europa Nostra- Award toegekend. De bekroning betreft 62 pariden, die tussen 1969-1979 door Diogenes zijn hersteld. Behalve de eigen dommen van Diogenes zelf zijn daarbij restauraties voor rekening van de 'doch terstichtingen' Claes Claesz Hofje en De Pinto. Europa Nostra kende voor 1979 eveneens awards toe aan objecten in Oostenrijk, Duitsland, Spanje en Enge land. Verder werden 28 diploma's van verdienste uitgereikt. Van de stichting 'Steunfonds St. Eli- sabeth' ontvingen we een keurig uitge voerd bulletin' met vooral veel histo rische gegevehs over de Sint-Elisabeth- kerk te Grave. Deze kerk is sedert een aantal jaren in restauratie, waarbij grote nadruk valt op het interieur met onver vangbare stukken. De schilderingen zijn reeds hersteld. De restauratie van de beelden is in volle gang. Men hoopt de restauratie over enkele jaren gereed te hebben. De kerk is herhaalde malen ver woest; over bleven van een ruime laat gotische kruisbasiliek slechts koor en dwarspand, alsmede een in de 19e eeuw gewijzigde travee met zijbeuken van het schip. Het koor dateert van 1506-1516. Het rijk gesneden hoofdaltaar en twee zij-altaren zijn begin 18e-eeuws; de preekstoel is van plm. 1700. In de kerk bevindt zich het marmeren grafmonu ment voor hertog Arnoud van Gelre (1802). Steeds meer veelal betrekkelijk kleine gemeenten gaan er toe over een inventa ris te maken van waardevolle gebouwen, die al beschermd zijn of die eventueel voor bescherming in aanmerking zouden kunnen komen. Een recent voorbeeld van een dergelijke inventarisatie is het rapport Dorpseigene Horst (L.). Dit rap port kwam tot stand op initiatief van het gemeentebestuur, dat aan het Limburgs Geschied- en oudheidkundig Genoot schap Kring Horst verzocht een onder zoek in te stellen. Voor dit onderzoek werd een speciale commissie ingesteld, die daarbij o.m. medewerking van de Bond Heemschut verkreeg. Het oude centrum van Horst kwam zwaar geha vend uit de tweede wereldoorlog. Veel oude panden zijn toen verdwenen. Horst-centrum komt niet meer in aan merking voor bescherming van het dorpsgezicht. Er zijn tot nu toe ook geen afzonderlijke beschermde objecten, maar het rijk met foto's verluchte rapport somt 17 panden op, die volgens de com missies in aanmerking komen voor op name op de rijkslijst. Daartoe behoren het oude gemeentehuis (1890), het postkantoor aan de Veemarkt (1901) en de St. Joseph-kapel (eveneens 1901). Niet minder dan 37 objecten worden in het rapport opgesomd waarvan wordt voorgesteld die op te nemen in een even tueel op te stellen gemeentelijke monu mentenlijst. Het gemeentebestuur van Amers foort heeft een monumentennota onder de titel 'Vooruitstrevend Behoud' uitge geven. Het is een ruim 136 blz. tellend boekje geworden met veel foto's. Amersfoort heeft in het verleden wat haar momumentenbeléid betreft wel eens kritiek ondervonden; ook in dit tijd schrift. Deze nota geeft er blijk van dat het gemeentebestuur een positief monu mentenbeleid wil voeren. In opdracht van het ministerie van CRM, de directie Natuurbehoud en Openluchtrecreatie heeft het buro Maas een studie verricht die thans als publicatie onder de titel 'Bebouwing en landschap' het licht heeft gezien. De studie is be doeld als een gedachtenbepaling over de consequenties van de doelstelling voor de landschapsparken en voor met name de bebouwing in deze parken. Het rap port, dat vele foto's, prenten en kaarten bevat, doet een aantal aanbevelingen, zoals: 'Het is gewenst na te gaan in hoe verre de bestaande subsidiemogelijkhe den aangevuld zullen moeten worden teneinde de gewenste doeleinden in de landschapsparken te verwezenlijken' en: 'Het is noodzakelijk verder te onderzoe ken of niet-gewenste maatschappelijke neveneffecten zullen optreden bij instel ling van nationale landschapsparken en zo ja, op welke wijze deze neveneffecten kunnen worden voorkomen of worden bijgestuurd.' Voor geïnteresseerden ver melden we dat het rapport 25,- kost, en te bestellen is bij de Staatsuitgeverij te 's-Gravenhage. Ter gelegenheid van het 700-jarig be staan van het Muiderslot worden in het kader van het Holland Festival op 6 en 7 en 10 t/m 14 juni uitvoeringen gegeven van de middeleeuwse pastorale 'Li Gieus de Robin et de Marion', een stuk dat uit dezelfde periode stamt als het kasteel. Het maart-nummer van het Informa tieblad van de gemeente Franeker is ge heel gewijd aan het beschermd stadsge zicht van deze Friese stad. Opgenomen is de 'toelichting' van ir. J. A. F. A. Tim mermans van de Rijksdienst voor de Mo numentenzorg, geïllustreerd met af beeldingen, beschikbaar gesteld door het museum 't Coopmanshuis. We vinden dit een goede vorm van voorlichting, waarin aan het begrip beschermd stads gezicht voor de inwoners van Franeker duidelijk gestalte wordt gegeven. In Leeuwarden is het voormalige Nieuwe Stadsweeshuis aan het Schoen- makersperk gedeeltelijk door brand ver woest. Het beschermde gebouw heeft voor ca. 250.000 schade opgelopen. Bovendien ging voor 300.000 aan in strumenten verloren. In dit voormalige weeshuis is thans nl. de Stedelijke Mu- ziekpedagogische Academie onderge bracht.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1980 | | pagina 28