Smidsklokje kan weer zijn geluid laten horen DE VOORMALIGE SLUIS WACHTERSWON ING AANH ET KANAAL IN ASSEN FOTO: WLADIMIR V.D. BURCH ren, maar bleef op aandrang van velen tot op de dag van vandaag gehandhaafd. In het beschermd stadsgezicht van de Vaart heeft de Witterbrug als onderbreking van het rechtlijnige heel duidelijk een functie. Maar onderhoud van gemeentewege is er al in jaren niet meer bij. Toen een bin nenstadswerkgroep eens aanbood de brug gratis een grote onderhoudsbeurt te geven een constructiedeskundige had de zin daarvan onderschreven - kreeg ze van de gemeente de kous op de kop. Het was verboden onderhoud van gemeente lijke eigendommen over te nemen! Maar na zoveel jaren lijkt de indruk terecht dat hier van bewuste verwaarlozing sprake is, en dat ook de Witterbrug over niet al te lange tijd op de schroothoop zal belan den, tenzijDit alles is slechts voorge schiedenis. De gemeentelijke technici houden hun blik al jaren gericht op een veel groter doel en streven, namelijk naar de aanleg van een doorgaande weg die het oude Kanaal-tracé volgt en aansluit op de weg langs de Vaart. Over deze dreigende ontwikkeling heeft de Bond Heemschut zich in verontruste be zwaarschriften tot het Asser gemeente bestuur gewend. D. v.d. Meulen Het 'Smidsklokje' in Oud-Vossemeer (Tholen) laat zich sinds 17 april jl. weer horen, dank zij een minitieuse restaura tie. En met het herstel van het klokje in de gevel is ook het oude pand, gerestau reerd. We hebben hier te doen met een klein schalige restauratie, want het ging daar bij om een op zich niet zo belangrijk mo nument, maar dat wel ca. twee eeuwen oud is. Het stond niet eens als beschermd monument te boek, maar toen in Oud- Vossemeer de wens opkwam om het voor het nageslacht te bewaren, moest het. wel eerst op de lijst worden gezet. Dat was ook noodzakelijk om subsidie te krijgen voor de restauratie. In het nu gerestaureerde pand, thans ei- steentjes opgebouwd. Ze hadden echter te veel geleden van het zoute water (in 1945 staken de Duitsers de dijken door) om dit bouwmateriaal opnieuw te kun nen gebruiken. Een depot van Monu mentenzorg bevat echter wel de geschik te IJsselsteentjes voor de restauratie. Tot zover het restauratie-verhaal, maar over het 'Smidsklokje' dienen nog enige bijzonderheden te worden vermeld. Het omvat een 'grote' klokkenluider, die op de 200 jaar oude bel de hele uren slaat. Een smidje achter een deurtje slaat de halve uren op een kleine bel, nadat dit deurtje zich heeft geopend. Verder be staat het klokje uit ruitertjes, die rondrij den, uit een scharenslijper die z'n steen laat draaien, een molentje, dat ook al be- gendom van de heer J. J. Vos, was van oudsher een smederij gevestigd. Tussen 1780 en 1786 heeft de smidjohannis Ver- kerke aan het klokje gewerkt, hetgeen o.m. blijkt uit de smeedijzeren cijfers, die als muurankers fungeren en die nu zijn aangevuld met de cijfers 1 en 7. Het ingewikkelde uurwerk is hersteld door de heer Landheer te Wezep, die gro te bewondering toonde voor het handwerk van Verkerke. Het houten buitenwerk van het klokje was echter door de tand des tijds zó aangetast, dat het door nieuw buitenwerk moest wor den vervangen. Een plaatselijke timmer man heeft het tot in detail nagemaakt. Het bijzondere schilderwerk vereiste pok heel wat vakmanschap. Voor- en zijgevel waren uit zgn. IJssel- 'T SMIDSKLOKJE FOTO: COR SCHUILWERVE. VLISSINCEN weegt èn een trompetter, die de hele dag heen en weer loopt voor het schild- wachtershuisje. Uit deze korte omschrij ving, die we danken aan mevr. J. E. Zelders-Thomas te Wassenaar, die zich sterk voor de restauratie heeft geïnteres seerd, blijkt, dat het niet om een eenvou dig klokje gaat, maar om een klein histo risch uurwerk van een soort, die men elders ook wel aantreft. Een speels klok je, waarvan de zware gewichten wel elke dag moeten worden opgetrokken. J. E. Zelders-Thomas

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1980 | | pagina 22