fiEK Wmm dat wat men in het moderne jargon een vies woord pleegt te noemen. Het lijkt of Rousseau is herleefd: alle mensen zijn als gelijken geboren. Ik weet niet of deze gedachte geheel en al juist is, ik wil daar over hier niet discussiëren. Wel geloof ik vast dat veel ongelijkheid in onze samen leving inderdaad verdoemenswaard is, dat het goed is daartegen te opponeren, en wel speciaal tegen ongelijkheid, geba seerd op geldbezit, afkomst en machts besef. Want daaraan is zeker tegemoet te komen; onvermijdelijk is slechts de on gelijkheid, berustend op geestelijke capa citeiten, maar die gaat door alle sociale rangen heen, en is ongetwijfeld géén pre rogatief van wie geacht worden tot de 'betere standen' te behoren - een overi gens afschuwelijke uitdrukking. Welnu, is monumentenzorg in beginsel elitair? De praktijk, de mogelijkheden van toepassing, kunnen het wèl zijn - ten onrechtemaar daarover alweer later - het uitgangspunt is het zeker niet. Terwille van wie is het een plicht de historische archi tectuur zo veel en zo goed mogelijk te behouden? Is monumentenzorg een hob by van 'vergrijzende' intellectuelen en dragers van 'dure' namen, dan wel een bedrijvigheid terwille van het gehele volk (dit woord in de meeste uitgebreide zin genomen), dus van het welbehagen, de levensvreugde van allen die in onze ste den en dorpen temidden van de schone, maar tevens al te vaak vervallen culturele erfenis wonen? Een erfenis overigens die voor een overgroot deel niet bestaat uit een aantal van meer dan 40.000 omvat, kan bezwaarlijk worden beweerd dat dit hoofdzakelijk op grote objecten zou slaan. Een andere vraag is echter, in hoe verre die vele gewone panden in het hui dige bestel kunnen worden gerestau reerd. En met restaureren bedoel ik dan uiteraard óók ze voor moderne huisves ting beter geschikt maken, door verbete ring van sanitaire voorzieningen, door gewijzigde indeling, door het efficiënter voorkomen van brandgevaar. Dit alles nu is een kwestie van geld, een uiterst belangrijke zaak waarop ik nog terug kom. Want jegens de regering, van wie tenslotte de subsidies komen - hetzij voor de eigenlijke restauratie, hetzij (uit een andere pot) voor technische wo ningverbetering - moet ook nog een woordje gesproken worden, al zal dat in de bezuinigingswoede van het ogenblik niet veel, liever gezegd: helemaal geen effect sorteren. Ik kom nu bij wat de titel van dit artikel belooft, bij de vraag nl.: is restaureren een elitair gebeuren? Dat woord pikte ik uit weer andere beschouwingen (voor komend in Intermediair, De Volkskrant en Bouw) op. Elite, d.w.z. de kleine groep der uitgele- zenen, de keur, de bloem der natie. En aangezien in onze maatschappelijke ont wikkeling, in ons sociaal patroon, uitge- lezenen als een langzamerhand verdoe- menswaardige groep worden be schouwd, is het woord elitair een even verdoemenswaardig begrip geworden,

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1980 | | pagina 15