Heemschut in actie Nijmegen. Culemborg. Hellendoorn. Amsterdam. Heemschut 'Poenhoeves' noemt architect Cor de Jong uit Midden-Beemster de boeren hoeve die in handen van stedelingen zijn gevallen en verkeerd verbouwd zijn. Ook hij heeft nu zitting in de begelei dingscommissie landelijk bouwen en heeft twee jaar geleden al mogen ervaren dat die stedelingen en anderen best eerst deskundig advies willen hebben voor ze tot verbouwen overgaan. Dat was ter ge legenheid van de Noordhollandse ten toonstelling 'De stolp te kijk' die wegens haar grote succes in verkleinde vorm nog steeds door Noord-Holland en Friesland reist. 'Het is triest te ervaren hoe met veel ijver en geld ook een gave boerenplaats kan worden omgeknutseld tot een poenige villa', schrijft De Jong in het boekwerk 'De stolp te kijk'. 'De eerste grote vergis sing is het wegkalken van de prachtige, gekleurde baksteengevels om daarna lui ken bij de vensters aan te brengen met roodwitte zandlopers, waardoor een menselijk hans en grietje effekt ontstaat, gecompleteerd met tuinkabouters.' Die ijver en dat geld wil de commissie zien te richten op verantwoorde verande ringen aan de boerenhoeven, veranderin gen die passen in de dynamiek van de levende bouwkunst, maar die toch recht doen wedervaren aan wat onze voorou ders hebben opgebouwd. Het kon nog wel eens gebeuren dat daarvoor minder geld nodig is dan voor een 'poenhoeve'. G. Ie Belle. Heemschut heeft een dringend beroep op de gemeenteraad gedaan om te voorko men dat gevolg wordt gegeven aan het besluit van B. en W. om het pand Kan nenmarkt 9-9a te slopen, althans om de sloop uit te stellen. Onze bond sluit zich in deze aan bij de adviezen die in een eerder stadium werden gegeven door de Nijmeegse monumentencommissie en door de welstandscommissie Beschermd Stadsgezicht. B. en W. hebben deze be zwaren onlangs ter zijde geschoven. Vol gens Heemschut moet bij de invulling van het desbetreffende gebied rekening worden gehouden met behoud van het pand, dat een voorgevel heeft uit de 18e/ 19e eeuw en een interieur, daterend van waarschijnlijk de 14e of de 15e eeuw. Na dat in een eerder stadium al een waarde vol pand in het Vinkengasgebied is afge broken, mag niet nog eens een beeldbe palend pand worden opgeofferd. Voor komen moet ook worden dat de Bene denstad in de toekomst een volstrekte nieuwbouwwijk anno 1980 wordt. Met erkenning dat er een aanzienlijke verbetering is aangebracht in het ont werp bestemmingsplan Tussengracht- Nieuwstraat 1977 ten behoeve van een woningbouwplan, heeft Heemschut aan B. en W. geschreven toch nog enkele bezwaren te handhaven. Onze bond acht het bijvoorbeeld onjuist dat met dit plan wordt geanticipeerd op het toekomstige bestemmingsplan voor het beschermde stadsgezicht. Realisering van het bouw plan zal repercussies hebben voor het be stemmingsplan voor het gehele be schermde gebied. Dit bezwaar komt het sterkst tot uiting in de doortrekking van de Boerenstraat - 't Hof- Heerenstraat. Een gedeelte van deze doortrekking valt binnen dit plan. Heemschut acht dit on juist, omdat hiermede het oude straten- patroon zal worden aangetast. Overigens meent Heemschut dat de vormgeving en de situering van de geplande woningen niet fraai aansluiten bij de oude bebou wing. Heemschut heeft aan de gemeenteraad een brief geschreven, waarin onze bond zich volledig achter de bezwaren stelt te gen het facet- structuurplan verkeer, die zijn ingebracht door het Tunnelcomité, de werkgroep Spoorwegtracé, het Insti tuut voor Natuurbeschermingseducatie, de Natuur- en Milieufederatie Overijssel en door de Vereniging Milieudefensie. De voorgestelde verkeersoplossing is een gevolg van een stedebouwkundige uitleg in het verleden, waarbij onvoldoende re kening is gehouden met verkeersontwik- kelingen. Heemschut acht het onjuist thans de consequenties hiervan af te wen telen op natuur en landschap, in het bij zonder door een nieuwe doorsnijding van het nog aaneengesloten gebied van de Overijsselse Heuvelrug en door een ernstige versnijding van het Reggedal. B. en W. hebben Heemschut geant woord op een brief, die onze bond in november 1979 schreef over de plannen voor de nieuw te bouwen brug over de Amstel vóór de Ceintuurbaan. Met de commissie voor Openbare Werken stel len B. en W. dat er een brug met één klap moet komen (thans twee klappen), waar door alleen bij het openen van de brug een visueel verschil ontstaat ten opzichte van de huidige situatie. Qua uiterlijk wordt de brug in de oude toestand ge handhaafd. De oude hekken blijven uit aspectsoverwegingen gehandhaafd. Ook de breedte van de toekomstige brug zal gelijk zijn aan die van de oude brug. v.d.W.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1980 | | pagina 29