Uw aandacht voor... Met 'Het Vrije Volk' stemmen we dan ook van harte in dat, wanneer daders van deze 'vuilspuiterij' gepakt worden, deze gedwongen zouden moeten worden, zelf de sporen weer uit te wissen. Bedacht moet worden dat de verloedering van vooral onze grote steden, heus niet alleen een bron van ergernis voor de bewoners van dit land vormt, maar dat ook voor buitenlanders deze vervuiling een doorn in het oog is. v.d.W. De jaarlijkse algemene ledenvergade ring op maandagavond 16 juni a.s. wor den houden te Amsterdam. De agenda zal worden bijgesloten in het volgende meinummer. Het Algemeen Bestuur van de Bond Heemschut heeft in zijn vergadering van 19 maart jl. tot leden van het Alge meen Bestuur benoemd (behoudens be krachtiging door de algemene ledenver gadering) de heren P. H. J. Francot te Santpoort-Zuid en G. M. Scholten te Schijndel. De heer Francot is tevens benoemd tot lid van het dagelijks be stuur. Hij was aanvankelijk in de journa listiek werkzaam. In 1965 werd hij direc teur Externe betrekkingen van het minis terie van economische zaken. Per 1 okto ber 1979 legde hij deze functie neer. Van de vele functies die de heer Francot thans nog bekleedt, noemen we het lidmaat schap van de Raad van Bestuur van het int. perscentrum Nieuwspoort, rijksge- commiteerde bij de examens voor het basisdiploma Public Relations van de NGPR en docent bij de opleidingen voor public relations, voorlichting en commu nicatie, uitgaande van het ministerie van algemene zaken t.b.v. de overheidsvoor lichting, en van het Instituut voor Hoger Beroepsonderwijs te Eindhoven. De heer Scholten is thans burgemees ter van Schijndel; voordien was hij van 1966 tot 1976 burgemeester van Heus- den. In deze gemeente was hij de stuwen de kracht achter de wederopbouw en res tauratie. De heer Scholten was tot voor kort voorzitter van de Ned. Jeugdherber gen Centrale, was lid van de provinciale commissie Comité M 75 en is sinds 1976 lid van de 1COMOS (Conseil Internatio nal des Monuments et des Sites). Het Rijk, het provinciaal bestuur van Noord-Holland en het gemeentebestuur van Haarlem hebben overeenstemming bereikt over de restauratie van de Grote ofSt. Bavokerk in Haarlem. Het volgend jaar zal met het werk worden begonnen. Met de restauratie zal een bedrag van 15 a 20 miljoen gulden gemoeid zijn. Het Rijk neemt hiervan 60% voor zijn rekening; de gemeente 30% en aan Prov. Staten zal worden voorgesteld 2,1 miljoen be schikbaar te stellen. Aan het in procedure brengen van een te beschermen stads- of dorpsgezicht in gevolge art. 20 van de Monumentenwet gaat in het algemeen een voorstel van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg vooraf. Een dergelijk voorstel komt tot stand aan de hand van een uitvoerige in ventarisatie van de nog herkenbare histo risch ruimtelijke gegevens. De vormge ving van het aanwijzingsvoorstel is sinds kort gewijzigd. In een map worden de relevante gegevens samengevoegd met kaarten, foto's, enz. Omdat mogelijk stedebouwkundigen, architecten, orga nisaties op het gebied van de monumen tenzorg, instituten ten behoeve van het onderwijs e.a. geïnteresseerd zullen zijn in deze mappen, heeft de Staatsdrukkerij zich met de verkoop belast. Reeds zijn verschenen mappen over de Nieuw- marktbuurt te Amsterdam en over het stadsgezicht van Zutphen. Men kan de mappen bij de Staatsdrukkerij in Den Haag bestellen (kosten 15,- 3,- per map). Nadere informatie verschaft de af deling Voorlichting van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg te Zeist. De kritiek op het monumentenbeleid in Den Haag heeft geholpen. Er wordt vooral dank zij aandrang uit de gemeen teraad èn de burgerij nu echt spoed ge maakt met de voorbereiding van een aan tal dringende zaken. Binnenkort krijgt de gemeenteraad een voorstel om de mi nisteries van CRM en VRO te verzoeken uitbreiding te geven aan het beschermde stadsgezicht. Deels gaat het daarbij om correcties, deels om uitbreiding van het bestaande gebied. Zo zal de gehele Prin- segracht e.o., d.w.z. ook het Westeinde onder de bescherming moeten komen; voorts het gebied tussen Mauritskade en Kazernestraat met een gedeelte van het Noordeinde (nabij Scheveningse Veer), het eerste stuk van de Bezuidenhoutse- weg tussen Oranje-Buitensingel en Rijn straat (incl. een stukje van de Oranje Bui tensingel), de Spuiwanden in de omge ving van de Nieuwe Kerk èn de gehele Koninginnegracht tot aan het laatste huis (Berlage) nabij het Wittebrug-viaduct. Verder komt er een aanvullende monu mentennota met een conceptmonumen- tenverordening, waarop ruim twee dui zend panden zullen voorkomen (tot 1940), maar ook nog panden van vóór 1850). Deze nota zal vermoedelijk a.s. zomer verschijnen. Staatssecretaris Wallis de Vries (CRM) heeft de aandacht gevraagd van de Interdiocesane Bouw- en Restauratie commissie van de R.K.Kerkprovincie voor de slechte mogelijkheden tot het beoefenen van de orgelkunst voor ge kwalificeerde organisten en orgelmu ziekstudenten. Meestal wordt hun toe stemming tot het bespelen van kerkor gels geweigerd, of worden er voorwaar den gesteld waaraan heel moeilijk kan worden voldaan. Aan de orgelcultuur zou hierdoor ernstig afbreuk worden ge daan. De staatssecretaris wijst op het be lang dat de rijksoverheid hecht aan het in stand houden van monumentale kerkor gels. Zij stelt hiervoor restauratiesubsi-, dies beschikbaar. De gemeenschap zou er dan ook zeker recht op hebben dat deze orgels zo goed mogelijk worden ge bruikt.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1980 | | pagina 12