Assen Den Bosch Geldrop Mergelland Diepenheim Roermond Schoorl Heemschut mingsaktiviteit m.b.t. stads- en dorps kernen. Heemschut heeft zich opnieuw tot de ge meente Assen gewend met bezwaren te gen onderdelen van het ontwerp- structuurplan voor de Drentse hoofd stad. Bij de inspraak over dit ontwerp plan is de indruk gewekt dat de doortrek king van de weg langs het Kanaal tussen de Weierstraat en de Vaart, tot elke prijs moet geschieden. Heemschut wijst er echter op dat alsdan een doorgaande ver binding dwars door de stad wordt ge schapen, hetgeen Heemschut in flagrante strijd acht met hetgeen in het ontwerp plan wordt gesteld, nl.: 'dat doorgaand gemotoriseerd verkeer moet worden voorkomen.' Een ander bezwaar: dat door overkluizing van de Vaart, ter hoogte van de aansluiting op de Vaart z.z. komt het 'Beschermde stadsgezicht Vaart en omgeving te Assen' letterlijk in het gedrang. Heemschut wijst dit onder deel van het plan dan ook met beslistheid af. Eveneens maakt onze bond bezwaar tegen omzetting van het Kerkhoflaantje in 'verkeersarme straat.' Heemschut noemt de motivering van deze, zonder meer rampzalige ingreep, duister. Met een bouwplan voor 48 woningen aan de Clarastraat heeft Heemschut zich in het verleden al bezig gehouden. Nu B. en W. hebben besloten de bouwvergun ning te verlenen heeft de bond zich tot de minister van volkshuisvesting en ruimte lijke ordening gewend met het verzoek stappen te ondernemen tegen de voorge nomen bebouwing. In de brief aan de minister geeft Heemschut daarvoor ver scheidene argumenten, zoals: het bouw plan is slechts te realiseren na sloop van het klooster en de kapel van de zusters Theresianen (Carmelitessen) en door de kloostertuin deels te bebouwen, deels tot parkeerruimte te maken. Afbraak van deze gebouwen zou kapitaalvernietiging betekenen, terwijl de gebouwen met weinig kosten geschikt te maken zijn voor bewoning door studenten, vrijge zellen, enz. Er heerst in Den Bosch een enorm grote woningnood. In de brief van de bond wordt er ook op gewezen dat de gemeente al jaren geleden verzocht de rest van de oude binnenstad tot be schermd gezicht te verklaren, maar dat het daartoe door vertraging bij de betrok ken ministeries nog steeds niet is geko men. In een brief aan de Rijksdienst v.d. Mo numentenzorg heeft Heemschut zich aangesloten bij het adres van de stichting i.o. 'Het te behouden Erfgoed', waarin gevraagd wordt om bescherming van het oudste gedeelte van het fabriekscomplex aan de Langestraat, van de Kamgaren- spinnerij 'Jansen de Wit Geldrop B.V.' De begeleidingscommissie Proefgebied Nationaal Landschapspark Mergelland is steun verzocht om het kasteelboerderij- complex Wittemer Allee 1 te Wittem - belangrijk cultuur-historisch erfgoed, hecht verweven met natuur en gebruik van het landschap - als gericht experi menteel object in het proefgebied van de grond te krijgen. Nu het gemeentebestuur van deze ge meente het bestemmingsplan 'De Ak kers' ter goedkeuring aan Gedeputeerde Staten van Overijssel heeft gezonden, heeft Heemschut zich tot laatstgenoemd college gewend om bedenkingen te uiten tegen wat genoemd wordt 'de aantasting van de open ruimte tussen het landgoed 'Warmelo' en de bebouwde kom van Diepenheim. Door de geprojecteerde be bouwing zal de afstand van dorp tot landgoed gering worden, waardoor het karakter van het landgoed schade zal lij den en een typerend gezicht op het Stede ke bedorven zal worden, aldus onze bond, die uitbreiding van de bebouwing ter plekke als onnodig oordeelt. Heemschut heeft bij de Raad van de Wa terstaat - uitvoerig gemotiveerd - be zwaar gemaakt tegen de gebrekkige ma nier waarop het facet landschap in de nota Rijksweg 73 tot uitdrukking komt. Met name in de tracé's oostelijk om Roer mond worden uitzonderlijk gave cul tuurlandschappen doorsneden. Heem schut spreekt voorkeur uit voor het tracé westelijk om Roermond. Heemschut heeft adhesie betuigd aan adressen van de vereniging 'De Duin kant' en van de stichting Culturele Raad Noord-Holland inzake behoud van het pand Teugelaan 21 in Schoorl (Aagt dorp). Het feit dat een gemeentelijke mo numentverordening ontbreekt, wreekt zich in het onderhavige geval. Heem schut dringt er daarom bij B. en W. op aan een monumentenverordening tot stand te brengen.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1980 | | pagina 31