Boekennieuws nu toe zonder resultaat. De slechte tijd voor huizenverkoop speelde de SSG zon der twijfel parten. Het bestuur besloot niettemin toch de bouw door te zetten. Enerzijds omdat men niet het risico wilde lopen dat de subsidies verloren zouden gaan. Anderzijds omdat men besefte dat potentiële kopers, zolang er niet gewerkt werd, zouden worden afgeschrikt door de bestaande 'ruïnes'. Kort daarop ging de SSG een bouwfmanciering aan en toen was snel het moment aangebroken waar op Woudenberg aan de slag kon. Met dit alles heeft de SSG meer dan ooit haar nek uitgestoken in het belang van herstel van de binnenstad, die zo veel lege en gehavende plekken vertoont. Het is juist daarom te hopen dat de panden 44 en 2 46 snel worden verkocht. Molenstraat 46 dateert uit het begin van de 19e eeuw. Het heeft een schilddak waarin een dak venster met vleugelstukken. Molenstraat 48 heeft eveneens een schilddak. Molens in Noord-Brabant. Evenals elders in het land is het molenbestand in Noord-Brabant sterk achteruit gegaan. Vijftig jaar geleden bezat deze provincie nog 278 windmolens; thans ca. 100, die door ing. P. W. E. A. van Bussel naar type, functie en historie worden beschre ven. Dit boek is eenvoudiger van uitvoe ring dan Kijk op Molens. Zo zijn de fo to's in zwart-wit afgedrukt. Nuttig in het Brabantse boek is de verklarende en toe lichtende lijst van gebruikte termen, als mede een plaatsnaamregister. (Uitg.: Bura Boeken, Postbus 4612, EP Eindhoven; 35,50). Fietsen in Nederland. De schrijfster van deze (eerste) bundel, Meta de Visser- Ameling, houdt van veren en ponten en o.a. deze voorkeur blijkt haar er toe te hebben gebracht een aantal fietstochten te ondernemen door de drie noordelijke provincies, Gelderland en Overijssel. Ze noemt ze milieuvriendelijke tochten en schrijft dan ook zeer bewust over het mu- lieu van stad en land, vaak in kritische zin. Maar onderweg heeft ze toch vooral oog voor het landschappelijke detail en zo is dit boekje (17 x 11,5 cm) echt wel een prettige tourgids, maar dan niet een gids volgens de geijkte normen. Mevr. de Visser maakte zelf de foto's, maar die komen in haar boekje niet erg goed tot hun recht. In het volgende deel mag daar door een andere druktechniek wel wat aan verbeterd worden. (Uitg.: Van Gen nep, Amsterdam; 336 bldz.; 24,50). In Haastrecht staat een Huis... Tot voor enkele jaren verblijdde Esso Nederland vrienden en relaties rond de feestdagen in december met een bloemle zing van Nederlandse poëzie. Het zou ons niet verbazen dat deze poëzie-deeltjes bij menigeen belangstelling voor Neder landse dichters heeft opgewekt. De olie maatschappij heeft die traditie na enige jaren weer voortgezet, maar het „onder werp" wel over een geheel andere boeg gegooid. W. A. Braasem, directeur van het Westfries Museum in Hoorn schrijft nl. in dit boekje van nauwelijks dertig bladzijden over een ander museum(pje), nl. het Museum Bisdom van Vliet in Haastrecht, een stuk Victoriaanse „bour- goiscultuur", die in het onderhavige ge val doorliep tot 1923, het jaar waarin de laatste bewoonster: Pauline Marie Lefè- vre de Montigny, geboren Bisdom van Vliet overleed en bij testament bepaalde, dat inboedel en interieur ongewijzigd dienden te blijven, en in een stichting ondergebracht, voortaan als museum zouden moeten dienen. Daarmee heeft de oude freule de cultuurgeschiedenis van de 19e eeuw in Nederland een niet te onderschatten dienst bewezen, aldus Braasem, die er met liefde over schrijft. Voor belangstellenden: het museum is geopend van 15 april tot 15 oktober, di wo., do. en zaterdag van 10-4 uur; zon en feestdagen van 2-5 u. Gezelschappen na afspraak. REISGIDSJES. In ons februari-nr. 1979 be spraken we een paar 'reisgidsjes' over Schiermonnikoog, Terschelling en Ame land. Nu zijn er deeltjes verschenen betr. Zuid-Limburg, 'de watersteden': Enk huizen, Hoorn en Medemblik, Vlieland en Texel. De inhoud van deze kleine boekjes geeft bepaald meer informatie dan VVV-folders. Ze zijn ook goed geïllustreerd, deels in kleuren (Uitg. Boekencentrum b.v., Den Haag). LANGS Kerken. In deze serie zijn drie nieuwe deeltjes verschenen: oude Noordhollandse kerken (Kennemerland, De Zaan, Het Gooi en Amsterdam), ou de Groninger kerken en Limburgse ker ken (Zuid-Limburg). Het zijn handzame boekjes waarvan de gedegen inhoud ken nis van zaken bij de auteurs verraadt. De route-beschrijvingen zullen de toerist, of hij nu wandelt, fietst of met de auto rijdt, stellig tot praktisch nut zijn. Het Lim burgse deel beleeft al z'n tweede druk, wel een bewijs, dat dit soort boekjes in de smaak valt. (Uitg. Bosch en Keuning, Baarn). De Lauwersmeer. Over deze polder is het laatste woord nog niet gezegd, zeker niet over de uiteindelijke bestemming. De werkgroep Lauwersmeer (postbus 90, 8860 AB Harlingen) heeft er onlangs een nieuw rapportboek over samenge steld, opgeluisterd met veelal fraaie fo to's, tekeningen, kaarten enz. Wie de dis cussie over de uiteindelijke bestemming van de Lauwersmeer wil volgen en be grijpen, kan dit boekje als nuttige handleiding gebruiken.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1980 | | pagina 29