Nederland restaureert Op de lijst 36 De op de lijst van beschermde monu menten voorkomende Oude Kerk in Bunde (L.) zal door een daarvoor speciaal opgerichte stichting worden gerestau reerd en geëxploiteerd. Van de stichting maken deel uit de Bernulphusstichting te Maastricht (het bestuur van de Jan van Eyckacademie) het kerkbestuur van St. Agnes en het gemeentebestuur van Bun- de. Men wil in de kerk een dependance onderbrengen van dejan van Eyckacade mie, maar er wordt ook uitgezien naar gebruik door anderen. De restauratie gaat ca. 1,5 miljoen gulden kosten. In GRONINGEN (stad) zijn de monu mentale panden Oosterstraat 69 en Burchstraat 8 aangekocht door het aan nemersbedrijf Woudenberg in Ameide. In overleg met de gemeente, de Rijks dienst voor de Monumentenzorg en Stadsherstel Groningen zullen beide panden worden gerestaureerd. Het zul len woonhuizen worden. Het pakhuis aan de Burchtstraat, „Rosmolen" ge heten, dateert uit de middeleeuwen. Het pand aan de Oosterstraat moet van vóór 1700 dateren en heeft eens een brouwerij huisvesting verleend. Staatssecretaris Wallis de Vries (CRM) heeft 2.137.000 beschikbaar gesteld ten behoeve van de voortzetting van de res tauratie van de St. Janskathedraal in 's-Hertogenbosch. Verwacht wordt dat de restauratie in 1883 voltooid zal zijn. In samenwerking met de minister van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening heeft de staatssecretaris van CRM beslo ten gedurende vijfjaar (te beginnen met 1980) jaarlijks 1.600.000 beschikbaar te stellen voor herstel en verbetering van woningen met waarde als monument in de Jordaan en de Nieuwmarktbuurt in Amsterdam. Dank zij deze rijksmiddelen kunnen jaarlijks veertig panden, c.w. 120 woningen worden hersteld. In Den Haag is een begin gemaakt met de restauratie van zes historische woon- en winkelpanden in de Oude Molstraat, het eerste project van Stadsherstel Den Haag e.o. Met de restauratie zal een bedrag van ruim drie miljoen gulden gemoeid zijn. Binnenkort zal ook kunnen worden be gonnen met de restauratie van het aan het Noordeinde gelegen Marishuis en negen daarachter gelegen woningen in het Van Severie-hofje. Dat is dan het tweede pro ject van Stadsherstel. Sinds de laatste keer, dat we melding maakten van nieuwe beschermde objec ten, is er weer heel wat op de (voorlopi ge) lijst gekomen. De veelheid noopt ons tot het doen van een willekeurige greep. Voor de natuurliefhebbers is interessant dat de staatssecretaris van CRM heeft be sloten de aanwijzing van de Deumse Peel als beschermd monument in overweging te nemen. Het gaat hierbij om de volgen de gebieden: de Bult, het Zinske, de Hei- trakse Peel, de Liesselse Peel en de Deumse Peel. Tegelijk is een begin ge maakt met de voorbereiding van de aan wijzing als staatsnatuurmonument van het gedeelte van het gebied dat eigendom van de Staat (ongeveer 500 ha) is. Van het Peelgebied, dat de zuidelijkste represen tant in Europa is van de vlakke hoogve nen, vormt de Deurnse Peel een belang rijk onderdeel. Het gebied sluit aan bij het reeds als staatsnatuurmonument aange wezen Mariapeel. De bescherming is be langrijk voor het veiligstellen van de nog aanwezige natuurwetenschappelijke en landschappelijke kwaliteiten van het voormalige Peelgebied. In Ridderkerk zijn enige bijgebouwen en andere objecten die deel uitmaken van de buitenplaats 'Huis ten Donck' op de aanvullende ontwerplijst geplaatst. Hier toe behoren o.a. het gebouw van de tiendverpachting (18e eeuw) en twee an dere dienstwoningen (1805), alsmede de familiebegraafplaats met grafkelder en gedenknaald. In HATTEM zijn enige percelen grond op de lijst gekomen. Deze percelen maakten deel uit van de voormalige verdedi gingswerken van het vestingstadje. Op de ontwerplijst van beschermde ar cheologische monumenten zijn enige perceeltjes in Herwijnen geplaatst. Hierop staan o.a. een vluchtberg en mo gelijke resten van de 14e-, resp. 15e- eeuwse kastelen Wadenstein, Engelen burg en Frissestijn. In ENSCHEDE is het zgn. Janninkcom- plex, een in 1900 naar Engels voorbeeld gebouwde textielfabriek, op de aanvul lende lijst geplaatst. Inmiddels heeft de staatssecretaris van CRM B. en W. een subsidie voor de restauratie toegezegd (ƒ.1,76 miljoen) met de bedoeling dat er een textielmuseum in kan worden geves tigd. Voor de inrichting is tevens voor vijf achtereenvolgende jaren een subsidie van 500.000 per jaar toegezegd. Het aantal beschermde objecten in AMSTERDAM is met een aantal interes sante gebouwen uitgebreid: het station van de vroegere Haarlemmermeerlijn (1915), 's Gravelandseveer 5 (18e eeuw), Haarlemmerplein 23 (18e eeuw), Klove niersburgwal 53, Korte Keizerstraat 13 (19e eeuw), Krom Boomsloot 26 (tweede helft 19e eeuw), Krom Boomsloot 34 (eerste helft 19e eeuw), Krom Boomsloot 38, Rechtboomsloot 28 (19e eeuws pak huis) een aantal winkelkassen in de door gang Zuidwestzijde van de Oudemans- huispoort, Plantage Middenlaan 36 en Sint Antoniebreestraat 4 (19e eeuw). In de sector Bedrijf en Techniek zijn op de aanvullende ontwerplijst de Reit- diepsluizen in ZOUTKAMP gekomen.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1980 | | pagina 26