De eerste paal voor Noord-Zuid- Hollands koffiehuis Verzamelbanden Heemschut Verzamelbanden De stichting tot behoud van de Pe- truskerk en omgeving Oud-Sloterdijk heeft tot nu toe in elk geval zoveel be langstelling ondervonden, dat het moge lijk werd de herstelwerkzaamheden aan het dak van deze oude dorpskerk aan te besteden. Verder is aan architect F. B. Jantzen opdracht verstrekt de restauratie van de kerk voor te bereiden en te bege leiden. Graag wijzen we hierbij nog eens op de mogelijkheid de stichting financieel te steunen. Het adres van de stichting: Marconistraat 21, 1171 AV Badhoeve dorp. Gaarne vestigen wij uw aandacht op de mogelijkheid de speciale aan te schaffen voor het opbergen van de jaargangen van het tijd schrift Heemschut. De verzamelband is uitgevoerd in een 'wijnrode' kleur en voorzien van de goudkleurige tekst 'Heem schut' op de rug en de voorzijde. Met de bijgeleverde boekbinder- spelden kunt u op eenvoudige wij ze de nummers zelf'inbinden'. De band is te verkrijgen bij het Se cretariaat Bond Heemschut, Nieuwezijdskolk 28, 1012 PV Amsterdam, door overmaking van 13,- (incl. verzendkosten) op ons gironummer 124326 onder vermelding van 'Verzamelband'. Bij bestelling van meer banden wordt voor elk extra exemplaar 11,-berekend. Banden die op ons Secretariaat worden afgehaald kosten 10,- per stuk. Met het heien van de eerste paal, hetgeen met veel lawaai, donkere rookwolken en vurige vlammen gepaard ging, is de her bouw van het Noord-Zuidhollands kof fiehuis tegenover het C.S. in Amsterdam van start gegaan. Een aantal hardnekkige Amsterdammers, waarbij de Bond Heemschut een zeer actieve rol heeft ge speeld, zag hun inspanning om het kof fiehuis op zijn oude plaats terug te bren gen met succes bekroond. Men moet daarover niet al te licht denken; er was veel tegenstand te overwinnen en boven dien moest er geld voorde herbouw wor den aangetrokken. Voor het heien van de eerste paal door wethouder J. Schaefer bestond veel be langstelling. Vrijwel iedereen in Amster dam die op enigerlei wijze hart heeft voor 'oud'-Amsterdam was aanwezig en, aan getrokken door de in de straffe wind waaiende vaderlandse driekleur, de vlag van Amsterdam èn die van Heemschut, stonden buiten de hekken die het metro project omgrenzen, vele hoofdstedelin gen de korte gebeurtenis gade te slaan. Nadat de wethouder zich van zijn taak had gekweten, kwamen de genodigden in een der restauratieruimten van het C.S bijeen voor een drankje en een hapje, aan geboden door het aannemersbedrijf Van Hattum en Blankenspoor bv, uitvoerder van het funderingswerk. De wederop bouw van het eigenlijke koffiehuis zal geschieden door het aannemersbedrijf Knepper. Wethouder Schaefer herinnerde er in een kort toespraakje aan dat architect Leli- man indertijd - 1911 - door een 'paalhuis' tegenover het open havenfront geïnspi reerd was bij het ontwerpen van het kof fiehuis. In 1971 publiceerde het gemeen tebestuur een nota, waarin de mogelijk heid tot herbouw van het koffiehuis werd opengehouden. Er werd echter wel bij gezegd dat daarvoor van gemeentelijke zijde geen geld beschikbaar was. Bij de sloop is men voorzichtig te werk gegaan. Al het waardevolle materiaal werd op de gemeentewerf opgeslagen, al waren er Amsterdammers die er de waar de niet van inzagen. Naarmate de metro- werken vorderden werd de aandrang uit de burgerij om toch tot herbouw over te gaan, groter en zo kwam mede op initia tief van de Bond Heemschut de stichting tot herbouw van het Noord-Zuid- Holland Koffiehuis tot stand. Voor een aantal mensen stond het echter niet vast dat het koffiehuis weer op z'n oude plaats zou moeten komen, maar het stichtings bestuur heeft eigenlijk nooit anders ge wild. Er is herhaald en intensief overleg met het gemeentebestuur geweest, dat resulteerde in de bereidheid het koffie huis op de oude plek - zij 't iets verscho ven - te doen herbouwen. Voor het sym bolische bedrag van één gulden stelde het gemeentebetuur de grond voor het kof- fiehuis ter beschikking aan de stichting. Straks, in oktober a.s. als de slotfase van de oostlijn van de metro-lijn zal zijn be reikt, zal ook het.koffiehuis er weerstaan. En daarmee zal een stuk nostalgie zijn bevredigd. De stichtingsvoorzitter, de heer G. K. J. M. Hamm, tevens voorzitter van Heem schut, sprak in antwoord op het speechje van de wethouder er zijn vreugde over uit dat een oud stuk Amsterdam in het stadsbeeld terugkomt. Dat gebeurt he laas niet zo vaak. Het koffiehuis is welis waar architectonisch niet zo belangrijk, maar het was wel altijd een vertrouwd beeld. De heer Hamm zei verder ve- heugd te zijn dat dhr. Schaefer de eerste paal heeft willen heien, immers hij is de wethouder die veel met monumenten be zig is. De heer Hamm richtte een woord van hulde tot allen die het plan tot her bouw hebben gesteund, onder wie mevr. Wijsmuller, die helaas niet meer de vol tooiing heeft mogen meemaken. De ge meente en alle diensten bedankte de heer Hamm voor de medewerking. v.d.W.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1980 | | pagina 25