Uw aandacht voor. Tot en met 14 mei a.s. wordt in het Rijksmuseum van Geologie en Mineralo gie, Hooglandsekerkgracht 17 te Leiden de tentoonstelling 'Van natuursteen tot bouwsteen' gehouden. Voorbeelden van oude en nieuwe gebouwen laten zien dat in ons land veel bouwsteen is gebruikt gemaakt uit natuurlijke materialen, vooral klei. De tentoonstelling is ge opend van maandag t/m vrijdag van 10 tot 12.00 uur en van 14 tot 17.00 uur: op zondag van 14 tot 17.00 uur. Op feestda gen is de tentoonstelling gesloten. Toe gang gratis. Op hun verzoek is eervol ontslag ver leend als lid van de Monumentenraad aan prof. dr. G.J. Verwers te's-Gravenhage, drs. R. R. de Haas te 's Gravenhage, mr. A. E. M. Ribberink te Leidschendam en mevr. dr. C. C. Bakels te Leiden. De eventueel nodige dijkverzwaring van de Waal bij Tiel heeft het gemeente bestuur gemeend te moeten aangrijpen om een verkeersplan op te stellen, dat ernstige schade zal toebrengen aan het stadssilhouet, alsmede aan een stukje na tuurgebied (Paardewater). Op bijgaande afbeelding laat de bovenste foto het be staande silhouet zien, waarop de stads muur met het bolwerk goed zichtbaar is. Op de onderste foto (getruceerd) is dat silhouet verdwenen door de verzwaarde dijk, die bijna zo hoog is als de bestaande stadsmuur (tevens waterkering). Ook zal een groot gedeelte van de zo prachtig gerestaureerde waterpoort uit het rivier gezicht verdwijnen. Tegen het verkeers plan is van verschillende kanten protest aangetekend. W ij vragen ons af of de plannen tot aanleg van de verhoogde dijk er mede de oor zaak van zijn geweest dat de Rijksdienst voor de Monumentenzorg heeft voorge steld Tiel af te voeren van de ontwerplijst van beschermde stadsgezichten. Verschenen is het eerste nummer van 'Monumenten', een initiatief van de Mo- numentenwacht. Doel van het minstens zes maal per jaar verschijnende tijdschrift is beheerders en eigenaren van monu menten vooral technische voorlichting te verschaffen over het onderhoud van ge bouwen, woningen, enz. Het blad wordt uitgegeven door een stichting i.o., los van de Monumentenwacht. De inhoud van het eerste nummer lijkt nauwelijks afgestemd op de doelstelling. Deze publi catie heeft bij ons de vraag doen rijzen of er behoefte bestaat aan een afzonderlijk tijdschrift met technische voorlichting. Het terrein van monumentenzorg is wel iswaar nogal breed, maar de financiële middelen daarvoor zijn uiterst beperkt. 'Heemschut' heeft altijd opengestaan voor het werk van de Monumenten- wacht. Uit een oogpunt van efficiency had het o.i. verstandiger geweest samen werking met ons te zoeken. Het aannemersbedrijf Holleman en Zonen B.V. te Santpoort bestond on- DE DOOR BRAND VERWOESTE TOREN VAN DE NED. HERV. KERK IN HILLEGOM (BESCHERMD MONUMENT) IN RESTAURATIE langs vijftig jaar. Holleman kreeg vooral landelijke bekendheid als uitvoerder van restauratiewerk. De eerste restauratie opdracht ontving het bedrijf in 1947: de ruïne van Brederode in Santpoort. Holle man is een van de aannemersbedrijven die grote aandacht schenkt aan de verdere (praktische) opleiding van schoolverla ters. In 1979 werd de door brand geheel verwoeste toren van de Nederlandse Hervormde Kerk in Hillegom (be schermd monument, waarvan de oor sprong tot de 15e eeuw teruggaat) door Holleman gerestaureerd.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1980 | | pagina 24