PLATTEGROND MET DAARIN INGETEKEND DE HUIDIGE INRICHTING UIT: DESINTMAARTENTEZALTBOMMEL, DOOR DRS. IR. K. METZ: EUROPESE BIBLIOTHEEK TE ZALTBOMMEL INTERIEUR FOTO: RIJKSDIENST VOOR DE MONUMENTENZORG winterkerk, zoals de stichting deze kerk- zaal noemt. Wil men de gewelfschilde ringen van het koor zien dan kan dat alleen als men op het plafond gaat staan. In tegenstelling tot wat de naam doet vermoeden is deze voorziening perma nent aanwezig. De bouwkosten voor deze 'winterkerk' zijn niet gering (ca. 300.000 zonder de inrichting) maar kunnen in 40 jaar wor den afgeschreven. De stichting keurde het voorstel van de architect goed want men meende dat de lasten zo laag moge lijk zullen zijn door deze 'winterkerk'. Bovendien meent men visueel weinig te veranderen aan de bestaande toestand, omdat de 'Kanunnikenbank' immers toch al op de scheiding van het schip en koor stond. Het is een eis van Monumentenzorg dat de constructie later eventueel verwijderd moet kunnen worden zonder dat aan het oude kerkgebouw schade wordt toege bracht. Aan die eis is voldaan en Monu mentenzorg ging dan ook in beginsel ak koord met de 'winterkerk', maar vroeg wèl om een onderzoek naar de mogelijk heid om het koor open te houden; daar aan geeft de rijksdienst de voorkeur. Pas een jaar later werd de burgerij uitvoe rig geïnformeerd over de 'winterkerk' dankzij de plaatselijke pers. Een storm van verontwaardiging en protest stak op, algemeen is ook hier de voorkeur voor een open koor. De argumenten tegen de 'winterkerk' laten zich als volgt onder woorden brengen. Het koor is de kern van het gebouw; ruimteverloop en plattegrond zijn daarop gericht. De Hervormden bleven na de Reformatie de bestaande kerken gebrui ken. Ze gingen daar dwars in zitten want die kerken waren niet zo geschikt voor hun eredienst. Toch is er sinds 1600 zel den opzettelijk schade toegebracht aan de oorspronkelijke gebouwen, en hier in Zaltbommel is zelfs de bonte gewelf schildering gehandhaafd. Hoe kan dan nu uitgerekend bij een restauratiejuist die kern verminkt worden? Ook zijn er bij een afgesloten koor vrij wel geen mogelijkheden meer om in de toekomst tegemoet te komen aan de wensen van een eigentijdse liturgie, geënt op de traditie van de Oude Kerk uit de eerste 10 eeuwen. Zo'n liturgie blijkt dik wijls een stimulans voor de oecumene te zijn. Lichtinval en ongebroken vertikale lijn zijn beide wezenlijk voor de gotiek en die zouden ongenadig aangetast worden door het dak van de 'winterkerk'. Specifiek voor het karakter van deze kerk is het hoogteverschil van schip en koor en als men de verhoudingen van die ruimten ten opzichte van elkaar aantast dan gaat een wezenlijk kenmerk van dit gebouw verloren. Van het koor wordt een aparte eenheid gemaakt zodat het onmogelijk wordt de oorspronkelijke relatie tussen de kern van het gebouw en de overige ruimte te erva ren. Dit alles is niet te verdedigen met de stel ling dat het koor door de 'Kanunniken- bank' toch al van het schip gescheiden was en dat restaureren gericht moet zijn op handhaven van wat in de loop der tijd zo gegroeid is. Deze regel is uitstekend maar geen wet van Meden en Perzen en deze regel wordt dan ook steeds op nieuw, bij elk onderdeel, op zijn geldig heid beproefd en waar nodig verworpen. (De 19e-eeuwse versie van de gewelf schilderingen wordt bijvoorbeeld terecht verwijderd om de oorspronkelijke schil deringen zoveel mogelijk in ere te her stellen). Het feit dat de 'Kanunniken- bank' (vermoedelijk) al enige eeuwen op de scheiding van koor en schip staat kan een argument zijn om haar daar te laten staan, maar kan nooit een reden zijn om de ruimte daarachter zijn karakter te ont nemen. Het stichtingsbestuur besloot te reageren op de protesten. Tegenstanders van de 'winterkerk' kregen vier weken de tijd andere plannen in te dienen. Het bleek goed mogelijk diverse uiteenlopende ideeën verder uit te werken en een viertal doorwrochte alternatieven zijn ingediend om de stichting op andere gedachten te brengen. Aan de stichting werd gevraagd over de alternatieven advies in te winnen. De stichting liet haar architect rapport uit brengen en aan de hand daarvan zal be slist worden of het oorspronkelijke plan wel of niet doorgaat. Inmiddels ligt de bouw van de 'winter kerk' stil. Het is een pijnlijke zaak dat een plan voor een 'winterkerk' is ingediend en is goed gekeurd door de verschillende betrokken instanties. Het zou beschamend zijn als het koor daadwerkelijk dichtgebouwd gaat worden. Als behoud van de grote kerk in al zijn schoonheid werkelijk voorop staat bij de restauratie dan zal de stichting zeker een weg kunnen vinden om het koor van de kerk open te houden Werkgroep Open Koor red. Marjan Witteveen-Jansen

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1980 | | pagina 23