32 koor en schip staat de z.g. 'Kanunniken- bank', een magistraatsgestoelte van 3 meter hoog, dat in 1681 vervaardigd is uit de gotische kanunnikenbanken. Sinds honderd jaar is het koor niet meer in ge bruik omdat het door zijn bouwvallig heid gevaar opleverde. In de eeuwen daarvoor werd het onder meer bij avond maalsdiensten gebruikt. Opdrachtgever van de thans onderhan den zijnde restauratie is de Stichting Sint Maarten, onder voorzitterschap van de burgemeester. De stichting is tijdelijk be heerder van de kerk en de toren, die ei genlijk toebehoren aan resp. de Her vormde Gemeente en de gemeente Zaltbommel. De restauratie wordt voor 98% gefinancierd door de overheid. De stichting neemt op zich de overige 2% (minstens 600.000) bijeen te zamelen. De stichting zegt toe ook voor de in richtingskosten te zullen zorgdragen en de kerk volledig gebruiksklaar op te leve ren. Het is heel begrijpelijk dat de Herv. Ge meente graag deze kerk voor de eredienst wil blijven gebruiken, het hele jaar door. Dat kan alleen als de ruimte ook in de winter voldoende verwarmd kan wor den. En daar nu ontstaan de problemen, zoals zo vaak bij restauraties van grote kerken. Bij de kerkdiensten mag men re kenen op 75 tot 200 bezoekers. De Herv. Gemeente is bepaald niet rijk en boven dien belast met exploitatie en onderhoud van de hele kerk. De stichting vroeg aan de architect die de restauratie leidt, ir. T. van Hoogevest, voorzieningen te ont werpen voor verwarming van het ge bouw, zodanig dat afschrijvingskosten en stookkosten zo laag mogelijk blijven. De architect stelde daarop voor om in de winter alleen het koor als kerk te gebrui ken. Daarin zal dan op 4 m hoogte een plafond worden aangebracht en de aldus ontstane ruimte daaronder zal aan de kant van het schip afgesloten worden door een dichte wand waarin opzij ramen en deu ren. Het plafond is begaanbaar, behalve een strook aan de zijkanten, waar de aan sluiting van het plafond op de wanden en de ramen van het koor van plexiglas is. Hierdoor komt nog enigszins daglicht in deze ruimte die als een soort doos in het koor staat. De 'Kanunnikenbank' blijft volgens het plan-van Hoogevest op haar huidige plaats met de rug tegen de z.g.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1980 | | pagina 22