Een 'Winterkerk' in de Sint Maarten te Zaltbommel de wind) gratis geeft, zijn al een jaarlijkse traditie geworden. De harde kern van het comité staat te popelen om te beginnen met de weder opbouw van een nieuwe 'Oude Knegt'. 300 meter verder dan waar 300 jaar gele den de eerste korenmolen verrees. Dat is nodig om meer wind te kunnen vangen. Het is waarschijnlijk ook nodig omdat met de particuliere eigenaar van de oude molenromp nog steeds geen overeen stemming kon worden verkregen of men het karkas mag gebruiken. Misschien zijn ze daar al begonnen in Akersloot. Het meeste werk willen ze met eigen mankracht verrichten onder deskundige leiding van de molenmakerij 'Saendijck'. Voor het heien van de funde ringspalen is alweer iemand gevonden en het ophogen van het molenerf doen ze natuurlijk zelf. Maar zonder geld kom je nergens en daarom wordt er nu getracht certificaten van minimaal 25,— aan de man te brengen. (Het rekeningnummer van het comité 'De Oude Knegt' bij de Rabobank in Akersloot is 300.96.26.22) G. Le Belle Bommelaars zijn gehecht aan hun grote kerk, de Sint Maarten, die fier oprijst boven de rode daken van de oude stad en de groenen wallen daaromheen. In sep tember 1977 werd met de hoogst noodza kelijke restauratie ervan eindelijk begon nen (de plannen daarvoor waren al 50 jaar oud!) en men verwacht nu over een aantal jaren weer trots te kunnen zijn op dit symbool voor stad en streek. Daarbij gaat het niet alleen om herstel van het uiterlijk, maar vooral ook om het inte rieur, dat zeer verwaarloosd was. De kerk is een gaaf voorbeeld van Neder- rijnse gotiek. Het koor uit de 14e eeuw is 16 meter hoog, het 15e-eeuvyse schip dat daar onmiddellijk op aansluit is iets ho ger. Het middenschip steekt uit boven hoge zijbeuken, die vrijwel even breed DE SINT MAARTENSKERK TE ZALTUOMMEL zijn als het middenschip en het koor. Aan de westzijde staat de grote toren die iede re automobilist tussen Utrecht en Den Bosch herkent. De gewelven in de kerk zijn in de 16e eeuw beschilderd met plantmotieven en figuren. Deze schilderingen zijn zelfs na de Reformatie niet verwijderd. Ze zijn wel in de vorige eeuw overgeschilderd, maar nu worden ze zeer zorgvuldig ge restaureerd. De kansel en de dooptuin bevinden zich in het middenschip tegen de tweede pijler vanaf het koor en de banken zijn daar amfitheatergewijs om heen gegroepeerd. Op de scheiding van

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1980 | | pagina 21