Mij Velperbroek-circuit en de rijksweg Arnhem-Nijmegen. De brug ontlast dan een groot deel van de noordkant van de stad van de verkeersoverlast. Daar tegen over staat dat in bepaalde wijken aan de zuidkant het verkeer intensiever wordt." Lopen we in de omgeving van het Roer mondsplein (bijvoorbeeld over de Weerdjes) dan zien we kostbare gevels geleund tegen grote kantoren. We zien prachtige gevelrijen plotseling onderbro ken door een stuk slecht passende nieuwbouw. Neem de woonwijk langs de Rijn (het zuidelijk deel van het 'cen trum'). Deze is door een brede straat ge scheiden van de binnenstad. De heer Vloedbelt (Stedebouwkundige dienst) over dit laatste: "De bedoeling is dat we in de toekomst dat 'gat' tussen beide woongedeelten dichten met passende woningbouw en door de markt rond de St. Eusebius kerk uit te breiden. Dit past in de filosofie de woonfunktie in de bin nenstad te versterken en het contact met de wijken onderling te verstevigen." "Dus géén kantoorpanden en parkeerga rages?" Antwoord: "Nee. Op de andere oever van de Rijn is een woonwijk van 70.000 inwoners gepland en daar komen ook de kantoren e.d. De aanvragen die nu lopen voor de bouw van kantoorpan den in de binnenstad worden niet geho noreerd." We stappen weer op van één van die pittoreske terrasjes aan de Koren markt - verbazingwekkend hoe men het presteert van een monumentaal kerkge bouw aan dit pleintje de gevel schitterend BW»i 27 TV is te restaureren, maar het interieur om te toveren in een nietszeggende, steriele kunststofbioscoop - en lopen naar het station. Een drie meter ervan verwijderd treffen we een oude stalhouderij aan die allang op de monumentenlijst had moe ten staan. Blijft die, zo vraag je je af. Bij informatie blijkt van niet. Er komen twee bioscopen in, 'maar', zo haast de infor mant zich te zeggen, "die buitengevel blijft zo." De sloopvergunning was al verstrekt omdat de aanvraag was inge diend voordat er een voorbereidingsbe- sluit op lag. Teruglopend naar de brug passeren we rechts de eerdergenoemde met de slo pershamer bedreigde kerk die ter plaatse zo beeldbepalend is en zo'n uitstralend vermogen heeft. Met recht vraag je je af wat Arnhem meer schade heeft berok kend: de Tweede Wereldoorlog of de sloop- en nieuwbouwplannen erna. Kijken we naar de St. Jansbuitensingel dan zien we de wand van deze singel aan de noordzijde 'omhoog komen'. Oude patriciërswoningen ruimden het veld voor kantoren als het flatgebouw van de RVS. Dezer dagen hebben de tussen de RVS-flat en het Vesta gebouw liggende' laatste woningen het veld geruimd voor een 'bureel'. Ook hier gold: sloopver gunning afgegeven vóór augustus 1978 toen noch géén voorbereidingsbesluit was genomen. Bouwaanvragen moeten dus tot die tijd worden gehonoreerd. De wet houder: "De wand er tegenover hebben we kunnen redden. Die andere wand

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1980 | | pagina 17