Arnhem toont trieste balans 24 De gemeente Arnhem heeft te weinig geld om zijn stadsgezicht te beschermen. En ook is er nog geen beleid dat erop is gericht haar monumenten te behouden. Duidelijke stedebouwkundige plannen zijn er nog niet. De monumentenkommissie die twee jaar geleden is opgericht heeft te weinig invloed op de ontwikkeling die is gericht op sloop en nieuwbouwKortom, het is nog sukkelen met de bescherming van de historische bebouwing door in deze door rivieren en bossen omzoomde stad. Deze trieste balans kan worden opge maakt na gesprekken met de wethouder, de heer ter Stegge, en gemeente-instan ties als Stedebouwkundige Dienst en mo numentenkommissie. Veel panden zijn verloren gegaan door een levendige be langstelling van projektontwikke- lingsmaatschappijen. Deze beoordelen de waarde niet die een pand in een stads wijk heeft, maar hoeveel wooneenheden na afbraak en nieuwbouw zijn te maken. Soms verdwijnen hele rijen voor het stadsgezicht belangrijke woningen onder de sloophamers. En dat alleen omdat de eigenaar het (net) niet voor bescherming in aanmerking komende pandje tegen de hoogstbiedende verkoopt. Ja, en die hoogstbiedende wil rendement op zijn mingsplan in elkaar zetten, want anders kopen projektontwikkelaars alles op. Tja, gebrek aan tijd maakt dat alles niet altijd even duidelijk omschreven staat." Is een dergelijk bestemmingsplan zinvol? Vloedbelt vindt van wel. "Het helpt al tijd iets", aldus de stedebouwkundige. "Tenslotte moeten de bouwers gemeen telijke toestemming hebben voor bepaal de vergunningen en als hij door de mazen tracht te glippen, kunnen wij iets lastiger worden." De nu nog machteloos toeziende ge meente is afhankelijk van de 'goodwill' van de particuliere eigenaren. Neem bij voorbeeld het pand in de Bakkerstraat waarin de firma Xenos is gevestigd. Het liefst had dit bedrijf haar etalages op één geïnvesteerd vermogen. De heer Vloedbelt van de gemeentelijke Stedebouwkundige Dienst: "Het enige dat wij kunnen probéren is bestem mingsplannen maken die projektontwik kelaars afschrikken tot het doen van der gelijke investeringen. Wanneer deze zien dat een oud gebouw voor wat betreft de dimensies is gefixeerd, bijvoorbeeld doordat niet boven een bepaalde hoogte kan worden gebouwd, waardoor er in plaats van drie slechts twee bouwlagen zijn aan te brengen, wordt het projekt minder 'aantrekkelijk.' Zo'n bestem mingsplan moet goed in elkaar zitten. En in Arnhem zijn sommige plannen zo lek als een zeef. Vloedbelt: "Het is een race tegen de tijd. Je moet snel een bestem- lijn gezet met de gevel. Hiervoor leende de gevelconstructie zich eigenlijk niet. De oude onderpui zou geheel en al wor den ontsierd. Xenos besloot de vitrines een 1V2 a 2 meter naar achteren te halen waardoor de voorgevel in takt bleef. Iets dergelijks is aan de hand met het 'beeldbepalende' pand aan de Rijnstraat, hoek Oeverstraat. Een projekt- ontwikkelaar bood 7 ton. De huidige ei genaar is bereid er zelf geld in te stoppen teneinde het pand voor de stad te behou den. Nog meer voorbeelden: Wat dacht u van de St. Eusebiuskerk aan het Nieuwe Plein. De binnenstad van Arnhem ont volkt, de parochie dunt uit en voor dit gebouw werd een sloopvergunning aan gevraagd. Deze in neogotische stijl ge bouwde pseudobasiliek (arch. H. J. van

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1980 | | pagina 14