Den Haag op z'n smalst Heemschut ƒ40,— 20,— 55,— 3,70 Jaargang 57 no. 1 januari 1980 Maandblad van de Bond Heemschut Opgericht in 1911 Beschermvrouwe: H.M. Koningin Juliana Eindredacteur: J.E. van der Wielen HEEMSCHUT verschijnt 10 keer per jaar Alle correspondentie betreffende de redactie van het tijdschrift: Secretariaat van de Bond Heemschut Korenmetershuis Nieuwezijds Kolk 28 1012 PV Amsterdam Postbus 10525 1001 EM Amsterdam Postgiro 124326 Tel. (020) 22 52 92 Ledenadministratie Tel. (020) 23 09 94 Alle correspondentie betreffende advertenties: B.V. 't Koggeschip Postbus 1198 1000 BD Amsterdam Tel. (020) 22 97 21 BOND HEEMSCHUT Lidmaatschap per jaar: individuele leden mogelijkheid van reductie voor 65+ en 25- donateurs niet-indiv. leden losse nummers (incl. porto) Uit de inhoud: 3 Burgerweeshuis werd Historisch Museum 8 Nationale Monumentenstudiedag 1980 10 Leids Pesthuis en Delfts Arsenaal in verval 12 Geldersch landschap vijftig jaar 14 Restaureren en verder 17 Heemschut in actie Foto omslag: Reliëf in de gevel van het Pesthuis in Leiden (leger- en wapenmuseum) Foto: Gemeentewerken Leiden Het bovenstaande opschrift is niet origi neel. Het diende als titel van een reeks artikelen die de afgelopen maanden in de Haagsche Courant verscheen. Maar ook die titel was niet helemaal oorspronke lijk, het herinnert immers aan het nog vaak aangehaalde artikel van Victor de Stuers: 'Holland op zijn smalst' in De Gids. We hebben enige tijd geaarzeld om op deze pagina, die meestal aan onderwer pen van meer landelijke aard op het ge bied van de monumentenzorg is gewijd, aandacht aan één stad, t.w. Den Haag, te schenken. Maar door verschillende goe de vrienden van Heemschut is ons ge vraagd nog eens over de situatie in Den Haag te schrijven. We deden dat al eer der, doch nu blijkt er onder brede lagen van de burgerij toenemende bezorgdheid te bestaan over de wijze waarop het ge meentebestuur zijn beleid met betrek king tot monumenten en stadsgezichten voert. We overdrijven niet: het regent klachten. Bij herhaling hebben de ge schiedkundige vereniging 'Die Haghe' en de Vereniging van Vrienden van Den Haag gewezen op het onvoldoende ge meentelijk beleid ten opzichte van het nog zo rijkelijk aanwezige architectoni sche erfgoed. Ook 'Stadsherstel', een nog jonge instelling staat niet te juichen en last but not least slaat ook de Bond Heemschut de ontwikkelingen in Den Haag met toenemende zorg gade. Het zijn veelal negatieve ontwikkelingen. Van de allerlaatste tijd noemen we de sloop van een aantal karakteristieke pan den aan de Koninginnegracht-Houtweg, het woud van verkeerslichten op het Lan ge Voorhout (nog altijd een van de mooi ste stadsgezichten in ons land), de nieuw bouw langs de Oude Scheveningsc Weg (waarvoor tal van karakteristieke villa's moesten worden gesloopt) en de aansla gen op het stadsbeeld in het Statenkwar tier. Tegenover al deze negatieve ontwikke lingen van de laatste jaren - er zijn er veel meer dan hiervoor opgesomd - staan ook positieve. Toen staatssecretaris Wallis de Vries nog wethouder in Den Haag was, heeft hij de stoot gegeven tot de oprichting van een gemeentelijk monumentenbureau. Maar, om met de eigen woorden van B. en W. te spreken, dat bureau heeft een 'kleine bezetting'. We hebben er alle be grip voor dat drs. Rosenberg en de zijnen voor een zware taak staan: er moet im mers zoveel achterstand worden inge haald. Tegenover deze positieve daad (de oprichting van het monumentenbureau) staat dat het Den Haag ontbreekt aan een gemeentelijke monumenten verorde ning. Die heeft wél bestaan, van 1920 tot 1969, maar veel heeft die niet uitgericht. Ruim twee jaar geleden verscheen er een beleidsnota 'Zicht op stadsgezicht en mo nument'. Daarin stond o.a. te lezen dat een eigen monumentenbeleid 'een finan ciële onmogelijkheid' is. Een merkwaar dig argument, want de gemeente heeft een eigen verantwoordelijkheid. De Mo numentenwet kent de gemeenten uit drukkelijk het recht toe een gemeentelij ke verordening te hanteren. Met het ont breken van een monumentenverorde ning gaat het Haagse gemeentebestuur dus zijn eigen verantwoordelijkheid uit de weg. Er is - na zeven jaar - ook nog steeds geen bestemmingsplan voor het door het Rijk aangewezen beschermd stadsgebied. Toch schrijft de wet zulks voor. Ook de stadsontwikkeling, al dan niet in het kader van stadsvernieuwing, baart grote zorgen. Na de publicatie van de serie artikelen in de Haagsche Courant verscheen in dat blad nog een verslag van een discussie met een aantal vooraanstaande personen. Tot besluit willen we daaruit enkele uit spraken citeren. Eerst echter nog een op merking die we een jaar geleden in NRC/ Handelsblad aantroffen: "Een mooie buurt (bedoeld wordt het Statenkwartier; v.d.W) wordt hapje voor hapje opgege ten door projectontwikkelaars terwijl de gemeente verstrikt in procedures, ge doemd is te 'rommelen in de marge'." In de hiervoorgenoemde discussie wees drs. Rosenberg (Gemeentelijk Monu mentenbureau) er terecht op: 'Het is niet alleen maar afbraak. Er is ook veel geres taureerd. Ik denk aan de grote gebou wen, kerken, huizen en het stadhuis aan de Groenmarkt. Kijk wat er met de palei zen gebeurt.' Hij heeft hierin gelijk, maar als hij de paleizen noemt, had hij er wel aan dienen toe te voegen dat de restaura tie daarvan een rijksaangelegenheid is. De heer L. Molhuysen (directeur bv Stadsherstel)'In Den Haag dreigt het ge vaar dat we nog een aantal geïsoleerde

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1980 | | pagina 9