Heemschut Av er eest Beekbergen Maarssen Diemen Heerlen Venhuizen En voorts volkshuisvestingsoogpunt noch uit ste debouwkundig oogpunt bestaat er enige noodzaak tot een 'toren'." Overigens noemt onze bond in deze brief de aan spraak in deze kwestie 'een farce'. Niet altijd zijn brieven en adressen van Heemschut aan officiële instanties van kritische aard. Zo schreef Heemschut aan B. en W. van Avereest een brief, waarin we ons verheugd tonen over het beleid dat er op gericht is de resterende gedeel ten van de Dedemsvaart in hun oor spronkelijke karakter te handhaven. De ze gedeelten van de vaart zijn in samen hang met de karakteristieke bebouwing voor de identiteit van het veenkoloniale dorp van waarde. De cultuurgeschiede nis van de vervening blijft op deze wijze zichtbaar. Tot de overige objecten, die van belang geacht kunnen worden voor ruimtelijke identiteit van de nederzet ting, behoren volgens Heemschut ook de kalkovens van Deboka. Heemschut hoopt, dat het initiatief van B. en W. tot behoud hiervan met succes zal worden bekroond. Tot onze teleurstelling heeft de afd. Rechtspraak van de Raad van State het verzoek van Heemschut om de vergun ning voor de bouw van 19 woningen c.a. aan de Dorpstraat hoek Kerkweg te schorsen, niet ingewilligd. De strijd voor behoud en restauratie van 'Endelhoven' is ook verloren. Het huis is van de monumentenlijst afgevoerd nadat de sloopvergunning was ontvangen. Er is inmiddels tot sloop overgegaan. De vrij gekomen grond is in het beplantings plan voor het park 'Endelhoven' opgeno men. In een brief aan de gemeenteraad betreurt Heemschut het proces van jarenlange achteruitgang, gevolgd door afbrokke ling en sloop van de bebouwing Diemer- brug, resulterende in het nagenoeg ver dwijnen van de karakteristieke woon- kerk bij de Oud Hervormde Kerk. Heemschut meent dat de overweging een gedeelte van de gevelwand van de Prins Hendrikkade te behouden, c.q. terug te brengen, het bezwaar met zich brengt van coulisse-vorming. De te zeer uiteen lopende elementen zijn toch niet tot een eenheid te brengen, die nieuwbouw achter de (oude) gevels zou rechtvaardi gen. Heemschut is van mening dat door incorporatie van de kerk en de brug in een goed nieuw stedebouwkundig plan het geheel wel in waarde kan toenemen. De kerk van architect Hamer uit 1865 bezit de benodigde kwaliteiten voor een nieuwe kleinschalige opzet ter plaatse. De kerk vertoont veel overeenkomst met de eveneens hervormde kerk. in Mid- woud (1868 classicistisch eclectische stijl). Het streven zou gericht moeten zijn op behoud van de kerk. Opnieuw zijn van de zijde van Heem schut bezwaren ingebracht tegen de ge plande bebouwing op het gebied van het voormalige adellijk huis 'De Doom'. Ook het verhogen van het aantal toege stane woningen in de boerderijgebouwen van 'De Doom' acht Heemschut in strijd met een goede handhaving van de waar de van zowel het adellijk woonhuis als die boerderijgebouwen zelf. Er moet juist naar worden gestreefd deze boerderijge bouwen zoveel mogelijk hun oorspron kelijke logische bebouwingseenheid te laten terugvinden. Ook deze Noordhollandse gemeente wordt geprezen voor het initiatief om het oude buitendijkse haventje van Wijdenes in zijn oude vorm te herstellen. Nu im mers het provinciaal bestuur de Westfrie- se omringdijk tot 'provinciaal beschermd monument' heeft verklaard, is het o.i. van groot belang dat de daarbij behoren de historische 'kunstwerken' zoals slui zen, doorlaten en haventjes, behouden blijven en zo mogelijk in ere worden her steld. De argumenten voor herstel van het haventje als vluchthaven of aanloop- haven kan Heemschut eveneens onder schrijven. Maar Heemschut waarschuwt tegen het gevaar dat een dergelijk aan loophaventje tot jachthavenactiviteiten zal kunnen leiden of tot op recreatie ge richte bouwsels. heeft Heemschut zich tot B. en W. van Bergen op Zoom gewend om bezwaar te maken tegen de plannen tot een o.i. te •hoge bebouwing van het terrein van de Koornmarktkazerne; de geplande hoogte (20 m) past o.i. niet in de oorspronkelijke begrenzing van dit middeleeuwse deel van de stad, terwijl Heemschut er ook op aandringt om het open terrein tussen de Minderbroederstraat, Goudsbloem straat, Bleekveld en Noordsingel niet ge heel te bebouwen, maar alleen het terrein van de Genie en de Minderbroederstraat. Alsdan zouden de aanwezige hoveniers- tuinen als open en landelijk terrein ge spaard kunnen worden. Aan het gemeentebestuur van Vlieland heeft Heemschut zijn instemming be tuigd met het ontwerp-bestemmings- plan Oost-Vlieland (beschermd dorpsge zicht) waaruit een duidelijke zorg voor het behoud van het specifieke eilandka rakter en van de bestaande dorpsbebou wing spreekt. v.d.W. A^

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1980 | | pagina 26