3 het stratenbeloop. Deze herbouw is on getwijfeld een succes en de verbindings steegjes geven aan het geheel een eigen noot. Geslaagde restauraties zijn even eens het Fraterhuis, het pand op de hoek van de Meipoort- en Zandbergstraat, de panden 29, 31 en 33 in de Veerpoortstraat en zo zijn er nog meer te noemen. De omgeving van de voormalige school aan de Veerpoortstraat is omgetoverd in een aardig holje. De school werd afgebro ken, de bomen bleven staan en het schoolplein bleek het ruimtelijk bijzon der goed te doen. Op het ogenblik zijn drie panden aan de Paardemarkt en acht aan de Kosterstraat onderhanden, terwijl het voormalige Eli- sabethgesticht aan de Koepoortstraat met een aangrenzend pand tot vier wooneen heden wordt omgebouwd. De panden 10 en 12 aan de Veerpoortstraat zijn aanbe steed. De gemeente Doesburg heeft thans de meeste van de te restaureren panden in haar bezit. Na restauratie worden de pan den aan particulieren verkocht. Dit beleid blijkt een groot succes te zijn omdat zich hierdoor geen financieringsmoeilijkhe den voordoen, welke juist voor particu lieren een struikelblok vormen. De ge meente is mede tot deze lijn gekomen omdat zij maar heel weinig fiducie in het particulier initiatief had. Het gemeente bestuur heeft op deze wijze voortrekkers- werk verricht, waarnaar menige ge meente met enige jaloezie blikt. Op het ogenblik zijn ruim 50 woningen op deze 257 wijze gerestaureerd. Doesburg heeft bij de restauratie ook kunnen profiteren van de zogenaamde „kerstboomregeling", welke in 1971 werd ingesteld en waarbij uit verschillende potjes geld kon worden losgeklopt. De regeling was slechts in tern bekend. Thans is het zo dat Does burg jaarlijks op een half miljoen gulden voor de restauratie van panden kan reke nen. Van grote betekenis voor het behoud en herstel van het stedeschoon in deze stad is ook het feit dat Doesburg in 1974 tot beschermd stadsgezicht werd verklaard. Het beschermd stadsgezicht omvat de Koepoortstraat met de Martinikerk en naaste omgeving, welke het mooiste stadsbeeld vormen. In deze kern liggen behalve de Koepoortstraat, de Ph. Gaste- laarsstraat, de Kosterstraat, Roggestraat, Veerpoortstraat en Gasthuisstraat. In dit gebied is de helft van de ongeveer 150 beschermde monumenten gelegen. Het gebied rond de Koepoortstraat en de kerk wordt van een zo uitzonderlijke waarde geacht, dat herstel en verandering met alle zorg vooraf zullen moeten worden overwogen. De facelifting, welke het aloude Does burg nu ondergaat is een heilzame en zal Doesburg naast Zutphen tot een der mooiste steden van Oost-Gelderland ma ken G.J. B. Stork

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1979 | | pagina 31