Doesburg is trots op haar monumentenrijkdom Hel is onjuist Ie stellen dal de glans van hel roemrijke verleden van de voormalige vestingstad Doesburg geheel en al zou zijn verdwenen. Wie gevoel voor stedeschoon en oog voor architectuur heeftzal hij een wandeling door deze oude stad, welke bij herhaling aan belegering en bezetting heeft bloot gestaanzich erover verwonderen dat nog zoveel fraais in de loop der eeuwen bewaard is gebleven en zich ergelijktijdig over verhengen dat de restauratie van oude panden hier zogoed opgang is gekomen. Doesburg was lange tijd hoofdplaats van het richterambt Doesburg en maakte onder meer omstreeks 1450 tot ongeveer 1564 deel uit van het verbond van hanze- steden, in welke periode prachtige bouw werken tot stand kwamen. Doesburg heeft gouden jaren gekend en was een stad van allure, waar naast handel en nij verheid ook het geestelijk leven bloeide. Binnen de poorten bevonden zich twee vrouwen- en een mannenklooster en ook de broeders des gemenen levens hadden zich hier gevestigd. De sporen van deze bloei en welvaart zijn nog heden ten dage zichtbaar. Helaas is er ook veel verdwenen en na de tweede wereldbrand werd naar veler me ning wel eens wat veel haast gemaakt met het anioveren van panden, welke ook nu nog een zinvolle functie hadden kunnen vervullen. Positief is gelukkig dat er in Doesburg tors wordt gerestaureerd en dat deze historische stad nu ook het „be schermd stadsgezicht" kent, waardoor behoud van het nog aanwezige schoons verzekerd is. Nog tot in het begin van deze eeuw was Doesburg een belangrijk centrum. Het had een bloeiende markt, een kantonge recht, een-Kamer van Koophandel en niet te vergeten een garnizoen. Langzaam maar zeker kwam Doesburg in verval en het leek erop of er geen fut meer in zat. Gelukkig heeft zich hierin snel een om mekeer voltrokken en vooral na de twee de wereldoorlog ontplooide zich in Doesburg op velerlei terrein een hartver warmende activiteit, welke niet zonder resultaat is gebleven. De Doesburger heeft zich hervonden en is weer trots op z'n oude stad, waarvoor hij zich nu weer inzet. Dit moge onder meer blijken uit het feit dat na de verwoesting van de monumentale Martinikerk door de be zetters spontaan de vereniging „15 April 1945" (de bevrijdingsdag) werd ge vormd. Zij stelde zich ten doel haar steentje bij te dragen tot de herinrichting van dit bedehuis na zijn herbouw. Na de succesvolle vervulling van haar taak werd deze vereniging omgezet in de mo numentenverenging, welke met veel toe wijding een zinvolle traditie voortzet in het belang van haar stad. In een verhaal over Doesburg past iets uit zijn rijke historie en daarvoor gaan we te rade bij Pieterjan Entrop te Amsterdam, „Boekverkoper op 't Koningsplyn, op de hoek van de Reguliers Dwarsstraat, in de Hervormers, 1772". Entrop is bij zijn bezoek zeer consciëntieus te werk gegaan en heeft veel wetenswaardigs over Does burg bericht. „Doesburg is de tweede Stad in het Quartier van Zutphen, gelegen in een vrugtbaren aangenamen en gezonden Oordt; hebbende rondom zich vette Weide- en Koornlanden; men gaat langs een Schipbrug over den Yssel; zy heeft 4 Poorten, de Koepoort, de Ooipoort, de Hamerpoort nu gemeenelyk de Mei poort genoemt, en de Veerpoort of Saltpoort."

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1979 | | pagina 28