khuizen in nieuwe glorie jrfjflp staatssecretaris - worden hersteld, ook een reden om verheugd over te zijn. Alom voldoening bij de openings plechtigheid, verwoord door prof. dr. A. J. Wiggers, algemeen directeur van het Rijksinstituut voor Natuurbeheer, de staatssecretaris en de restauratie-archi tect, ing. J. W. C. Bezenier van de Rijks gebouwen Dienst. Hoewel we in eerder genoemd nummer van ons tijdschrift al ruimschoots aan dacht schonken aan de geschiedenis van Broekhuizen, laten we hier de heer Beze nier nog graag even aan het woord, om dat hij in het kader van de restauratie van de Orangerie een interessant verband leg de tussen de architect(en) van het kasteel en de Orangerie. Volgens de heer Bezc- oni Broekhuizen te bouwen en te vol tooien. Ongetwijfeld heeft Ziesenis zich hierbij laten leiden door hetgeen hij bij de beroemde Engelse architect Robert Adam tussen 1790 en 1792 had gezien en geleerd. De lage, als rustica (muurwerk van deels bewerkte natuursteen) behandelde onderbouw van het landhuis, de forse Balladiaanse peristyle en beide gebogen trappen ontleende Ziesenis aan voorbeel den van het Engelse neo-classicisme. De ligging van de Orangerie als een decor in het landschapspark, de toepassing van beeldnissen in de zijrisalieten (voor het front van een gebouw naar voren sprin gende gedeelten) en de ordonantie van de middenrisaliet doen sterk aan het werk Vervolgens is de tuinaanleg toever trouwd aan de heren Zocher en zoon, t.w. Johann David Zocher sr., schoon zoon en leerling van Michael, en Johann David Zocher jr. Aangezien Zocher sr. evenals Ziesenis voor Lodewijk Napo leon heeft gewerkt, is de relatie vrij dui delijk. Zocher jr. is in 1809 door Lode wijk Napoleon als zg. pensionaire in de bouwkunde aangewezen. Van zijn hand is het ontwerp van het in 1818 ot 1819 opgetrokken mausoleum van de Van Ncllesteyn's op de Donderberg, aldus ing. Bezenier, die niet deze historische gegevens het een en ander toevoegde aan de geschiedenis, die men in ons tijdschrift van nov./dec, 1977 heeft kunnen lezen. Broekhuizen staat er nu weer pront bij; Jisf' nier zijn voor de bouw van het kasteel en de Orangerie dezelfde architecten ver antwoordelijk. Hij kwani tot die overtui ging na kennisneming van een publicatie over Darthuizen vanj. B. Christenieier uit 1845. Het huidige Broekhuizen is in eerste aan leg in 1794 gebouwd door de architect Berckman, in opdracht van nir. C. J. van Nellesteyn die het landgoed (een oude ridderhofstad) twee jaar voordien in ei gendom had verkregen. Na het overlij den van Berckman werd het kasteel vol tooid door de architect Barthold Ziese nis, die in 1807 door Lodewijk Napoleon werd benoemd tot koninklijk bouw meester. Deze functie vormde geen be letsel om ook particuliere opdrachten uit te voeren, zoals die van Van Nellesteyn van Adam denken, zij het dat diens werk in het algemeen belangrijk nieer elegantie en verfijning vertoont. Ongetwijfeld heeft Ziesenis in Engeland ook kennis gemaakt met de sedert de eerste helft van de 18e eeuw aangelegde landschapspar ken, naar welk voorbeeld Broekhuizen is aangelegd. Volgens de eerder genoemde Christe nieier zou de tuinaanleg van Broekhuizen in eerste instantie aan de in Duitsland ge boren tuinarchitectJ. G. Michael zijn toe vertrouwd. Deze heeft tussen 1760 en 1770 een studiereis naar Engeland ge maakt en is daarna in Nederland een grondlegger geworden van de Engelse landschapsstijl. Zijn werk voor Broek huizen moet vóór die van Ziesenis zijn geweest, want hij is in 1800 overleden. DE GERESTAUREERDE ORANGERIE VAN BROEKHUIZEN. PRACHTIG GELEGEN IN HET PARK VAN HET LANDGOED slechts de herinrichting van het park rest nog en misschien dat de oude boerderij ook nog eens een opknapbeurt krijgt. Het restauratiewerk aan de Orangerie is uitgevoerd door het aannemingsbedrijf Hoogevest te Amersfoort. v.d.W.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1979 | | pagina 27