kunnen. Omdat men zich de duivel echter ook met bokkepoten voorstelde, meende men naderhand, dat de roosters er ter afwering van de duivel lagen, om welke reden ze ook wel „duivelsroos- ters" genoemd werden. Oude grafstenen, van vóór 1800, komen in het noorden van het land zo goed als niet meer voor. Een uitzondering vor men hier Huisduinen bij Den Helder, Callantsoog (twee voormalige eilanden) en de Waddeneilanden, waar nog 17de en 18de eeuwse stenen staan en waar begra ven in de kerk ongebruikelijk was. In het zuiden zijn oude grafstenen, die, omdat het bijna uitsluitend om „katho lieke" stenen gaat, zonder uitzondering de vorm van een kruis hebben, nog vrij talrijk. Het oudste dateerbare grafkruis stamt uit 1530 en staat in Limbricht (L.). Vooral in Limburg vindt men oude krui zen vaak variërend van enkele stuks tot een aantal van 28 toe (in Bingelrade in Zuid-Limburg) rondom de kerk gegroe peerd of in de muren ingemetseld. De oorzaak voor het nagenoeg ontbre ken van oude grafstenen in het noorden is misschien te zoeken in de mogelijkheid, dat de graftekens daar meestal uit hout gemaakt werden, of dat graven helemaal niet van een teken voorzien werden. Wanneer men ook maar een beetje geld had, liet men zich in de kerk begraven. Een andere reden is wellicht de bodemge steldheid. In laaggelegen gebieden moe ten begraafplaatsen bijna zonder uitzon dering vaak meters opgehoogd worden, daar de lijken vanwege de hygiëne niet met het grondwater in aanraking mogen komen. De daarmee verbonden grote in spanning beperkte de kerkhoven zeer in hun omvang met het gevolg, dat oudere graven reeds na betrekkelijk korte tijd geruimd moesten worden om plaats te maken voor nieuwe. De oudste grafkruizen zijn eenvoudig van vorm en robuust van uitvoering. De steen is meestal een handlengte dik, ter wijl de hoogte nauwelijks meer dan een meter bedraagt. Een van de meest noor delijke exemplaren, dat tegelijkertijd bij zonder mooi is, staat in Heumen in het Rijk van Nijmegen. Van het kerkhof rond het pas gerestaureerde kerkje is niet veel meer over, maar men heeft tenmin ste de oude en interessante graftekens la- ten staan. De intimiteit van een oud kerk hof heeft men bij de restauratie getracht te doen herleven door de bouw van een opvallend fraaie moderne kerkhofmuur, die crèmekleurig gesausd is. Op dit kerk hof staat een kruis met een laat-gotisch karakter, dat behalve een afgesleten wa pen, gedekt met een helm en voorzien van helmteken en kleden, een naam en een jaartal laat zien. Het opschrift luidt in gotisch- schrift: ALHERT EDYCK VAN GARVEN 1541. Het is er een bewijs van, dat voorname en adelijke personen ook wel op het kerkhof ter aarde werden be steld. Naderhand, in de 17de eeuw, zien we, dat de kruizen van boven vaak een spitse afdekking krijgen. Voorbeelden hiervan vinden we in overvloed op het kerkhof van Well, direkt langs de Maas gelegen. In de oorlog is de kerk verwoest, maar men heeft de fundamenten tot een halve meter boven het maaiveld laten zitten. Hierbinnen zijn maar liefst 27 grafkrui-

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1979 | | pagina 20