w mum ■li? mm het gebouw „Ars Aemula Naturae" aan de Pieterskerkgracht 9, een patriciërswo ning uit het begin van de 17e eeuw. Het heeft een merkwaardige gevel, nl. van fijn geslepen baksteen, een procédé dat men niet zoveel aantreft. Met uitzonde ring van de fundering bevindt deze wo ning, waarin de familie Kneppelhout heeft gewoond, zich in slechte staat. De totale restauratiekosten worden op 4.800.000 geraamd. Het naastgelegen huis, Pieterskerkgracht 11 is uit het eind van de 18e eeuw. De restauratie daarvan is op hetzelfde tijdstip als die van het buurhuis gestart. Kosten van restauratie van nr. 11 bedragen 1.700.000. De re stauratie van De Lakenhal (museum) is al enige tijd aan de gang (oostelijke zijvleu gel). Voor de restauratie van de westelij ke zijvleugel is een bedrag van één mil joen gulden uitgetrokken. In de loop van het meerjarenprogramma staan verder nog op de lijst van objecten, die onder handen genomen zullen worden: de Witte Poortkazerne aan het Noordein de. Dit gebouw dateert uit het begin van de 19e eeuw; 't Gulden Vlies aan de Breestraat 125. Dit is een imposant koopmanshuis daterend uit het begin van de 18e eeuw. Het kreeg in de afgelopen jaren bekendheid door de bouwplannen van C. en A., waarvoorde gemeente een stokje stak door het pand aan te kopen. Het huis is vooral interes sant vanwege het interieur, waarin veel fraai stucwerk, dat restauratie nodig heeft. MliWi S mm mi mm 198 De lijst verder nalopend - we zullen niet alle objecten opsommen - komen wij bij de Stadstimmerwerf aan het Kort Galge water, voor de restauratie waarvan bijna 5,5 miljoen is uitgetrokken. Met een deel van de restauratie van de woning is reeds een begin gemaakt. Het woonhuis vooral is interessant om zijn fraaie trap gevel. Het diende eens tot woning van de stadstimmerman (17e eeuw). Het werd waarschijnlijk door de bekende bouwmeester Lieven de Key ontworpen. Vervolgens ontmoeten we op de lijst de voormalige Bank van Lening (16e of 17e eeuw); het gebouw is nu bij de politie in gebruik, maar als deze haar nieuwe ge bouw zal hebben betrokken, wil de ge meente proberen het zijn woonfunctie terug te geven Een bijzonder object vormt de voormali ge Latijnse school aan de Lokhorststraat 16. Oorspronkelijk (begin 16e eeuw) had het huis een woonfunctie. Toen het de Latijnse school ging huisvesten is Rem- brandt van Rijn er leerling geweest. Tot 1883 was er het Stedelijk gymnasium ge vestigd. De restauratiekosten zijn op 2,5 miljoen geraamd. Het bijzondere van dit object is, dat dit gemeentelijk ei gendom naar verwachting binnen afzien bare tijd zal worden overgedragen aan de Stichting Diogenes. Subsidie-aanvragen voor de restauratie hiervan zijn ingediend bij CRM, de provincie en de gemeente. Onderhandelingen tot verhuur (door Diogenes) aan de Centrale opleiding van verpleegkundigen voor zieken en bejaar denzorg in de regio Leiden zijn nagenoeg

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1979 | | pagina 15