Een druppelende Kraan Heemschut ƒ40,— ƒ20,— 55,— 3,70 Jaargang 56 no. 7-8 juli/augustus 1979 Maandblad van de Bond Heemschut Opgericht in 1911 Beschermvrouwe: H.M. Koningin Juliana Eindredacteur: J.E. van der Wielen HEEMSCHUT verschijnt 10 keer per jaar Alle correspondentie betreffende de redactie van het tijdschrift: Secretariaat van de Bond Heemschut Korenmetershuis Nieuwezijds Kolk 28 1012 PV Amsterdam Postbus 10525 1001 EM Amsterdam Postgiro 124326 Tel. (020) 22 52 92 Alle correspondentie betreffende advertenties: B.V. 't Koggeschip Postbus 1198 1000 BD Amsterdam Tel. (020) 22 97 21 BOND HEEMSCHUT Lidmaatschap per jaar: individuele leden mogelijkheid van reductie voor 65 en 25- donateurs niet-indiv. leden losse nummers (incl. porto) Uit de inhoud: 151 Heemschutdag 1979 152 De restauratie van de Sint-Servaaskerk te Maastricht 159 Hoorn aan de slag 160 Grote zorg over restauratie-subsidies (algemene ledenvergadering Bond Heemschut) 162 Actie voor Rosendael 164 Het perspectief van monumentenbeheer 166 Heemschut in actie 169 Stadsherstel Gorinchem sleutelt verder Foto omslag: Het bergportaal van de Sint-Servaaskerk te Maastricht, foto: DSM Er is alom grote zorg over wat al heet „het dichtdraaien van de subsidiekraan" voor de restauratie en rehabilitatie van woonhuismonumenten. Het Amster damse gemeentebestuur, dat er in het al gemeen toch al gauw bij is tegen het rege ringsbeleid te protesteren, heeft tegen de zgn. subsidiestop een protest laten horen en restaurerende instanties per brief laten weten, dat het indienen van nieuwe aan vragen voor subsidie voorlopig geen zin heeft. In restauratiekringen houdt men er rekening mee, dat er tot 1984 weinig of niets aan het restauratiefront zal kunnen gebeurenZo'n vaart zal het echter zeker niet lopen, maar wel moet worden ge vreesd, dat in de komende jaren de achterstand nog groter zal kunnen wor den. Welk lot de restauratiesector van CRM in 1980 beschoren zal zijn, zullen we op de derde dinsdag van september te horen krijgen. Afgaande op de geruchten over de komende rijksbegroting, kunnen we niet optimistisch zijn. Te vrezen valt, dat op een breed terrein - heus niet alleen op het stuk van de monumentenzorg - een veer gelaten zal moeten worden. Als deze regels onder de ogen van onze lezers komen, is er op het Catshuis in Den Haag een verwoed gevecht geleverd tus sen de bewindslieden over de bedragen die in 1980 en volgende jaren al dan niet uitgegeven zullen kunnen worden. In het gunstigste geval zal de begrotingspost voor restauratiesubsidies gelijk blijven, maar dat betekent in de praktijk toch minder geld, de nog steeds stijgende kos ten in aanmerking nemende. Er is in dit licht niet veel fantasie nodig om tot de conclusie te komen, dat het er in de ko mendejaren somber uitziet voor de res tauratie van woonhuis-monumenten én voor de rehabilitatie van oude stads- en dorpskernen. Er zal nog meer verwaarlo zing, nog meer verkrotting optreden én er'zal nog minder werk zijn voor de toch al schaarse vaklieden, en de werkgelegen heid in de bouw in het algemeen zal er ook niet beter op worden. Staatssecretaris Wallis de Vries (CRM) heeft het protest van het Amsterdamse gemeentebestuur niet in dank afgeno men. In een brief aan 13. en W. van de hoofdstad wijst hij er op, dat binnen het rijksbudget voor restauraties voor dit jaar ca. 18 miljoen gld. afgezonderd is om de rehabilitatie van woonhuismonumenten in samenwerking met het ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke orde ning te verwezenlijken*). Ongeveer een zelfde bedrag, aldus de staatssecretaris, is hiervoor beschikbaar binnen de meerja renramingen voor de komendejaren. Per jaar kunnen hiermee om en nabij de dui zend woonhuismonumenten worden hersteld. De bedragen worden verdeeld op basis van gemeentelijke meerjaren programma's, die de goedkeuring dienen te hebben van beide departementen. Am sterdam had, zo gaat de brief van de staatssecretaris aan het hoofdstedelijk ge meentebestuur verder, niet tijdig zo'n programma ingediend, maar heeft in middels alsnog (voorlopige) meerjaren plannen bij de Rijksdienst voor de Monu mentenzorg gedeponeerd. De staatsse cretaris schrijft die plannen zeer zeker se rieus te zullen bezien, maar „gezien de reeds aan andere gemeenten gedane toe zeggingen en het beperkte financiële perspectief voor 1980 zal het niet eenvou dig zijn hiervoor op korte termijn een oplossing te vinden". Afgezien van de vraag of Amsterdam, dat volgens de staatssecretaris in gebreke is gebleven tijdig meerjarenprogramma's in te dienen, nu wel zoveel recht had op een protest, kan men toch niet aan de indruk ontkomen, dat het inderdaad mis is met het beschikbaar komen van de broodnodige gelden. De heer Wallis de Vries heeft het in zijn brief over zo'n dui zend woonhuismonumenten die per jaar kunnen worden hersteld. Over het gehe le land verdeeld is dat getal natuurlijk bijzonder klein. Alleen al in Amsterdam zouden er per jaar al zo'n duizend woon huismonumenten voor herstel in aan merking komen. Maar „gezien de toe zeggingen reeds aan andere gemeenten gedaan" kan in de Amsterdamse nood in de verste verte niet worden voorzien. Van het door de staatssecretaris genoemde be drag van 18 miljoen is al een flinke por tie aan o.a. Leiden, 's-Hertogenbosch, Zutphen, Dordrecht, Middelburg en Maastricht toegezegd. Over alle overige gemeenten, die uit deze pot een deel wil len hebben, blijft er dan niet zo heel veel over, niet alleen niet voor Amsterdam, Dit bedrag blijkt uiteindelijk ruim 21 milj. te moeten zijtt voor in totaal 1043 panden. Men leze hierover elders in dit nummer meer.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1979 | | pagina 11